Jump to content

[e60] [pre LCI] [upgrade oglinzi electrice]


flo_sb

Recommended Posts

Salutare :)

Am reusit sa mai strang niste bani si as vrea acum sa rezolv treburile ce nu-mi plac la masina mea.

Una dintre ele ar fi ca nu am oglinzi rabatabile electric.

Am tot cautat pe net dar nu am reusit sa gasesc ceva concret, ce si cum costa.

Foarte important, m-ar interesa sa arate ca oglinzile de E60 normal nu de M5 (cele de m5 mi se par oribile)

A facut careva dintre voi upgrade-ul sau are idee ce presupune si cat costa ?

Mentionez ca nu am vreun buton dedicat pentru asa ceva pe usa dar nu ma deranjeaza, sunt multumit si doar sa functioneze din telecomanda

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

chestia asta cu pliatul oglinzilor din cheie tine doar la LCI sau si la modele anterioare?eu am oglinzi pliabile pe e60 2006..merge oare? :rolleyes:

Doar la LCI, cred.

La a mea (2004) pot plia oglinzile doar din butonul de pe interiorul portierei.

Daca tin apasat butoanele de pe cheie se inchid/deschid geamurile.

 

http://img828.imageshack.us/img828/6674/dscn1570uc.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

salutare. am citit pe net, se poate 100%, nu stiu cu ce soft, cu cel de la bmw 10000% se poate, pe ORICE e60.

deci puteti sa va pliati oglinzile din cheie, cand ati inchis masina, sau daca tineti apasat x secunde pe buton, etc.

singurele probleme apar daca aveti e60 de america 2004-2007 sau ceva de genul.

Link to comment
Share on other sites

salutare. am citit pe net, se poate 100%, nu stiu cu ce soft, cu cel de la bmw 10000% se poate, pe ORICE e60.

deci puteti sa va pliati oglinzile din cheie, cand ati inchis masina, sau daca tineti apasat x secunde pe buton, etc.

singurele probleme apar daca aveti e60 de america 2004-2007 sau ceva de genul.

:thumbsup: foarte buna informatia asta.mersi

Link to comment
Share on other sites

cupla CTS.

adi_fox07 se poate. am vazut replici dupa oglinzi stil m5 (vrajeala aia de se ridica in sus, foarte urata oglinda daca ma intrebi pe mine)

pe mine ma intereseaza un retrofit sau upgrade ceva la niste oglinzi care sa arate fix la fel cu cele OEM ba chiar mai mult OEM daca se poate, si ma mai intereseaza in cazul OEM, ce presupune tot.

 

In caz de varianta OEM:

Am mai gasit ceva informatii in plus

http://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?f=8&t=117770

Window lifter switch, driver's side 6951929 367 RON

Cablaraia 295 RON pe fiecare parte

Preturile le-am luat de la Grozadan de pe site.

 

Mai ramane costul de resoftare si cel mai important, oglinzile.

Oare nu merge cumparat doar o parte din ele ? partea care le invarte ?

Come on people, help.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face retrofitul.

Eu nu am oglinzi rabatabile (evident, nici buton pe usa), dar am activat din soft optiunea de oglinzi rabatabile si cea de inchidere a oglinzilor din telecomanda.

Dupa asta am verificat (tot deschizand si inchizand masina cu telecomanda) cu un aparat de masura pe pinii din modulul din usa care ar trebuia sa dea comanda de inchidere/deschidere a oglinzilor sa vad daca am ceva curent si era ok.

Am desfacut si oglinda si am vazut ca are loc pentru motoras + ce angrenaj mai trebuie.

Deci si mie mi-ar trebui acum sistemul ala din oglinda, ca dupa trag eu 2 fire din usa pana la el.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca esti mai rasarit ca mine. Hai sa vedem ce componente ne trebuie si sa vorbim cu grozadan sa ne aduca.

sa fiu al naibii de nu am cautat in fiecare categorie oglinzile pe realoem, nu am reusit sa le gasesc, doar exteriorul lor.

 

OUTS. MIRROR,ELECTROCHR.+ FOLD-IN SA 430; poate te ajuta asta cu ceva, daca te pui pe cautat

edit: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB53&mospid=48806&btnr=51_6002&hg=51&fg=10&hl=25

edit2: hopa, cred ca am gasit motorasu.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E60/Sedan/Europe/525d-M57N/LHD/N/2006/browse/vehicle_trim/mounting_parts_outside_mirror/

piesa 2 ?

02 Mirror electronics, left LHD 1 09/2005 08/2009 67136974452 $163.22

02 Mirror electronics, right LHD 1 09/2005 08/2009 67136974453 $163.22

529RON / motoras WTF.

 

hai Ralfy, sapa si tu putin si spune-mi care-i treaba.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut upgrade la bavaria prin ianuarie (cica mi-au facut upgrade la toate modulele) si acum imi merge rabatarea ogl. din telecomanda.

M-am si speriat cand am descoperit: Se apasa cheia in buzunar si oglinzile au inceput sa se rabateze/derabateze singure de nebune.

 

Cel mai misto e, ca atunci cand deblochezi masina se si derabateaza daca au fost rabatate din cheie. Daca au fost rabatate din buton nu se derabateaza cand deshizi. Foarte desteapta treaba :)

Link to comment
Share on other sites

alexone, din ce am inteles, nu trebuie la bavaria neaparat, pentru activarea oglinzilor din telecomanda.

grozadan a spus ca nu se poate decat oglinda complet

modul se suspenda pe o perioada nedeterminata, cel putin pentru mine :)

Link to comment
Share on other sites

stiti ce mar interesa pe mine.Daca se poate activa functia de welcome lights .sa se aprinda angeleyes-ul cand deschizi masina din cheie.pe un seria 5 din 2007.nu e facelift.Va multumesc.

 

si eu as vrea sa imi activez aceasta functie. cred ca se poate prin update de soft la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.