Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Pai sunetul s-a imbunatatit asa radical in primul rand pentru ca acum ai si tweetere.

Dar sunt convins ca exista si diferente intre difuzoare.

Difuzorul central nu-l poti conecta daca nu ai si restul sistemului macar Hi-fi. Unitatea basis nu are iesire pentru ea.

 

Felicitari pentru modificare. :)

Link to comment
Share on other sites

Cu fiecare componenta inlocuita, calitatea sunetului e mai buna. Mai mult sau mai putin, in functie de componenta.

Si da, sunetul se imbunatateste inlocuind difuzoarele cu altele superioare. Dar tot va fi sub nivelul intregului sistem 7 logic sau individual.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

am citit pe un forum strain ca difuzoarele focal de 10cm sunt printre cele mai reusite din lume. ma bate gandul sa-mi comand 4 si sa le pun in locul celor 4 standard sa vad daca e vreo diferenta. daca nu gasesc focal comand 4 de individual macar.

si da,normal ca va fii sub logic7 sau individual dar macar nu mai e rusinea asta standard poate se apropie ca nivel de hi-fi al 2 lea pachet dupa standard si as fii multumit.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, orice difuzoare aftermarket montate fara aplificare, se vor auzi sub nivelul astora standard - optimizate pentru spatiile si semnalul din masina.

Deci nu stiu daca e cea mai potrivita alegere.

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca nu le voi pune eu.... nici nu imi trece prin cap asa ceva sa desfac usi fire taiate etc...ma duc la o firma care se ocupa cu asa ceva zi de zi. iar asta cu aftermarket-ul.... orice e aftermarket daca iei asa si boxele bmw sunt facute de cineva nu? philips sau cine le face... sunt convins ca exista multe alte firme care fac difuzoare mai reusite decat cele OEM ca sa zic asa... de reglat sa se auda bine pe masina asta o fac cei care le vor monta eu nu am urechea chiar asa fina nici nu cred ca aud diferenta probabil. vreau doar sa nu mai paraie la maxim si cam atat. nimic spectaculos doar sa fie decent sunetul. nu cred ca e nevoie de amplificare la ce vreau eu,nu sunt atat de mofturos
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de producator ci de faptul ca difuzoarele OEM sunt calculate pentru masina asta. Sunt cele mai potrivite ca si putere, rezonanta, etc...

Oricum, succes cu modificarile si sa revii cu impresii. :)

Link to comment
Share on other sites

pai asa spuneti... sa caut de individual. asta pot sa fac. deci daca pun idividual in locul celor standard se schimba putin situatia? fara amplificari si alte chestii doar cele 4 sau cate sunt plus tweetere, pot lua un sistem intreg de individual nu e problema. va fii mai bine doar cu inlocuirea celor standard cu individual? Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Am gasit mai demult. Din pacate acum nu mai reusesc sa dau de producator. Sunt unii al caror nume imi scapa, subdivizie a ETON. Daca gasesc iar informatia, postez aici linkul.

 

LE: uite aici:

"Originally Posted by BMW! View Post

Are they also made by HK?

No, BMW used top loud speakers from loudspeaker workshop LPG in Ulm."

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=167608 postul nr 8.

 

LPG = ETON.

 

"1991 übernahm die LPG zu 100% das Unternehmen ETON Deutschland Electro Acoustic GmbH, das mit seinen High End Produkten das Angebotsspektrum abrundet. "

 

LE2: inca un loc in care spune cineva ca sunt facute de LPG:

 

http://forums.5series.net/topic/59756-dirac-speakers-for-bmw-individual-audio-system-on-5-series/ postul nr 1.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pentru cei cu sistemul standard pe e60 am gasit o solutie destul de ieftina.... 2 tweetere focal puse in fata,2 tweeter in spate langa cele 2 boxe de la luneta (este loc special) si adaugarea unui subwoofer de 50-75 rms sub unu din scaunele fata (sau 2 subwoofere sub fiecare scaun dupa gusturi). tweeterele costa 3 mil (focal) subwwoferul este 6-7 mil cel de 50rms si 8-9 mil cel nou aparut de 75 rms.

concluzie: cu in jurul a 10 mil si o firma care stie sa faca asa ceva se schimba cu mult sunetul jenant din e60. chiar si daca nu pui subwoofer si pui doar inaltele (4 tweetere) este diferenta majora dar daca adaugi si 1 sau 2 subwoofere sub scaune si se fac reglajele cum trebuie o sa fiti multumiti de sunet.

sa nu credeti ca se compara cu individual nici macar cu logic7 dar este de nivelul lui HI-FI parerea mea cu un bas peste sistemul hi-fi. operatiunea asta dureaza 2-3 ore. eu am facut la o firma din pitesti (sound nu stiu cum) langa petromul de la intrare cand vii din craiova.

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Ce woofere sunt alea si cine le amplifica?

Legat de tweetere, si eu am facut acelasi lucru. Nu conteaza neaparat marca, doar sa fie una de calitate.

Insa trag greu la cantar si midbassii din usi si de sub luneta.

Link to comment
Share on other sites

wooferele sunt tot focal de 75rms la 10 mil bucata (exista si mai ieftine la 6...penultimul tip) sunt ultimul tip aparute de curand. sunt puse sub scaune legate in serie de cele 2 difuzoare de sub scaune...sub scaune acolo se afla 2 difuzoare daca desfaci capacele alea de acolo legi wooferele. si e fir tras de la baterie nu stiu de ce sa plece odata cu motorul sau ceva de genul asta si e schimbata si rezistenta din portbagal pentru ele cu una de 30... nu ma pricep prea bine spun doar ce am vazut si eu acolo la ei...

 

ps:wooferele sunt destul de "slim" cu putina atentie le poti lega de sub scaune adica le poti infige pe acolo sa culiseze odata cu scaunul sau le poti pune sub scaun si sa culieze scaunul peste ele. nu e foarte usor ca e cam la limita dar cu atentie si rabdare le infigi pe acolo pana la urma. eu am pus si sa culiseze cu scaunul dar bubuia prea tare scaunul simteai masaj direct lool (2 woofere de 75 inseamna 150 rms intr-un spatiu de 1,5m e mult prea mult pentru orice pasionat le tin la ultra minim posibil )si am ales sa le pun sub scaun. singurul mic inconvenient este ca nu se vor mai lasa scaunele atat de jos ca inainte din cauza ca nu mai ramane loc...

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt woofere active (cu incinta si amplificare proprie). Si sunt legate in paralel pe wooferele actuale, nu in serie. Ma intreb de ce nu le-au scos pe cele oem.

M-am uitat pe net, dar inca n-am reusit sa-mi dau seama ce woofere ar fi...

Link to comment
Share on other sites

uite astea sunt subwooferele... Ibus de la Focal sunt cele de 10 mil bucata dar exista si la 6 mil sincer sa pui 2 de 75 e enorm de mult cel putin pentru mine. eu daca sunt amator cu asa ceva nu am stiut ce inseamna ca daca stiam nu luam niciodata asa puternice. pe mine 2 de 20-25rms puse sub scaune probabil ma multumeau dar na...daca le-am comandat si montat ce sa mai fac

 

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/Focal/IBus_20/

 

si wooferele si cele 4 tweetere au venit cu cabluri si tot kitul de instalare baietii doar le-au montat

Link to comment
Share on other sites

Interesant.

Intr-adevar cam mari de tinut sub scaun.

Probabil o lucrare mai pretentioasa ar fi sa scoti inclusiv incintele de sub scaune si mocheta. Atunci precis ar fi loc pentru astea.

2000 de lei 2 woofere... :angel:

Alea la 600 de lei nu le vad printre Focal.

Link to comment
Share on other sites

Ce ma bucur sa vad ca s-a mai invartit lumea intre timp :)

 

flo_sb: ziceai ca CIC Poate scoate semnal line level... unde ai citit/auzit ? Si cum e posibil ?

De la Patrys. e posibil prin recodare. line level, doar stereo.

 

 

eu am desfacut CCC`u meu am scos semnal curat de linie neamplificat si gata :thumbsup:

eu din ce am citit, si am citit mult, nu se poate. Am citit si ce ai scris tu dupa, si ce a spus Bala. Pana la urma nu ti s-a stricat ceva? Merge ok in continuare ?

 

 

Pai individual costa vreo 4k cand configurezi masina, la bavaria cred ca te costa 5-6k

cu un 2.5k si o bataie de cap iti faci un sunet mult peste Individual, sunt convins :)

 

 

se simte diferenta doar schimband difuzoarele? asa e simplu gasesti 4 difuzoare individual sau logic7 si se simte diferenta? fara nimic altceva? pare de necrezut....eu credeam ca daca schimbi doar difuzoarele nu se simte absolut nimic

eu stiu ca nu. Individual/Logic7 au statie separata in spate pentru difuzoare, nu? (Basicu nu are niciuna si Hi-Fi are doar pt woofere - asta stiu sigur)

 

intra sub scaun cum trebuie? cand am facut eu cercetarile nu l-am gasit pe asta (bine, asta a fost acum 9luni~)

La 10 mil era adevaraciunea aia de competitie de 9" de la morel parca, care avea nevoie de modificare serioasa sa intre.

------------------------------------------------------

 

 

Of, pana ajung iarasi sa strang $$ de audio mai e mult, dar nu ma las :)

E90-urile (presupun ca si E92/E93 la fel) cum au wooferele sub scaun, sunt la fel, acelasi loc ?

Link to comment
Share on other sites

Si eu voi continua ce am inceput. Imi voi pune amplificator pt subwoofer-ele de sub scaune si separat imi voi pune amplificator pt medii si inalte. Singura mea dilema este ce amplificatoare si de la ce firma sa aleg de pe site-ul be-loud. Daca aveti ceva sugestii va rog sa le spuneti.
Link to comment
Share on other sites

Daca stai bine cu monetarul, DLS Ultimate A7.

Eu urma sa pun DLS A2 pe satelitii fata, Helix DB4 pe woofere si sateliti laterali, si rearu il tinea JBL MS-8.

edit: Imediat dupa ce am cumparat statiile am regretat ca nu am luat Helix A4 competition in loc de DB4. Le-am cumparat la un pret superb de la Alex Banu (da pe google, poate mai are statii profi de vanzare).

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Si zici ca ajunge unul?

 

E profund bass-ul ori e asa mai sec? Vad ca teoretic coboara frecventa pana sub 50Hz.

 

 

 

parerea mea este ca este ca ajunge unul de 75rms eventual pus la sofer ca sa nu masezi pasagerii vorbesc serios parca iti face masaj un woofer dasta lool nu este sec are si reglaje de gain si un uruit lung asa nu stiu ce e ala ca l-am dat la minim. are mai multe setari dar eu am dat din woofer totul la minim si in idrive la bas are 2-3 patratele doar deci iti cam dai seama. astia de la firma ziceau sa tin inaltele la maxim si wooferul la jumate ca asa se tine (ziceau ei) dar nu am putut sa suport asa ceva e prea mult pentru mine,eu nu am vrut decat sa am un sunet decent atata tot nimic in plus nu sunt pasionat de bas si sunet puternic doar ma enerva ca nu suportau difuzoarele alea 2 nimic si incepeau sa paraie asta m-a deranjat pe mine. acum nu mai am probleme pentru ca nici la jumate nu pot tine sonorul ca volum vorbesc.

 

a mai intrebat cineva daca intra sub scaune.... da intra sub scaune,nu usor dar intra, nu e usor sa le fixezi acolo dar probabil depinde si de la mester la mester....

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.