Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Pai cred ca au vreo 50W, avand in vedere ca tot sistemul pe individual are 825W, si are 16 difuzoare. Si ma mai gandeam sa pun un amplificator pe care sa leg subwooferele si boxele fata cu tweetere, iar spatele sa il las legat la sistemul masinii.

 

Acu m-ai pus pe ganduri cu ms-8 si e o groaza de bani. Cred ca o s-o iau treptat sa vad cat de multumit sunt.

Link to comment
Share on other sites

Corect, ia-o treptat.

Mai documenteaza-te numai de satelitii de individual, sigur sunt ok? (ca parca imi aduc aminte VAG de unul care se plangea ca a trecut de la Individual la BSW dupa care a trecut pe un Morel ca erau praf primele 2)

Sa-mi zici si mie ce afli sa stiu pe viitor :)

Link to comment
Share on other sites

Pai cat sa mai vrei de la sistemu ala ca are 825W ? Eu sunt multumit si de standard daca s-ar auzi puuutin mai tare, si nu ar mai distorsiona si ar avea si putin bass. Nu sunt din ala inrait sa se auda cristal :)

 

Un amplificator pentru hertz-urile alea ai putea sa-mi recomanzi?

Link to comment
Share on other sites

Sistemu ala are mai multe difuzoare de 50W, nu are 825W

Ti-as recomanda cu cea mai mare placere insa nu sunt un guru audio. Sunt doar un audiofil incepator (mult mai experimentat pe partea de home audio).

Dupa gusturile mele, eu as pune un DLS A2 daca ai banii necesari - daca ma intrebi doar de astea sa le amplifici.

 

Satelitii fata cu ce ii amplifici ? Nu mai stiu cum era (nici nu m-a interesat de minune) la Logic7 si Individual, doar wooferele erau amplificate de ampliful din spate sau erau cumva si difuzoarele fata ?

Eu, daca as fi in locul tau, as lua un amplificator de 4 canale ca sa pot amplifica toata partea din fata.

 

Daca ai drum pe la sibiu, dupa ce iti faci firele pot sa te ajut sa testam cu statiile ce le am eu DLS A2 SI Helix DB4.

Si ca veni vorba de fire, cum ai de gand sa faci ? Cea mai simpla solutie este cea oferita de Technic: http://forums.5series.net/topic/99857-fs-e60-oem-amp-pnp-trunk-subwoofer-harness-with-built-in-loc/

Link to comment
Share on other sites

flo_sb da-mi pm cu id-ul tau de mess sa discutam mai multe. La un amplificator cu 4 canale m-am gandit si eu, un Alpine la vreo 5mil. Cum le conectez nu m-am gandit, nu am ajuns pana acolo, nici nu stiu ce sa iau... dar barem sa ma gandesc la conectare, si restu.

 

MamĂŁ ce topic complicat. Recunosc cĂŁ nu știu exact ce face (adicĂŁ n-aș putea detalia pas cu pas), dar am un prieten ĂŽn București care a fĂŁcut multe BMW-uri cu Hertz și alte jucĂŁrele și erau la un nivel excepțional.

 

Pai daca poti intreaba-l macar ce pune si cum face, nu in detaliu, in mare :) Ne mai dai si noua o idee ceva. Si eu de hertz am auzit de la C_o_s_m_i_n care tot la fel are un var/prieten care pune numai Hertz pe masina. Din ce am mai citit pe 4tuning, am inteles ca se aud OK , dar nu foarte tare.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in divergente pe tema calitatii sunetului intr-o masina, intr-adevar si eu sunt ingrijorat de prinderea difuzoarelor pe usi si multe altele, dar om vedea.

Asta cum ati rezolvat-o? :)

urma sa incerc sa o rezolv cu folie insonorizanta si cu pasta peste.

nu ai ce sa ii faci mai mult de atat, eventual sa faci usi custom cum si-a facut Nelson29 de pe 5series, dar deja it`s really out of the league pentru mine

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

c6t9, tu nu erai cumva si pe chip.ro ?

Hertz e clar ca sunt boxe bune, de top.

Audison din cate am inteles zicea AlexBanu ca sunt pocnitori dar pe dincolo am citit multa lume cu LRX (SRX?) 4.1 5.1 in BMWuri; era preferata varianta pentru ca accepta si semnal high level.

 

ins1dez,

Daca vrei iti dau eu Helix Dark Blue 4 v2 la 650RON+transport, ca nou (40min folosit) http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare_auto/HELIX/DB_FOUR_Dark_Blue/ ///////////////// http://www.okazii.ro/catalog/57818444/amplificator-4-canale-helix-dark-blue-db-four-ca-nou.html

 

--

Principala problema pe care mi-as pune-o eu la faza la care esti tu acum e urmatoarea: de cati Ohmi sunt boxele de la Individual si de cati Ohmi sunt cele de la Hertz. Merg puse boxe cu ohm-aj diferit pe aceeasi statie? din cate stiu eu nu; ia verifica ohmii. Daca vrei ca cele de sub scaun sa sune a subwoofer si sa nu fie low frequency extension nu ai cum sa faci asta cu o singura statie daca nu ai control separat de crossover la fiecare din cele 2 canale.

--

 

Messenger degeaba-ti dau, nu ma gasesti pe acolo aproape deloc :)

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Hertz lucreaza la 4 ohmi, dar nu stiu la cati ohmi lucreaza cele de individual, banuiesc ca or merge si ele tot la 4Ohmi. Care-i faza cu low si high signal ? Un convertor nu ar rezolva problema asta? Ma mai gandeam sa iau si un amplificator pe 2 canale doar pentru subwoofere, si sa codez masina pe Hi-Fi pentru restu boxelor/tweetere.

 

Mai am inca o nelamurire, ce dimensiune tre sa aiba amplificatorul pentru a se potrivit in locul lui in spate? Nu as vrea sa stea atarnat prin portbagaj.

 

Eu la E90 mai am si spatiul acela de depozitare din spate, as putea sa pun subwoofer si acolo gen:

 

http://www.bavariansoundwerks.com/product/682/196/BMW-Subwoofer-System-E90-E91-E92/

 

Insa pretul lor mi se pare extrem de mare daca mai adaugi transport,taxe,etc. Se gaseste vreo solutie si pe la noi ?

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Eu din cate imi aduc aminte din ghidurile de pe net, absolut toti au folosit carcasa aia de plastic ca incinta (eventual adaptata putin), din care iti ziceam eu ca nu poti scoate "wooferele" fara sa le strici. E sealed incinta de sub scaun fara plasticul ala de care discutam ? :-/
Pai plasticul ala nu-l poti folosi decat EVENTUAL cu aceeasi dimensiune de difuzoare. Eu am incercat fara el, folosind doar o rama de adaptare pentru difuzoare de 6". PRAF...

 

Sateliti fata ma refeream nu numai la tweetere:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=4+morel+ovation&_sacat=0&_odkw=4+morel+hybrid+ovation&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313#ptm120796768948 dotech ovation si hybrid ovation (apropo e super auctionul ala cu difuzoarele din hybrid, daca poti fa rost de ele).

Daca schimbi si difuzoarele o sa te poata ajuta mult si ele, cele de acum sunt niste pocnitori.

N-am vazut inca sisteme auto cu astfel de sateliti... Nu sunt chiar atat de pretentios. Un Dynaudio de pe VAG imi satisface pretentiile de la o sonorizare auto.

In ceea ce priveste difuzoarele din usile E60-ului... intr-adevar sunt niste pocnitori. Ceea ce vrea Ins1dez (inlocuirea lor cu altele de 7 Logic) ar putea fi o idee destul de buna si sa aduca o imbunatatire simtitoare.

Link to comment
Share on other sites

c6t9, tu nu erai cumva si pe chip.ro ?

Hertz e clar ca sunt boxe bune, de top.

Audison din cate am inteles zicea AlexBanu ca sunt pocnitori dar pe dincolo am citit multa lume cu LRX (SRX?) 4.1 5.1 in BMWuri; era preferata varianta pentru ca accepta si semnal high level.

 

Da.

 

De ce, pentru cĂŁ el vinde Brax :rolleyes: SĂŁ fim serioși.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Logic7 e mai slab ca Individual.

 

Diferenta este chair mare. Pe langa sunt (amplif, difuzor)mai este si procesarea (intarzieri, filtrari, corectii de faze) care imbunatatesc mult spatialitatea si calitatea sunetului.

 

In E60, pe individual, surroundul este monumental la o receptie radio surround. Pacat ca nu sunt multe radiouri care transmit asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Diferenta este chair mare. Pe langa sunt (amplif, difuzor)mai este si procesarea (intarzieri, filtrari, corectii de faze) care imbunatatesc mult spatialitatea si calitatea sunetului.

 

In E60, pe individual, surroundul este monumental la o receptie radio surround. Pacat ca nu sunt multe radiouri care transmit asa ceva...

 

Pai si eu as vrea sa pun fata si spate boxele de pe individual, dar pe alea spate din portbagaj nu prea se gasesc decat la kit complet fata,spate,portbagaj + tweetere care-i vreo 450e.

Link to comment
Share on other sites

am gasit si ceva info despre boxele de 4" de pe individual:

 

The OEM 4" drivers really can take a lot of power (they are 4 ohms; I running them at more than 100W RMS each without any issues, their build quality is comparable to the Focal 100KP and they sound really impressive to be OEM.

 

Daca vreau sa pun boxe si pe usile din spate ce imi mai tre ? Din cate am inteles cele de pe usile din spate sunt coaxiale..

Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele de E60/E90 si pozitionarea lor pentru individual:

 

16 high-performance loudspeakers(E90/E92, E60/E61, E63)

- 1 coaxial centre speaker (2-loudspeaker system consisting of tweeters and mid-range speaker) in the centre of instrument panel

- 1 tweeter (silk tweeters) in each mirror tri-angles

- 1 midrange speaker in the trim panels of each rear door

- 1 bass speaker underneath each front seat

- 1 coaxial speaker (2-loudspeaker system consisting of tweeters and midrange spea-ker) in the trim panels of each rear door

(E90, E60) or in each side trim panel of the rear doors(E92, E63)

- 2 midrange speakers and tweeters in the rear parcel shelf (E90, E92, E60, E63) or in the rear headliner(E61)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.