Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Frumos Helix-ul. Ai rezolvat toata amplificarea cu el.

Dar Focal-urile alea sunt scumpe in draci. :popcorn:

Pana aici din start 500 de euro.

Plus wooferele. Spre ce am vrut sa ma orientez eu erau si ele vreo 250 de euro.

 

Si ia uite cum incet ajungi la pretul unui sistem individual. :)

Justificat pret. Munca n-o mai punem...

 

Ce a tras cel mai greu in calitatea sunetului obtinut? Bit-ul?

Link to comment
Share on other sites

Am avut un convertor de semnal activ Helix AFC pe care dadusem 200euro si inca il am in cutie (am vrut sa il vand, dar nu s-a dat nimeni interesat). Era ok, dar am vrut procesor.

Bit ten a fost 14 mil cu telecomanda DRC inclusa - am pus-o in scrumiera. Din ea setez nivelul de volum in dB pt subwoofere fara sa afecteze si difuzoarele celelalte (mai are si alte functii, gen bal, fad, vol din procesor si selectarea intre 2 harti de egalizare bagate din PC)

 

Helixul = 13 mil

 

Focal k2 = 9 mil

 

Subwooferele vreo 750 lei.

 

Matzaraia (cablurile) vreo 450 lei.

 

Insonorizant 150 lei

 

Suruburi noi la scaunele fata si bancheta spate plus clemele de la fetele de usi = 150 lei.

 

Condensator 200 lei

 

Dif spate nu mai stiu cat au fost, pana in 200 lei oricum.

 

total = 4000 ron. Si helixul afc care nu trebuie pus la total + alte maruntisuri de care sigur am uitat. Ajungi la un 4500lei.

 

Codarea de la standard la hifi = 50 lei :))

 

5 mufe de cablu de 35mm patrati = 50 lei (nu am gasit decat la beloud si atat vor pe una, 10 lei).

 

 

Legat de ce trage in sus sistemul.... E un tot unitar.

 

Focalurile suna pe voce de ti se ridica parul, mai ales daca e noapte afara.

Bit ten-ul rezolva problema HU de fabrica. Nu baga distorsiuni deloc.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Aha. Deci isi justifica pretul Focal-urile. Exact unde duce cea mai mare lipsa sistemul standard. Vocea e prin portbagaj. :)

 

Parca m-as indrepta spre varianta ta. Dar fara BIT...

 

O nedumerire: sa inteleg ca ambele woofere le impinge aceeasi iesire a Helix-ului? Nu era mai ok sa aiba si alea cate un canal separat?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Aha. Deci isi justifica pretul Focal-urile. :)

 

Parca m-as indrepta spre varianta ta. Dar fara BIT...

 

O nedumerire: sa inteleg ca ambele woofere le impinge aceeasi iesire a Helix-ului? Nu era mai ok sa aiba si alea cate un canal separat?

Pai amp-up pe 5 canale e de fapt 4+1. Compus dintr-un amp cls AB si un cls D. Pe al 5lea canal nu poate da decat bass. Si cele 2 woofere sunt legate in serie sau paralel (au 4 ohmi fiecare si cum sunt legate acum merg in 8ohmi - daca te pricepi la electrice, deduci tu cum sunt legate. Mie mi le-a legat un prieten care are o firma de instalatii electrice si e inginer. Eu nu am treaba cu curentul electric :p)

 

Canalul 5 scoate e hartie 250w in 4ohmi sau 320 in 2 ohmi.

In 8 nush cat, dar destul pt aceste woofere.

 

Sfatul meu e sa o lasi asa. Pui tweetere daca nu ai facut-o deja si papa.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

In serie...

 

Dar asta intrebam, nu era mai bine sa mearga si sub-urile in stereo? Ar fi vreo diferenta?

Oricum, pana acum pare cea mai tare varianta. Si am studiat cam toate forumurile posibile, pe tema "sunet E60".

Acum am tweetere si filtre pe toate mediile si inaltele.

 

Dar cum spui tu, poate pana la urma e un moft scumpisor si bun de dus la capat doar daca ai ceva bani de stricat si nu mai poti dormi sa ti-l satisfaci.

Noaptea e un sfetnic bun... :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio diferenta. Alea doar transmit vibratii in frecventa joasa, nu simti nicio diferenta intre 2 woofere stereo legate chiar la ampuri diferite vs woofere in serie pe un amp.

 

Iti spun f sincer, nu te apuca de desfacut la ea. las-o asa si gata. Urmatoarea o iei cu sunet de varf si aia e.

 

Eu traiam cu gandul de a o modifica in sensul asta de 2 ani.

 

A doua oara nu m-as mai complica. Cu banii aia faceam un Golf 6 de plangeai.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

pai acuma e full activ pe fata 6 canale plus subw in spate cu taiere 4khz pe tweetere , 200hz pe mediile din usi , 50hz pe cele de sub scaun si sub 50hz merge subw toate sunt la 12db/oct :rolleyes:

 

alinierea in timp nu mai stiu sa iti spun, dar o sa ma uit asta mi-a dat cele mai multe batai de cap <_<

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un ,,expert" car audio in norvegia si mi a recomandat Earthquake SWS 8X in locul wooferelor de sub scaune .zice ca sunt facute special pentru bmw etc...acum vroiam sa intreb, daca am sonorizarea standard, wooferele sunt de 8 inch?ca practic nu stiu ex ce sonorizare am.si daca stie cineva cum ar suna wooferele astea doar varate sub scaun fara alta amplificare, sau eventual ce sa folosesc sa le amplific .
Link to comment
Share on other sites

Daca ai sonorizare standard, ai woofere de 6". Ca sa te convingi odata ce sonorizare ai, scoate capacul cu mocheta din spatele stopului stang si vezi daca ai acolo un amplificator.

 

SWS-urile fara amplificare mai bine nu le pui. O sa sune mai slab decat actualele. Cu amplificare sunt ok, dar nu cele mai bune. Variante de amplificare sunt o gramada, depinde de pretentii si buzunar.

 

Asa arata amplificatorul Hifi original, daca ai sistemul respectiv.

post-41488-0-54209800-1345742041_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ex pe ala il am .si am tweetere si in fata si in spate.pe ala scrie harman becker automotive blabla.deci am navi proffesional si sistem hifi? In sfarsit m ai scos din ceata.ms mult.Cat despre schimbarea wooferelor,vreau unele sa sune mai bine adica sa simt si eu ceva bass ca s foarte dezamagit de bass.medii inalte e mai mult decat ok.si nu vreau modificari majore.prefer sa dau ceva mai multi bani pe niste woofere care sa intre acolo in locul celor vechi si sa sune bine.deci imi trebuiesc de 8inch daca am hifi.si nu ar fi trebuit sa am in meniu mai multe setari decat bass si inalte si balans fader?e tare ciudat cat de bine suna inalele si mediile si ce jalnic wooferele.deci ce recomandati in loc de earthquake sws 8x sau 8xi...apropo care i diferenta?
Link to comment
Share on other sites

cele de individual

 

cele de individual sunt de 7ohmi ale lui de fabrica de 4 ohmi asta inseamna ca individualele o sa primeasca de 2 ori mai putina putere decat cele de fabrica ....

 

eu cred ca nu sunt cea mai buna alternativa plug an play ...

Link to comment
Share on other sites

Am gasit schema pentru hifi.am 10difuzoare toate amplificate din statia harman din portbagaj fiecare cu 25watts iar wooferele de 8 inch cu 40 de watts toate pe 2ohmi.sunt sigur 100 procente ca am sunet hifi si ca dif-urile sunt amplificate toate cum am spus mai sus .Spun asta pt ca am vazut ca nu era clar pana aici daca hifi amplifica doar wooferele sau toate 10 dif.
Link to comment
Share on other sites

cele de individual sunt de 7ohmi ale lui de fabrica de 4 ohmi asta inseamna ca individualele o sa primeasca de 2 ori mai putina putere decat cele de fabrica ....

 

eu cred ca nu sunt cea mai buna alternativa plug an play ...

 

Eu le am montate pe masina si se simte diferenta la bass. Problema e ca tre amplificate ca nu se aud prea "tare"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.