Jump to content

acceleratie 0-100


alex230ro

Recommended Posts

Masina nu e si nici n-a fost de vanzare, este neagra

este modelul '95 cu masca latita

22500[/snapback]

 

Sunt destul de putine E34 din 95,de asta credeam ca stiu masina,pentru ca sunt mereu bine informat cand este vreun e34 de vanzare.

 

In privinta timpului,e prea mare diferenta de la 10,6s la 8,8s.Asta ar insemna ca eu ajung la 6,5 cu 535ul,ceea ce este chiar mai bine ca 540 V8.Deci ai eroare la vitezometru.Si in privinta vitezei in fiecare treapta te inseli.Dupa cum spui tu ca iti duce,ai fi mai tare ca un 535,care are 60 de cai in plus.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca 323-ul tau are pe hartie 9.0, se poate sa atingi suta in 7-7 si ceva daca ai benzina buna si te ajuta si factorii care i-am enuntat in postul de mai sus

22508[/snapback]

Pe hartie ar lua 8,5s in teste a luat 9s cu sofer si 1 pers in masina,interesanta oricum teoria ta, cum am spus trebuie sa ne vedem si sa facem probe :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca 323-ul tau are pe hartie 9.0, se poate sa atingi suta in 7-7 si ceva daca ai benzina buna si te ajuta si factorii care i-am enuntat in postul de mai sus

22508[/snapback]

 

E chiar absurd ce zici.Daca E34 M5 face suta in 6,3 s tu zici ca de fapt o poate face in 5 s.

Link to comment
Share on other sites

da, se poate

o secunda nu e abatere mare

22514[/snapback]

 

Eu cred ca nu realizezi ce inseamna o secunda.Erorile tale apar cand compari vitezele la care schimbi tu treptele cu graficul din test.Cutia ta nu poate duce vitezele de care zici.Abia a mea de 535 poate.Am avut si eu 525 din 95 si am avut si 520 din 89.Dupa cum zici tu,525ul care l-am avut abia s-ar putea tine dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Contrazic foita aia oricand vrei tu, nu numai in privinta timpilor de demaraj, ci si in privinta consumului (ei zic ca au scos maxim 14.9%)... pe drumul Bucuresti - Buzau am scos consum mediu de 20% (intre Bucuresti si Buzau sunt fix 100km) am plecat cu rezervorul plin ochi, am ajuns la Buzau si mai aveam 60 de litri... imi consumase 20 de litri... ce-i drept, ca sub 200 n-am prea coborit... dupa Urziceni am tinut-o numai in 220-225...

22518[/snapback]

 

Respectivii din cate vezi au mers maxim cu 216.Si tu probabil tot atata aveai in realitate,pentru ca nu iti indica corect vitezometrul.S-a mai discutat pe aici erorile generate de jante,cauciucuri etc.Documenteaza-te.

Link to comment
Share on other sites

cauta pe net un site numit speedopics sau ceva de genul asta si o sa gasesti un neamta tot cu 520i 24v 150 de cai care a pozat masina la 230 pe autobahn

22522[/snapback]

 

Putea sa ii arate si 250.Nu intelegi ca acul arata gresit?Daca vrei iti setez acul sa arate 280 la ora pentru ca exista un factor de corectie al computerului de bord care modfica eroarea.Uite cum sa faci sa iti dai seama daca iti arata bine.

Mergi cu 60 la ora constant o portiune de 1km.Asta inseamna ca trebuie sa faci un km intr-un minut.Cronometreaza-te si o sa vezi ca faci mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Chiar o sa fac chestia asta, m-ai facut curios

Fac intre 2 borne kilometrice de pe autostrada sau pana unde imi indica kilometrajul de la bord ca am facut 1 km?

22526[/snapback]

 

Intre 2 borne.Si km din bord iti calculeaza gresit.Foloseste un ceas Swatch care sa aiba cronograph si viteza pe marginea cadranului.Eu asa mi-am facut pe autostrada.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai avut 525 de 170 cp nu prea s-ar tine

am facut 525 de 170 cp avea la numar B59BMW parca... veneam de la mare si gagiul era tare  grabit si ma tot presa, eu mergeam calm... am inceput sa-i dau si pina la 5500 rpm se tinea de mine, dup-aia, cum urcam in 6000-6500 ramanea in urma... cand m-am plictisit si m-am calmat, l-am lasat sa treaca si am vazut ca era 525i. M-am interesat la un prieten care il cunostea, si am aflat ca avea 170 cp.. nu stiu cat de ucis era motorul lui...

Mentionez ca aceasta cursa s-a facut pe intervalul 70-190 km/h pe drumul cu dealuri care e in apropiere de Constanta drumul care trece prin Kogalniceanu

22520[/snapback]

 

Am specificat ca era 525 din 95.Adica 192 cai si Vanos.Cel de 170 de cai nu s-a mai facut din 90.

Link to comment
Share on other sites

Guest NSL_BIX

eu n-am incercat 0-100 niciodata si nici nu am idee in cat timp o fac

in schimb stiu ca la cutia mea alpina prima treapta are 50, a2-a 90, a3-a 120 iar cea originala are prima 60, a2-a 110, a3-a 185

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.