Jump to content

La rece merge ok, la cald nu trage


320i_24valve

Recommended Posts

problema motorului meu pur si simplu nu o pot depista pentru ca nu stiu de unde sa incep. Cateodata trage foarte bine si la cald cateodata parca e dacie. Totusi nu as incerca nimic gen duralube. Mai degraba as resegmenta motorul daca se dovedeste a fi aceasta problema. Nu stiu... Si vad ca aproape nimeni nu poate (nici pe forum) sa se pronunte cat de cat asupra problemei in discutie. Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie tarziu, am impresia ca poate fii din aprindere, nu shtiu exact, un mecanic care se pricepe o poate repara sigur, vezi sa ai toate mufele de la aprindere fixate, pt k asha se manifesta (din cate stiu) defectiunile la aprindere sau nefunctionarea corecta, consum mare forta mica, asha patea mai mereu un prieten cu un urs care avea motor M40 (cave mai apropiat de tine), ideea ca tre sa te uiti atent la mufe, incearca sa dai p ele shi cu spray de contacte, mai multe...... mecani poate spune dupa c erge un pic cu ea, in caz k se pricepe. BAfta multa
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie tarziu, am impresia ca poate fii din aprindere, nu shtiu exact, un mecanic care se pricepe o poate repara sigur, vezi sa ai toate mufele de la aprindere fixate, pt k asha se manifesta (din cate stiu) defectiunile la aprindere sau nefunctionarea corecta, consum mare forta mica, asha patea mai mereu un prieten cu un urs care avea motor M40 (cave mai apropiat de tine), ideea ca tre sa te uiti atent la mufe, incearca sa dai p ele shi cu spray de contacte, mai multe...... mecani poate spune dupa c erge un pic cu ea, in caz k se pricepe. BAfta multa

148733[/snapback]

adevarat , poate ajungi cu ea pe un tester care poate depista oaresce probleme...

 

Link to comment
Share on other sites

eu acum sunt la servciciu pana dimineata si nu am mesenger aici dar te voi contacta curand.

148731[/snapback]

oricum, am scris mai sus: 500.000 lei de injector ( inmultesti cu cate ai pe masina :blink:) plus 500.000 lei clapeta ( cred ca aia de la acceleratie)

daca ai motor in 4, costa 2,5 mil si rezultatele se vad, crede-ma. are si instalatie de curatat cu ultrasunete, sau cu zeama de aia speciala, sub presiune, oricum, stie el. iti poate umbla si in debitmetru, are EPC, are cam tot ce iti trece prin cap la electrica si electronica auto si... a mai facut cateva zeci de BMW uri, inclusiv faimosul TXA, precum si pe al lui Bogdan, prietenul lui Marius cu TXA ul, care are tot un ursulet cu 3500 cmc pe el !!!!

Meseriasul il cheama Cristi, lucreaza la un service vis a vis de magazinul ala cu mii de biciclete de langa fabrica de paine, cum mergi de la Bobocia catre targul Vitan.

Il contactati ( ptr probleme electrice, injectii, aprindere, consum, ajustari, etc, aer conditionat, samd la tel: 0721120278. Puteti sa spuneti ca aveti nr de tel de la mine, ma cheama tot Cristi, mentionati de pisica mea obosita visinie si ca stau in Buftea...

 

Si care mai vreti lamuriri, use the f....ing yahoo mess !

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este sa nu ii bagi niciodata tratament in ulei, ,pentru ca produsele gen DURALUBE, etc sunt nimic altceva decat ceea ce iti va infunda "canalele, orificiile de circulatie ale uleiului in motor. Cel mai bun tratament este schimbul la timp cu un ulei bun, benzina buna, si cam atat. Mai cere si alte pareri, asta este ceea ce iti recomand eu.

147940[/snapback]

eu am la a mea din vara 5w40 sintetic castrol si sunt f multumit.nu mi-a mancat un gram.azi m-am angajat la autocenter si am descoperit acolo un ulei mai bun pt turatii si anume 10w60 RS.am studiat eu acolo si imi pare bun.iar cu aditivii intreaba si tu ca sunt de multe tipuri,cu teflon,cu nustiu ce pilitura,pt compresie,pt ingrosarea uleiului si chiar pt suptierea uleiului.dar nu e prea indicat sa fol aditivi.astia sunt buni atunci cand vrei sa vinzi masina si sa tragi teapa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.