Jump to content

Intrebare


Recommended Posts

Am un bmw e46 318i benzina si pierde lichid de racire pe undeva prin spatele motorului partea dinspre stergatoare.Am constatat ca sub galeria de evacuare in bloc exista ca un fel de dop de siguranta (contra inghetului etc) care la mine nu mai exista.Stie cineva daca se gaseste asa ceva ca piesa de schimb,cum se poate inlocui,se poate face la un strungar ?????Va rog un sfat sau daca cineva a patit asa ceva cum a procedat!!!!!!!Va multumesc!!!!!!!! :worthy: Edited by bughi
Link to comment
Share on other sites

Acel cot nu are nimic!!!!!!!!Sub galeria de evacuare exista ca un dop de metal cred (la mine nu mai e) am inteles ca pt siguranta in caz ca ingheata apa in motor acel dop sare pt a proteja blocul motor sa nu crape.La mine nu mai e nu stiu din ce motive!!!!!!!Am cautot sub masina si nu l-am gasit!!!!!!Stie cineva se schimba se fabrica la strung??????(de fapt nu stiu nici din ce material e)Va rog astept pareri!!!!!!Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Normal trebuie sa existe cate un dop pt. fiecare cilindru. Daca un dop e lipsa ar trebui ca apa sa curga instant pe acolo, n usa piarda asa in timp. Nu cumva scapa pe la busonul de golire al antigelului, cel de pe bloc? e un surub de M6 cu cap hexagon. Si este situat exact acolo unde ai zis. Sub galeria de evacuare. Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Intradevar apa curge instant!!!!!!Ciudat este ca eu nu am mers cu masina de ceva timp iar ultima data cind am facut-o nu avea nimic!!!!!!Nu s-a ridicat temperatura nimic care sa dea semn ca ar avea ceva in neregula!!!!!!!Am sa caut sa vad daca gasesc aceasta piesa la magazin!!!!!!Va multumesc!!!!!!!

 

Acel cot nu are nimic!!!!!!!!Sub galeria de evacuare exista ca un dop de metal cred (la mine nu mai e) am inteles ca pt siguranta in caz ca ingheata apa in motor acel dop sare pt a proteja blocul motor sa nu crape.La mine nu mai e nu stiu din ce motive!!!!!!!Am cautat sub masina si nu l-am gasit!!!!!!Stie cineva se schimba se fabrica la strung??????(de fapt nu stiu nici din ce material e)Va rog astept pareri!!!!!!Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.