Jump to content

e46320d2003 tremurat motor relanti


Recommended Posts

Buna!

De vreo doua saptamani imi tremura motorul la relanti. Problema apare doar dupa ce merg mai tare un pic cu masina, adica daca ii dau in gura un pic. tremuratul/vibratia respectiva apare doar la relanti si se simte ca si cum motorul nu ar merge rotund (ceva de genu merge in 3 pistoane). Uleiul si toate filtrele le-am schimbat de o luna (am pus ulei 5w40, inainte am avut 5w30(ambele de la grozada, filtru aer. ulei motorina, etc). Masina trage la fel ca inaine in sarcina, si consuma la fel, deci nu sunt probleme in timpul mersului. Am fost la un mecanic care a verificat tampoanele de la motor si a zis ca sunt in regula. Acelasi mecanic a zis ca a verificat injectoarele si ca unul dintre ele are valori usor mai scazute. la sfatul lui am bagat un aditiv de curatat injectoarele (de la Wynn's), si parca un pic s-a simtit la inceput diferenta (dar probabil ca a fost efectul placebo mai mult). Azi dupa un drum de 500 km, face iar la fel. Mentionez ca acum 6 luni am schimbat ambreajul si atunci mecanicul a zis ca volanta e in regula. maine (in limita timpului disponibil ) o sa merg la un tester sa vad care-i baiu (daca e o defectiune care apare pe tester). Daca are cineva idei sau a avut probleme similare va raman dator sa impartasiti din experienta.

Link to comment
Share on other sites

acceasi problema o am si eu . la mine semnele ca volanta e pe duca aprusera acum 6 luni.in momentul in care incepe sa mearga prost tremura de zici ca se rupe.asta din cauza volantei.acum 2 zile am dat cutia jos,volanta praf ,ambreiajul la fel.am dat vreo 2500 lei pe volanta si kit de ambreiaj nou si o sa le pun zilele astea.sper ca vibratia aceea sa nu mai fi asa mare.si intradevar merge prost in relanti numai cand motorul este cald.un mecanic si-a dat cu parerea ca toata problema ar fi fost doar din volanta,cica din cauza dezechilibrarii pe tester apar modificari ale parametrilor injectoarelor.o sa va anunt daca asa a fost dupa ce pun volanta si ambreiajul nou.
Link to comment
Share on other sites

acceasi problema o am si eu . la mine semnele ca volanta e pe duca aprusera acum 6 luni.in momentul in care incepe sa mearga prost tremura de zici ca se rupe.asta din cauza volantei.acum 2 zile am dat cutia jos,volanta praf ,ambreiajul la fel.am dat vreo 2500 lei pe volanta si kit de ambreiaj nou si o sa le pun zilele astea.sper ca vibratia aceea sa nu mai fi asa mare.si intradevar merge prost in relanti numai cand motorul este cald.un mecanic si-a dat cu parerea ca toata problema ar fi fost doar din volanta,cica din cauza dezechilibrarii pe tester apar modificari ale parametrilor injectoarelor.o sa va anunt daca asa a fost dupa ce pun volanta si ambreiajul nou.

 

Si la mine au aparut modificari la injectoare, cel putin asa mi-a zis un mecanic. luni o sa merg cu ea sa o vada un mecanic mai nun , si o sa vad ce e de facut. Sincer eu am tot sperat sa nu fie volanta ca e cam scumpa, dar dupa cum se amanifesta probabil ca nu scap.

Link to comment
Share on other sites

1950 volanta si 800ron kitul (disc+placa+rulment) mai exact.de la emil are anunt pe forumul acesta cu piese de vanzare.mi se pare ca are idul bila... azi am schimbat si eu volanta dar totusi la cald a mai ramas o vibratie.e din altceva clar.a fost si volanta pt ca vibratia inainte este mult mai mare.cand o pun pe tester totul apare ok.doar la injectoare o mica problema la valorile alea pe acolo.am bagat o gramada de bani in masina asta si m-am cam saturat.
Link to comment
Share on other sites

1950 volanta si 800ron kitul (disc+placa+rulment) mai exact.de la emil are anunt pe forumul acesta cu piese de vanzare.mi se pare ca are idul bila... azi am schimbat si eu volanta dar totusi la cald a mai ramas o vibratie.e din altceva clar.a fost si volanta pt ca vibratia inainte este mult mai mare.cand o pun pe tester totul apare ok.doar la injectoare o mica problema la valorile alea pe acolo.am bagat o gramada de bani in masina asta si m-am cam saturat.

Buna!, In sfarsit am ajuns si eu azi la tester. am avut grija sa merg cu masina incalzita si sa o testeze la cald. Din start mi-au iesti valori foarte aiurea pentru un injector. Am mers si am luat un injector second si l-am schimbat cu cel care nu mergea si acum masina a revenit la normal. Mentionez ca injectorul pe care l-am schimbat arata jalnic, plin de depuneri. oricum masina si-a revenit, nu mai vibreaza si nu mai scoate parca atata fum la accelerari brste. Costuri - ijector second - 500 lei, schimbat injector 100 lei, tester - 40 lei. Maine ma duc iara la tester sa verifice noul injector daca functioneaza in parametri. Ma bucur ca nu a fost volanta de vina , pentru ca implica costuri mult mai mari, dar pe de alta parte trebuie sa vad daca injectorul second pe care l-am luat merge in parametrii. De asemenea mai am un injecor care are valori un pic aiurea, dar inca in limite, deci probabil va trebui schimbat si ala sau reconditonat. Daca imi poate recomanda cineva un atelier de curatat sau refacut injectoare, prin zona (pe langa Oradea) ii raman dator. De asemenea daca imi recomanda cineva un aditiv de curatat injectoare (doar cineva care a mai folosit la masina similara si a fost multumit), ii raman dator cu o bere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.