Jump to content

Probleme dupa impact frontal


dj_rzn

Recommended Posts

Inauntru, sunt senzori de acceleratie laterala si giroscopici.

 

Uite, ai spus exact acelasi lucru si in topicul asta, si Paul ti-a explicat cum sta de fapt treaba:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/99980-unde-se-afla-senzorul-airbag-frontal/page__p__1414867__hl__senzori+airbag__fromsearch__1#entry1414867

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut accident cu un E39 si NU ARE NICI UN FEL DE SENZOR DE IMPACT IN FATA!!!!!!!!! Acum sa va spun ce anume am inlocuit sa se stinga eroarea de airbag din bord:

 

- Volan + air bag;

- Pretensionatorul centurii din stanga fata (centura din stanga, partea din scaun);

- Borna de plus a bateriei inclusiv capsa pirotehnica, iar daca nu o inlocuiesti nu iti va disparea eroarea din bord. La mine asa s-a intamplat pentru ca am inlocuit totul mai putin capsa dupa care am stins becul din bord cu testerul si dupa 3 secunde s-a reaprins. Datea eroare de la borna de plus spunea "reistor too high", am inlocuit borna, am sters eroarea din memorie si nu a mai aparut.

 

Colegul WLF a dat informatiile 100% corecte iar cei ce nu s-au confruntat cu asa ceva sau nu detin informatii sigure, mai bine nu va mai bagati pentru ca induceti oamenii in eroare degeaba.

Link to comment
Share on other sites

la E60 nu exista niciun senzor de deformare in bara fata

 

 

In bara fata exista senzorii de parcare, senzorul de temp ext, si acel electromagnet care comanda deschidere narilor de aerisire pentru masinile care au asa ceva!

 

Senzorul de decelerare se afla in calculatorul de airbaguri ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mda, deci situatia sta in felul urmator, la un frontal trebuie schimbat pe partea de safety urmatoarele: airbaguri, pretensionari centuri, capsa de la baterie si daca baietii au scos coloana de directie si nu au pus-o la loc cum trebuie, spira la volan. (lucru care mi s-a intamplat mie)

 

Se pare ca nu prea pica calculatorul de airbag-uri la primul accident.

Link to comment
Share on other sites

daca baietii au scos coloana de directie si nu au pus-o la loc cum trebuie, spira la volan. (lucru care mi s-a intamplat mie)

La orice masina cu ESP (sau DTC) trebuie mare atentie la asta.

Total neprofesional...

 

Nu stiu cum e la E60, se gaseste spirala separat sau trebuie senzorul de pozitie volan cu totul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.