Jump to content

vibratie volan


cornel320

Recommended Posts

am si eu o problema ..am un e46 320d 2004 ....imi vibreaza volanul pe la 70-80 chiar si la viteze mai mari ....mai mult e un tremurat ca si cum as avea galma pe cauciuc, cateodata vibreaza mai tare cateodata mai incet si nu resusesc sa ii dau de cap si nici pe la vulcanizari nu au stiut de la ce ...am schimbat placute si discuri fata spate ATE ...am schimbat cauciucuri fata noi ...am echilibrat jentile si am facut unghiu de fuga la auto-soft ...jentile mi-au zis ca sant drepte nu sant strambe ..oricum la gropi merge foarte incet sau le ocolesc ...a mai patit cineva asa ??? mentionez ca am pus cauciucuri noi pe fata ..am schimbat placute si discuri ..echilibrat de 3 ori pana acum si facut geometrie ...toate astea in speranta ca voi scapa de vibratie dar tot asa face ..poate putin mai incet acum dar e foarte enervant ..parca am o maneta de playstation in mana lol ...pe spate nu am schimbat cauciucurile inca ...toate bune
Link to comment
Share on other sites

jante 17 ..225 45 17 ..am luat goodyear exelence acum noi anvelope ..inainte aveam continental dar erau cam la limita ..si inainte vibra cu cele vechi vibra chiar mai rau dar alea vibrau de la 90-100 in sus ..si tot asa ..cand vibrau mai tare cand mai incet ...avea toane :))) ..acum incepe de la 70-80 sa vibreze ..
Link to comment
Share on other sites

jante 17 ..225 45 17 ..am luat goodyear exelence acum noi anvelope ..inainte aveam continental dar erau cam la limita ..si inainte vibra cu cele vechi vibra chiar mai rau dar alea vibrau de la 90-100 in sus ..si tot asa ..cand vibrau mai tare cand mai incet ...avea toane :))) ..acum incepe de la 70-80 sa vibreze ..

Verifica bucsaraia pe fata. Altceva nu are ce sa fie. Sau totusi ai o geanta ovalizata care nu se vede.

Link to comment
Share on other sites

Verifica bucsaraia pe fata. Altceva nu are ce sa fie. Sau totusi ai o geanta ovalizata care nu se vede.

 

am schimbat si barile de directie ...din acelasi motiv lol:P ...si cu jentile de tabla de iarna pe 16 tot asa tremura ...cand imi iau si pe spate cauciucuri o sa schimb rotile intre ele sa vad daca o mai face ...poate sa fie si de la rulment roata sau amortizor??

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si barile de directie ...din acelasi motiv lol:P ...si cu jentile de tabla de iarna pe 16 tot asa tremura ...cand imi iau si pe spate cauciucuri o sa schimb rotile intre ele sa vad daca o mai face ...poate sa fie si de la rulment roata sau amortizor??

De la rulmeti se poate. De la amortizor nu prea cred.

Link to comment
Share on other sites

la fel mi sa intamplat si mie...am schimbat tot, bascule ,discuri ,echilibrat ,geometrie...am ajuns in cele din urma la autosoft...problema jantele ovalizate si cauciucurile tocite inegal...rezolvarea -trebuiesc schimbate. sfatul meu e sa verifici rotile la un service sau vulcanizare buna... si eu pana sa merg la autosoft am echilibrat rotile de nu stiu cate ori dar nimeni nu mi-a spus ca rotile sunt praf...mi-au luat banii si cam atat
Link to comment
Share on other sites

fa o proba cu alte jante inainte sa te apuci de cumparat. LA franari iti vibreaza ?

Si nu ai numai capete de barala suspensia fata, si si bielete antirului si brate, iar bratele sunt mai greu de verificat.

Link to comment
Share on other sites

@umbrella: cum ti-au remediat jantele ovalizate?

jantele sunt din tabla...mi-au spus ca nu are rost sa incerce sa le roluiasca...din 4 jante una era buna...rezolvarea -cumparate altele

m-am bucurat ca macar au fost sinceri...nici macar nu le-au mai echilibrat...au spus ca e degeaba si tot degeaba o sa dau si banii

Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

fa o proba cu alte jante inainte sa te apuci de cumparat. LA franari iti vibreaza ?

Si nu ai numai capete de barala suspensia fata, si si bielete antirului si brate, iar bratele sunt mai greu de verificat.

 

 

de unde bani de alte jante ..sant din aliaj ...cand pun frana nu vibreaza nimik nici in volan nici in pedala ..discuri noi ...si barile de directie tot noi ...ma gandeam sa nu fie ori de la rulmenti ceva sau jantele sa fie totusi strambe ...la mine vibratie nu e aceeasi de fiecare data ..cateodata mai accentuat cateodata mai incet ..de asta tind sa nu cred ca sant jantele strambe ...de asta intreb aici poate a mai trecut cineva prin asa ceva si ia dat de cap

Link to comment
Share on other sites

nu sa cumperi, ci sa iei imprumut unele care se potrivesc sa faci o tura.. de test. Cred ca doar asa poti exclude rotile in totalitate.

 

 

Si verifica toat bucsaraia fata care e neschimbata.

Vibratie aleatorie cum spui ca ai poate fi de la bielete antiruliu. (sunt cele care leaga bara stabilizatoare de restul)..

Sunt usor de verificat, inspectat si ieftin de inlocuit de regula.

 

 

 

 

Cardanul nu da vibratii in volan.

mai poti verifica ansamblul care vine din volan in caseta. Sunt niste bucsulite pe acolo care se uzeaza.

Era un topic lung tare pe la seria 3 pe undeva, nu dau de el...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

de unde bani de alte jante ..sant din aliaj ...cand pun frana nu vibreaza nimik nici in volan nici in pedala ..discuri noi ...si barile de directie tot noi ...ma gandeam sa nu fie ori de la rulmenti ceva sau jantele sa fie totusi strambe ...la mine vibratie nu e aceeasi de fiecare data ..cateodata mai accentuat cateodata mai incet ..de asta tind sa nu cred ca sant jantele strambe ...de asta intreb aici poate a mai trecut cineva prin asa ceva si ia dat de cap

daca sunt din aliaj se pot rolui...la mine fiind din tabla nu merita deranjul

si cum zice domi poti verifica si caseta imi aduc aminte ca la mine parca au strans ceva pe acolo

Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

exact aceleasi probleme ca si tine le am si eu si nu ii dau de cap...:(((

 

am fost si am indreptat jentile ...mi-su zis la autosoft ca toate 4 sant strambe ...am indreptat pe cele dupa fata doar ...240 ron am dus cu tot :blink: ..mai trebuie sa le fac si pe cele dupa spate ...dar vibratia cam tot persista nu asa puternic dar se simte cateodata ..ori nu le-au indreptat bine ..ori trebuiesc roluite ( nush daca a rolui este la fel cu a indrepta ) ori am alta problema ..sau dupa ce le voi indrepta si pe cele dupa spate va disparea total problema

Link to comment
Share on other sites

am fost si am indreptat jentile ...mi-su zis la autosoft ca toate 4 sant strambe ...am indreptat pe cele dupa fata doar ...240 ron am dus cu tot :blink: ..mai trebuie sa le fac si pe cele dupa spate ...dar vibratia cam tot persista nu asa puternic dar se simte cateodata ..ori nu le-au indreptat bine ..ori trebuiesc roluite ( nush daca a rolui este la fel cu a indrepta ) ori am alta problema ..sau dupa ce le voi indrepta si pe cele dupa spate va disparea total problema

 

 

Oricum de cate ori o sa te duci la Autosoft de atatea ori o sa-ti spuna ca sunt toate jentile strambe. Oricum trebuia sa le faci pe toate 4 ca sa fie treaba treaba daca zici ca-ti vibreaza volanul.

Link to comment
Share on other sites

Oricum de cate ori o sa te duci la Autosoft de atatea ori o sa-ti spuna ca sunt toate jentile strambe. Oricum trebuia sa le faci pe toate 4 ca sa fie treaba treaba daca zici ca-ti vibreaza volanul.

pai cam peste tot e la fel :)) daca umfli o roata trebuie sa iti echilibreze si roata :)) ...dar cine stie in ce consta roluit janta??? ....la fel ca la indreptat ? baga presa aia si o impinge in ea pana o indreapta ?? ca nu mi se pare sa scoata o janta dreapta cu un cui pus pe janta sa vada unde bate si cu o creta sa marcheze locu sa puna presa sa indrepte ..ma gandesc ca poate la roluit ar trebuii sa iasa mai drepte decat dupa simtz...daca roluit inseamna la ce ma gandesc eu

Link to comment
Share on other sites

cornel320 'ca nu mi se pare sa scoata o janta dreapta cu un cui pus pe janta sa vada unde bate si cu o creta sa marcheze locu sa puna presa sa indrepte'

ba cam asta inseamna sa roluiesti o janta...cuiul acela sta pe loc si buza jantei ruleaza pe langa el si se vede clar cand se indeparteaza de el ..cam asta-i procedura

Link to comment
Share on other sites

cornel320 'ca nu mi se pare sa scoata o janta dreapta cu un cui pus pe janta sa vada unde bate si cu o creta sa marcheze locu sa puna presa sa indrepte'

ba cam asta inseamna sa roluiesti o janta...cuiul acela sta pe loc si buza jantei ruleaza pe langa el si se vede clar cand se indeparteaza de el ..cam asta-i procedura

 

roluit si indreptat cu presa aia e acelasi lucru ? credeam ca sant 2 operatii diferite ..mersi ..credeam ca la roluit o baga intro masinarie ceva care invarte roata pe ceva pana o indreapta

Link to comment
Share on other sites

am avut o problema asemanatoare, pe 3 al meu am pus jante de cinciar, la fel imi vibra si mie intre 90 si 120. eu am avut nevoie de niste inele de ghidaj care se pun la roata ca sa se centreze bine pe masina. intereseaza-te. o zi faina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.