Jump to content

Ajutor inchidere centralizata E36


Dev

Recommended Posts

SAlut. Ma poate ajuta cineva cu o schita la modulul de centralizata la e36 ,si ce face fiecare fir de pe el ? mi-am luat o centralizata cu inchidere pe cheie si nu-i dau de cap.

 

ms. mi-am luat modelul cu cheie diamant ce se vinde pe toate forumurile(Carub).

ms

Edited by Dev
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva?

Mi-am cumparat o inchidere carub cu cheie diamant si m-am apucat sa o montez dupa instructiunile mentionate de voi.

Problema este ca se dechid usile de la butonul de inchis, si de inchid de la deschis. Iar la semnalizari imi licare continu.

Ce trebuie sa fac?

Sa fie oare defecta unitatea?

Link to comment
Share on other sites

Normal este:

Se da jos panoul de sub bord, de la pedale, si plasticul care acopera boxa.

 

Alimentare

Se leaga firul rosu, galben-negru si galben la un plus permanent. Eu l-am luat din mufa neagra lipita de coloana de directie de pe firul rosu gros.

 

Firul negru se leaga la masa masinii, in stanga sus sub bord sunt mai multe borne cu surub pentru masa.

 

Controlul incuietorii

In manunchiul de fire care trece pe sub bord spre portiera soferului se pot gasi 2 fire mai groase: ALB si ALBASTRU/GRI

 

Se sectioneaza cablul alb de la masina; Cablul alb de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul alb care vine dinspre portiera si cel portocaliu de la modul cu celalalt capat alb care vine de la centrala masinii.

 

Se sectioneaza si cablul albastru/gri de la masina; Cablul alb/negru de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul albastru/gri care vine dinspre portiera si cel portocaliu/negru de la modul cu celalalt albastru/gri capat care vine de la centrala masinii.

 

Semnalizarile

Pentru semnalizari se folosesc cele 2 fire maro. Pe ambele fire vine semnal de plus (+)

De coloana de directie sunt lipite 3 mufe: 2 negre si 1 alba. Cea alba are 12 pini; cablurile maro se leaga la pinii 3 respectiv 6 cu cablurile de culoare GRI respectiv ALBASTRU.

Pe firul maro care pleaca la semnalizari trebuie montate 2 diode, una pt. stanga si una pt. dreapta.

 

Daca merg invers comenzile:

 

Controlul incuietorii

In manunchiul de fire care trece pe sub bord spre portiera soferului se pot gasi 2 fire mai groase: ALB si ALBASTRU/GRI

 

Se sectioneaza cablul albastru/gri de la masina; Cablul alb de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul albastru/gri care vine dinspre portiera si cel portocaliu de la modul cu celalalt capat albastru/gri care vine de la centrala masinii.

 

Se sectioneaza si cablul alb de la masina; Cablul alb/negru de la modulul cu telecomanda se leaga la capatul alb care vine dinspre portiera si cel portocaliu/negru de la modul cu celalalt alb capat care vine de la centrala masinii.

Cu semnalizarile nu am rezolvat nimic. Merg continu. Daca are cineva vreo ideie......este binevenita.:drinks:

Edited by blogeranonim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.