Jump to content

BMW 520d M6 2009 vs A4 B8 2008 manual. Propuneri in vederea achizitiei ?


HIM

Recommended Posts

Da, imi place benzina. Cui nu? :smile: Dar la o simpla cautare preturile incep de la 17k net. Ma refer la A4 1.8 TFSI 160cp din 2008. Dar din ce stiu orice benzina in oras fara 10% nu te iarta. La diesel tre sa-i dai bine sa-l duci in 10% consum. Nu fac 30k/an cu siguranta.

 

Nu te mai gandi ca un 320D consuma in oras 5 % !! E poveste!! De altfel, chiar si cartea scrie ca, la o cutie automata, consumul e 7,1%. Depinde si de oras, ce-i drept, dar in Bucuresti mergi cu o medie de 10%. Un A4 1,8TFSI consuma cel putin 12% la acelasi mers.

 

Si, are si AUDI motorul de 2 TDI cu 170 CP.

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea Skoda nu a avut pe nici o Fabia consum mic. Tin minte am fost nevoit odata sa inchiriez Fabia 1 cu motor de 1.2 benzina. Am ramas masca cand am vazut ca o masina mica si fara putere poate consuma si 12 in oras. Mentionez ca masina era noua, in jur de 4-5000km.

 

De ce sa ramai masca,ai uitat de batranele dacii care ajungeau la 10-11l/100km in oras? si la fel de mici si fara putere erau si ele; ca sa nu mai zic de pick-up-ul ala de 1.6 cu dublu carburator care "halea" chiar si 13% prin oras.

Link to comment
Share on other sites

De ce sa ramai masca,ai uitat de batranele dacii care ajungeau la 10-11l/100km in oras? si la fel de mici si fara putere erau si ele; ca sa nu mai zic de pick-up-ul ala de 1.6 cu dublu carburator care "halea" chiar si 13% prin oras.

 

is masini vechi cu motoare de 50 de ani,carburatie toate cele, nu le poti compara cu astea noi pe injectie...

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu le poti compara. Dar, o Dacia Logan cu motorul de 1,6 16V consuma in Bucuresti cam 11-12%. Asa ca ....

Dar, SINGURUL criteriu in alegerea masinii e consumul de carburant? Atunci, ia-ti un FIAT 500 sau Panda, cu 1,3 MJet si consumi foarte, foarte putin!!

Nu stiu cum, dar iar s-a ajuns la discutia: vreau o masina de clasa mare, o masina premium care costa mult la achizitie si la intretinere, dar vreau sa consume ca un Fiat Panda de 1,3 diesel!

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu le poti compara. Dar, o Dacia Logan cu motorul de 1,6 16V consuma in Bucuresti cam 11-12%. Asa ca ....

Dar, SINGURUL criteriu in alegerea masinii e consumul de carburant? Atunci, ia-ti un FIAT 500 sau Panda, cu 1,3 MJet si consumi foarte, foarte putin!!

Nu stiu cum, dar iar s-a ajuns la discutia: vreau o masina de clasa mare, o masina premium care costa mult la achizitie si la intretinere, dar vreau sa consume ca un Fiat Panda de 1,3 diesel!

 

 

O CARUTA CU COVIRTIR SI REMORCA

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu le poti compara. Dar, o Dacia Logan cu motorul de 1,6 16V consuma in Bucuresti cam 11-12%. Asa ca ....

Dar, SINGURUL criteriu in alegerea masinii e consumul de carburant? Atunci, ia-ti un FIAT 500 sau Panda, cu 1,3 MJet si consumi foarte, foarte putin!!

Nu stiu cum, dar iar s-a ajuns la discutia: vreau o masina de clasa mare, o masina premium care costa mult la achizitie si la intretinere, dar vreau sa consume ca un Fiat Panda de 1,3 diesel!

 

+1 sau fiat 500 0.9L 2 cilindri.

Link to comment
Share on other sites

Esti pe aproape!

 

nu confundati vechiul 1.8T cu noul TFSI.

E diferenta mare de tot.

Injectia directa stratifica si low pressure turbo ala exact asta fac reduc consumul in regim de oras in special, are cuplu de 250NM de la 1500-4500... mergi fix ca un diesel cu a v-a la 50 de km/h lejer ,

IAr la stop &go aceasi treaba, are totusi doar 1800 cc si asta conteaza acolo.

Si nici nu sufera de mers subturat.

 

Intr-un oras ca bucuresti mananca 12 poate,

 

Daca iti pui mintea cu ea, da.. dar pana la 14 la condus normal mai e..

Am condus cateva TSI, si TFSI, sunt brici in oras.

SIncer mi-as dori ca BMW sa aibe asa ceva... ( bine acum sunt in sfarsit la X1) ... dar tarziu tare..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, poate nu inteleg eu "fenomenul", dar mi se pare hilar sa cumperi o masina mare, premium cu motor puternic, dar sa vrei taxe minime si consum de scuter!!! E aiurea sa cumperi o masina dupa consum! Daca vrei taxe si impozite mici, consum modest, costuri de intretinere mici, in niciun caz NU cauta AUDI, BMW, MERCEDES etc. Algere din segmentul low cost si ...gata! De 10 pagini toata lumea compara ...consumul, taxele, impozitele etc!!
Link to comment
Share on other sites

Okei, m-am decis ce-i drept si cu ajutorul vostru si multumiri pentru asta. E adevarat, balanta se inclina mai mult inspre Bmw. Ce parere aveti de asta. Stiu ca nu e automatic. Mi-a lasat-o la 16500 euro net. Masina are doar cateva pietricele pe capota si bara. E normal, daca masina nu a fost vopsita.

 

Bmw 520d

Link to comment
Share on other sites

nu confundati vechiul 1.8T cu noul TFSI.

E diferenta mare de tot.

Injectia directa stratifica si low pressure turbo ala exact asta fac reduc consumul in regim de oras in special, are cuplu de 250NM de la 1500-4500... mergi fix ca un diesel cu a v-a la 50 de km/h lejer ,

IAr la stop &go aceasi treaba, are totusi doar 1800 cc si asta conteaza acolo.

Si nici nu sufera de mers subturat.

 

Intr-un oras ca bucuresti mananca 12 poate,

 

Daca iti pui mintea cu ea, da.. dar pana la 14 la condus normal mai e..

Am condus cateva TSI, si TFSI, sunt brici in oras.

SIncer mi-as dori ca BMW sa aibe asa ceva... ( bine acum sunt in sfarsit la X1) ... dar tarziu tare..

 

Daca cautam pe forumuri vag,observam ca 1.2tsi 105cp pus pe golf/octavia haleste 10-11% in Buc.

Link to comment
Share on other sites

Ia din Germania! Cea mai buna garantie! Romanul e tot roman, reprezentanta sau nu :)

 

Sunt mai multe aspecte. In primul rand TVA, pe urma rulata in DE, si nu in ultimul rand, bine asta e o nebunie de a mea, facuta pentru DE.

 

+1 ! f bine!

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe aspecte. In primul rand TVA, pe urma rulata in DE, si nu in ultimul rand, bine asta e o nebunie de a mea, facuta pentru DE.

 

Nu inteleg! Poti lua de AICI, o masina rulata in Germania, la reprezentantele lor! Deci, NU a "calcat" pe drumuri mioritice!

Apoi, treaba cu ...facuta PENTRU Germania, este o stupizenie romaneasca! Sper ca esti mai istet decat ... conceptia!

Link to comment
Share on other sites

is masini vechi cu motoare de 50 de ani,carburatie toate cele, nu le poti compara cu astea noi pe injectie...

 

 

Pai de ce sa nu le compar? atata timp cat o masina din generatie noua (cum e felicia de care vorbea colegu'),consuma la fel ca una din anii '80,inseamna ca e o problema,nu?

Link to comment
Share on other sites

Du-te si ia-o din Germania ! :) Fii mai putin istet si ia-o de acolo :))

 

Citeste si INTELEGE ce am scris: NU esti istet daca crezi ca exista cateva linii de asamblare la BMW - pt Romania, Germania, Rusia, Norvegia!! Nu mai scrie stupizenii!

Link to comment
Share on other sites

Citeste si INTELEGE ce am scris: NU esti istet daca crezi ca exista cateva linii de asamblare la BMW - pt Romania, Germania, Rusia, Norvegia!! Nu mai scrie stupizenii!

 

Eu am citit si-am inteles. Tu n-ai inteles. Evident ca nu exista linii separate, vorbeam per total...ca e mult mai bine sa o ia din Germania, decat din RO, chiar si de la "minunatele" noastre reprezentante :) Relaxeaza-te :)

 

Intelegatorule :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.