Jump to content

sfat achizitie intre 520d si 520i e60


i0nutz

Recommended Posts

Ia-ti un diesel.Daca are km normali 150-180 mii nu o sa ai probleme cu turbina pana la 350 probabil.Povestile cu turbinele sunt la masini care nu se mai stiu nr.de km.

 

Haha, buna asta si sper sa fie si adevarata, sa te auda Dumnezeu sa ma tina pana la 300 000 macar :))

 

"un Golf 1.4 TSI face suta in 8 secunde sau un Polo TDI in 9,2" - ma beep in ele sau pe ele de golfuri sau polo-uri :) Eu vreaun o masina eleganta si sportiva in acelasi timp, nu una care ia suta mai rpd cu 2 sec :) Pe curbe n-o sa stea niciuna dintre cele doua la fel cum sta un BMW...dar fiecare cu ce vrea, fiecare cu ideile lui :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e drept ca nu sunt rachete si nici foarte rapide, e drept ca te face la semafor un Golf GTI sau chiar un Golf 1.9TDI resoftat dat fiind faptul ca sunt mai usoare, insa nu pentru toata lumea conteaza aspectele astea, din acest motiv BMW inca mai face 316i, 316d, 520i, 520d s.a.m.d, sunt oameni care vor un BMW si ceea ce ofera el, adevarat ca poate se astea ce cam bat cap in cap, e ironic ce-i drept, pentru ca insasi motto-ul BMW este Ultimate Driving Machine ori asta nu o poti avea cu un 520d sau 316i dar chiar si la motorizarile astea simti totusi diferenta dintre BMW si restul masinilor...sau poate nu?...pana la urma chiar conteaza motorizarea?...cred ca da, am incercat sa sustin teoria ca nu, dar nu prea tine, oricat m-as stradui ajung la parerea ca motorizarea conteaza mult la un BMW, altfel ti-ai cam luat un BMW doar de dragul emblemei, cred ca Jeremy Clarkson avea dreptate in cazul asta...la o masina noua nici eu as da 45k euro pentru un 520i/d, la una sh treaba sta un pic diferit :rolleyes: Edited by mik15
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de o saptamana sunt posesor de 520D (2009). masina e fantastica si cireasa de pe tort este CONSUMUL (cu aer conditionat maxim 8% in oras!!!), este consumul real nu vrajeala de posesor disperat de BMW !

Am mers prin oras sa vad cat de putin poate sa consume fara aer, ziua, aglomeratie pe traseul Baneasa - Sos. Giurgiului (Nord - Sud) si mi-a luat 6.6% !!

.... the choise is yours ;)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

e drept ca nu sunt rachete si nici foarte rapide, e drept ca te face la semafor un Golf GTI sau chiar un Golf 1.9TDI resoftat dat fiind faptul ca sunt mai usoare, insa nu pentru toata lumea conteaza aspectele astea, din acest motiv BMW inca mai face 316i, 316d, 520i, 520d s.a.m.d, sunt oameni care vor un BMW si ceea ce ofera el, adevarat ca poate se astea ce cam bat cap in cap, e ironic ce-i drept, pentru ca insasi motto-ul BMW este Ultimate Driving Machine ori asta nu o poti avea cu un 520d sau 316i dar chiar si la motorizarile astea simti totusi diferenta dintre BMW si restul masinilor...sau poate nu?...pana la urma chiar conteaza motorizarea?...cred ca da, am incercat sa sustin teoria ca nu, dar nu prea tine, oricat m-as stradui ajung la parerea ca motorizarea conteaza mult la un BMW, altfel ti-ai cam luat un BMW doar de dragul emblemei, cred ca Jeremy Clarkson avea dreptate in cazul asta...la o masina noua nici eu as da 45k euro pentru un 520i/d, la una sh treaba sta un pic diferit :rolleyes:

 

Nu vad de ce lumea se refera doar la motor cand alege masina.

 

Eu cand am luat masina am avut buget 50k si maxim 55k euro. Puteam sa aleg 330d (cu dotari), 520d (cu dotari) sau 530d (cu extrem de putine dotari). La final am ales caroseria + dotarile principale si utile. Si ma bucur ca am ales asa.

 

Legat de plecatul de la semafoare, sunt sot si tatic cu un copil de un an jumate si inca unu` care va veni in noiembrie. Imi sunt complet indiferente plecarile celorlati de la semafor. Cel mai important este pt maine ca atunci da un bou peste mine, masina sa ma protejeze. Iar E60-ul sta bine la protectia la impact fie el 520d sau 550i

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de o saptamana sunt posesor de 520D (2009). masina e fantastica si cireasa de pe tort este CONSUMUL (cu aer conditionat maxim 8% in oras!!!), este consumul real nu vrajeala de posesor disperat de BMW !

Am mers prin oras sa vad cat de putin poate sa consume fara aer, ziua, aglomeratie pe traseul Baneasa - Sos. Giurgiului (Nord - Sud) si mi-a luat 6.6% !!

.... the choise is yours ;)

Cutia e manuala sau automata? Eu nu vad 8% in Bucuresti nici daca o imping :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important este pt maine ca atunci da un bou peste mine, masina sa ma protejeze. Iar E60-ul sta bine la protectia la impact fie el 520d sau 550i

Corecteaza-ma daca gresesc, dar stiam ca E60-ul nu e chiar asa stralucit la capitolul protectie, de unde si cele doar 4* la testele de impact. Stiu ca se mai facusera ceva imbunatatiri pt impactul lateral la modelele LCI, insa nu radicale.

 

Cat despre consum ... daca fabrica zice 7.3 si voi scoateti 6%, e chiar bine :D

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Corecteaza-ma daca gresesc, dar stiam ca E60-ul nu e chiar asa stralucit la capitolul protectie, de unde si cele doar 4* la testele de impact. Stiu ca se mai facusera ceva imbunatatiri pt impactul lateral la modelele LCI, insa nu radicale.

 

Cat despre consum ... daca fabrica zice 7.3 si voi scoateti 6%, e chiar bine :D

 

Cele 4 stele au fost obtinute simuland un impact cu o masina similara. 4 stele la un E60 se obtin mai greu decat 5 stele la de exemplu, un kia mic. Per total, E60-ul se tine bine. Se putea mai bine dar asta este. Daca te uiti aici pe forum, la impact E60-ul protejeaza destul de bine. Gasesti cateva exemple in sectiunea Accidente.

 

In fine, eu am zis ce am avut de zis. S-a mai discutat despre consum de multe ori. Spor sa aveti !

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Fantastic , E60 consuma mai putin ca 1.5DCi :sorcerer: .

 

Pe 10 iunie mi am luat din germania de la un dealer BMW un 520 d ,177 hp an 2008, pret 22500, manual.

Mai am un logan din 2008 MCV 1.5 d ...85 hp.

 

Va spun sincer ca Bmw consuma mai putin decat logan in orice situatie...

 

In cei 2000 km din germania pana acasa (aici punand si ruta Oradea-Cluj-Bistrita-Suceava-Bucuresti) consumul mediu mi a iesit 5.6. Am si poza facuta cu computerul de bord...

 

Masina am luat o la 85,500 km.

 

Sunt foarte multumit de ea ...si merge si arata ca noua.

 

In orash in bucuresti nu mi sare consumul de 6.6%.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mda! Inseamna ca, in timp, motorul se mai ...lasa!! Din Germania pana la Bucuresti , cu ACELASI motor, dar masina mai usoara (320d) - am scos un consum mediu de 6,7 (pe BC). Poate din cauza ca am depasit 90 km/h?:blush:

 

 

Nuj...uite acum m am uitat pe poza pe care am facut o cu computer de bord si am viteza medie a fost: 88.9 km/h . Daca minte computerul ...mint si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.