Jump to content

E90 vs E60 ce sa aleg?


vortex

Recommended Posts

la restul sunt identice, ca nu e mai scump un amortizor de 320i fata de 320D, si nici nu sunt diferente ..

Cand te uiti la 320D vs 320i, te uiti la revizii si fiabilitatea motorului, ca la restul costa la fel.. si au aceleasi bube comune.

oricum,trebuie verificate ambele, testate, indiferent de ce masina alegi.

 

in ceea ce priveste directia si suspensia vroiam sa fac comparatie intre costurile E90 / E60

 

 

nu cred ca 525 consuma 5,5-6,5% poti sa ai talpa cat de usoara...

 

De ce nu? Vorbim de consum extra urban. Cand mi-am cumparat masina am fost cu cineva care conducea un Mercedes S320. Eu cu motorul de 1.6i 109CP am facut un consum mediu de 6.9% iar el a scos un consum de 5.5% (pe traseul Bucuresti - Tg Mures, aprox. 350km). Un motor si o masina mai mare nu inseamna neaparat si un consum mai mare sau foarte mare. Ttusi trebuie mentionat ca in acelasi timp eu scot intre 9-11% in mediul urban iar la el consumul se ridica si la 16%.

 

In fine eu sunt mai mult interesat de consumul urban, si sunt chiar curios daca un 525D e chiar mai economic decat un 520i din aceasta privinta?

 

 

Informatii luate de pe carfolio, banuiesc ca sunt informatiile oficiale:

 

2004 BMW 525d {E60}

0-100 km/h 8.10 s

Fuel consumption 9.7/5.6/7.0 l/100km urban/extra-urban/combined

 

2004 BMW 525d Automatic {E60}

0-100 km/h 8.30 s

Fuel consumption 10.6/6.2/7.8 l/100km urban/extra-urban/combined

 

2005 BMW 320d {E90}

0-100 km/h 8.40 s

Fuel consumption 7.8/4.5/5.7 l/100km urban/extra-urban/combined

 

2005 BMW 320d Automatic {E90}

0-100 km/h 8.60 s

Fuel consumption 9.1/5.3/6.7 l/100km urban/extra-urban/combined

 

2005 BMW 320i {E90}

0-100 km/h 9.00 s

Fuel consumption 10.7/5.6/7.4 l/100km urban/extra-urban/combined

 

2005 BMW 320i Automatic {E90}

0-100 km/h 9.70 s

Fuel consumption 11.0/6.2/7.9 l/100km urban/extra-urban/combined

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

Clar ca este mai ecomom 525d.. ..525i consuma 13 si sare si peste, in schimb diesel-ul pana in 10 maxim

vezi ca discutam despre 525D, 320D, 320i ... 525i la mine nu intra in discutie, stiu ca are un consum destul de mare

 

Motoarele de 3,000 cmc si consum de 5,5% este poveste! Dar, toti ne dorim sa credem in Mos Craciun!:laugh:

 

ma faci mincinos? :p Singura explicate ar fi daca bord computerul ar fi fost foarte dereglat... si nu este. Cel cu care am fost a fost chiar tata, am vazut cu ochii mei ce consum a fost, si era posesorul autoturismului de cativa ani bun, iar computerul de bord tot timpul arata bine consumul (ca si la mine de altfel). Totodata mentionez ca viteza medie a fost undeva in jur de 60-70km/h pe traseul respectiv

Link to comment
Share on other sites

vezi ca discutam despre 525D, 320D, 320i ... 525i la mine nu intra in discutie, stiu ca are un consum destul de mare

 

 

 

ma faci mincinos? :p Singura explicate ar fi daca bord computerul ar fi fost foarte dereglat... si nu este. Cel cu care am fost a fost chiar tata, am vazut cu ochii mei ce consum a fost, si era posesorul autoturismului de cativa ani bun, iar computerul de bord tot timpul arata bine consumul (ca si la mine de altfel). Totodata mentionez ca viteza medie a fost undeva in jur de 60-70km/h pe traseul respectiv

 

Nu te fac mincinos; nu imi permit! Insinuez, doar, ca esti ...copil!!:wink: Dar, fireste, ia-ti un motor de 3,000 cmc si asteapta-te sa consumi 5,5%!!! Eu nu am nimic impotriva!!

Si, ca sa vezi ca te inteleg, si eu il astept pe Mos Craciun, in fiecare an, cu aceeasi emotie ca si-n copilarie!!!

Am condus multe mii de km si multe marci si tipuri; deci mi-e imposibil sa cred ce scrii tu!

Link to comment
Share on other sites

Nu te fac mincinos; nu imi permit! Insinuez, doar, ca esti ...copil!!:wink: Dar, fireste, ia-ti un motor de 3,000 cmc si asteapta-te sa consumi 5,5%!!! Eu nu am nimic impotriva!!

Si, ca sa vezi ca te inteleg, si eu il astept pe Mos Craciun, in fiecare an, cu aceeasi emotie ca si-n copilarie!!!

Am condus multe mii de km si multe marci si tipuri; deci mi-e imposibil sa cred ce scrii tu!

 

tocmai inplinit 30 in luna iulie, multumesc! in rest... esti invitat la un test-drive :)

In alta ordine de idei 3000 cc nici nu intra in discutie... nu dau atatia la bani la stat (impozit) nici macar din principiu :D

Link to comment
Share on other sites

525d

- Capacitate cilindricĂŁ (cmc): 2993

- Cutie de viteze: 6 M/T

- Putere maximĂŁ (CP@RPM): 197@4000

- Cuplu maxim (NM@RPM): 400@1300

- Viteza maximĂŁ (km/h): 232

- AcceleraĂžie 0-100km/h (s): 7.8

- Carburant: diesel

- Standard emisie noxe: Euro 4

- Consum (urban/extraurban/mixt) litri/100km: 8.4/5.2/6.4 [9.1/5.66.9]

- Emisii CO2 (g/km): 171 [184]

Link to comment
Share on other sites

525d

- Capacitate cilindrică (cmc): 2993

- Cutie de viteze: 6 M/T

- Putere maximă (CP@RPM): 197@4000

- Cuplu maxim (NM@RPM): 400@1300

- Viteza maximă (km/h): 232

- Acceleraţie 0-100km/h (s): 7.8

- Carburant: diesel

- Standard emisie noxe: Euro 4

- Consum (urban/extraurban/mixt) litri/100km: 8.4/5.2/6.4 [9.1/5.66.9]

- Emisii CO2 (g/km): 171 [184]

 

da, modelul 2007.

mai sus am zis ca eu i-mi doresc modelul 2004.... modelul 2007 oricum nu intra in bugetul alocat

 

LE: acuma vad datele postate de tine... deci si producatorul minte si in nici o conditie nu scoate masina asta un consum de 5.2%??? Faptul ca tu (sau voi) nu a-ti reusit sa scoateti un astfel de consum sau sa conduceti o masina care chiar scoate un consum cat este dat de producator nu inseamna ca nu exista. :rolleyes: La masina mea consumul mediu urban (datele producatorului) este de 9.5% am facut un test cu un tanc de benzina si la cel mai economic mod posibil am scos un consum de 8.8%... daca poti sa-ti controlezi talpa, atunci chiar se poate. Totusi hai sa lasam tema asta!

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

Ok. Dar, nici cu 2,500 cmc nu te atingi macar de consumul visat! In orice caz, alegerea ITI apartine, INDIFERENT de ce spunem noi, aici!

Incearca sa "pui mana" pe modeleel astea, sa le conduci, sa vezi cum (te) simti (in) pe fiecare si, apoi, alege un model. Nu are relevanta ce spunem noi; fiecare vede problema alegerii prin prisma nevoilor/dorintelor PERSONALE!!! Nu stiu cati de aici au ales o masina facand sondaje de opinie!! Si cat a contat parerea celorlalti?

Eu nu as face asta vreodata! Dar .....

Apoi, o scurta diferenta de preturi la intretinere o poti face si singur, cerand si comparand preturi pentru consumabile sau piese uzuale. Asa ca, nu vad sensul acestui "sondaj de opinie"!

Link to comment
Share on other sites

vezi ca am mai adaugat ceva la ultimul meu post, nu vreau sa iasa flame din acest topic, vroiam doar sa-ti demonstrez ceva si sa-mi recuperez credibilitatea.

 

Da, tocmai asta si intentionam, sa culeg cat mai multe informatii legate de aceste masini, sa vad care ce costuri are, ce trebuie evitat, ce se poate cumpara din acest buget, etc.

 

Apropos: a zis inainte cineva ca revizia la 32D l-a costat in jur de 800 RON. astazi am discutat cu o cunostinta pe care revizia l-a costat 550 RON (4 filtre + ulei) in care era inclusa si manopera (drept e ca pt manopera i-sa luat doar 50 RON) dar si asa mi-se pare okay pretul

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

Am scris si ...s-a sters!!!

Atata timp cat nu ai de gand s-o intretii/repari la reprezentanta, discutia este foooarte relativa!!

Sunt zeci de marci de ulei, multe marci de filtre etc. Si le poti schimba in parcare, la garajul unui amic, la service de cartier etc. Fireste ca preturile vor fi diferite!!

Asa ca, nu ai aflat nimic CONCRET!!! Intelegi de ce spun ca e fara finalitate?

Link to comment
Share on other sites

cum vi-se pare?

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20006320.html

 

nu stiu daca pozele au fost supra-exponate (sper ca asta e expresia) din greseala sau intentionat. pozele interioare par OK, pare a fi o masina personala (dar poate adusa tot de samsari :D)

 

inca una:

http://www.autovit.ro/bmw-320-C19971181.html

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nu pare urata, dar..:

- de ce este INDIVIDUAL? (eu n-o vad!)

- s-ar putea sa fie 2005!

- km sunt ..."standard"!! (pentru targurile din Romania)

Cred ca gasesti in Germania mai bune

 

la asa pret si astfel de echipare nu prea.... Nu este foarte urgent sa cumpar masina, pot sa files si 1-2 luni masina potrivita. Incerc sa gasesc o persoana privata care i-si vinde masina proprie si ingrijita, care are un istoric cat mai clar.

 

Acest BMW rosu are cam prea putini km. Ridica intrebari si faptul ca pozele cu interiorul masinii au fost facute in februarie. Are ITP valabil pana in 2013, deci fie ca a fost adus in tara anul acesta, sau acum 2 ani... caz in care kiometrii sunt mai credibili avand in vedere ca la noi se circula mai putin cu masina.

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C19971181.html

Edited by vortex
Link to comment
Share on other sites

cum vi-se pare?

http://www.autovit.r...-C20006320.html

 

nu stiu daca pozele au fost supra-exponate (sper ca asta e expresia) din greseala sau intentionat. pozele interioare par OK, pare a fi o masina personala (dar poate adusa tot de samsari :D)

 

inca una:

http://www.autovit.r...-C19971181.html

 

 

Cea de culoare inchisa, e 99,9% a vreunui samsarel.

Link to comment
Share on other sites

poti sa motivezi te rog?

 

 

De obicei si in cele mai multe cazuri,samsarii au celebra vorba: "ACCEPT VARIANTE LA X PRET",sau "LA COMBINATII,PRETUL ESTE Y".

 

Si binenteles ca,daca ai vreo masina (nu conteaza),tot ei iti fac pretul la ea care oricum e derizoriu,iar la a lor o supraevalueaza cu mult peste pretul pietei. Majoritatea asta fac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.