Jump to content

noul bmw seria 7


goldberg

Recommended Posts

nu stiu cum e la motoarele in 4 cilindri dar eu am avut si 730d si 745i... in 730d am bagat cateva sute de mil reali in intretinere din care multi pe la motor... injectoare, turbo si prostii si la 745i numai electronica si bucse si brate si directie dar la motor nu am avut probleme... Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.Te-ai convins olae, tu te dai dupa cum bate vantu.

 

2.Ai facut un topic acum vreo 2 ani ca E46 320d e cea mai proasta masina din lume ca s-a stricat si ai bagat in reparatii sute de milioane si vroiai sa te sinucizi, turbine si etc. Cu siguranta nu e nicio diferenta de fiabilitate intre bmw diesel si bmw benzina :LMAO:

 

 

1. adica ?! :unsure: si mai ales ce treaba ai cu oalele..

 

2. exact ce spuneam, mai putin partea cu sinucisu' , nu stiu despre tine,insa eu n-am ganduri d-astea..maxim imi iau tico si rezolv problema cand nu o sa mai imi permit o masina.:shifty:

 

si la 745i numai electronica

 

 

exact.

 

fac cum fac si cele pe benzina si tot nu merg bine ,chiar au mania check engine-ului.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

POIUYT, te-a bagat rau in corzi :D

 

Chiar daca nu se fac multi km pe an dizeloaicele cam merita la 5 si 7. Cu diesel pe masinile astea scoti un consum de 7% in afara dar cu benzinarele te duci destul de mult in sus.

cine isi cumpara bmw seria 7 pe benzina cu siguranta are bani si de carburant,la noi in Romania seria 7,x5 si x6 au motoare pe motorina 8) dieselul ca are cuplu si nu benzina ca vezi Doamne consuma mult.

P.S:abia astept sa imi cumpar masina pe benzina

Link to comment
Share on other sites

Daaaaa, super argumente tehnice ai adus.

 

Uita-te si tu in Germania cate masini de clasa mare sunt pe benzina si cate diesel. La fel si la SUV-uri. Dupa aia sa vii cu teoriile tale care demonstreaza faptul ca tu esti mare si tare si iti permiti si nu stiu ce 7-ar pe benzina si sa si consumi fara numar... Te-ai spart in figuri, nu am ce spune... tipic romanesc.

Bine, ce-i drept nu ai precizat ce masina pe benzina iti iei. Poate vreun Matiz si atunci logica ta are aplicabilitate practica.

 

Tot ca fapt divers. In cazul F01 si F10 motoarele diesel sunt mai silentioase ca cele pe benzina. A se vedea valorile de zgomot furnizate de BMW inclusiv parerile celor care au facut test drive cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Daaaaa, super argumente tehnice ai adus.

 

Uita-te si tu in Germania cate masini de clasa mare sunt pe benzina si cate diesel. La fel si la SUV-uri. Dupa aia sa vii cu teoriile tale care demonstreaza faptul ca tu esti mare si tare si iti permiti si nu stiu ce 7-ar pe benzina si sa si consumi fara numar... Te-ai spart in figuri, nu am ce spune... tipic romanesc.

Bine, ce-i drept nu ai precizat ce masina pe benzina iti iei. Poate vreun Matiz si atunci logica ta are aplicabilitate practica.

 

 

 

modele noi, diesel, ce procent de biodiesel permit in carburant?

stiu ca cele euro3 permiteau maxim 5% biodiesel.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e la motoarele in 4 cilindri dar eu am avut si 730d si 745i... in 730d am bagat cateva sute de mil reali in intretinere din care multi pe la motor... injectoare, turbo si prostii si la 745i numai electronica si bucse si brate si directie dar la motor nu am avut probleme...

 

 

ai bagat cateva sute de mil... adica de la 3 in sus... lasa povestile :)

Link to comment
Share on other sites

d-rive te obosesti degeaba, are 17 ani, probabil isi schimba tacsu masina

Pai zic eu ca nu e degeaba. Din pacate cei care citesc forumul nu stiu ca parerea e a unui tanar si vorbeste si el de sanchi... si unii pot lua in serios ce spune si daca e pe langa realitate cred ca e corect ca cei care suntem patiti ca sa spun asa, sa contrazicem cu argumente ceea ce sustin respectivii.

 

Cat despre faptul ca isi permite sau nu-si permite el, mai putin conteaza. Nici eu daca nu erau ai mei, adica daca nu eram o familie unita nu-mi permiteam anumite masini... asa e cand banii ii faci din munca cinstita si cum eu nu stiu si nu ma pricep sa fur, apreciez pe toti cei care obtin corect ceea ce au si ii respect si pe cei cu e36 si pe cei cu F01. Important este sa nu ne pierdem capul si sa avem vreo parere fantastica despre noi.

In fine... in viata e mai grele "trebile".

 

Din ce stiu, la BMW nu se poate cu biodiesel... apropos de ultimele posturi.

Link to comment
Share on other sites

cine isi cumpara bmw seria 7 pe benzina cu siguranta are bani si de carburant,la noi in Romania seria 7,x5 si x6 au motoare pe motorina 8) dieselul ca are cuplu si nu benzina ca vezi Doamne consuma mult.

P.S:abia astept sa imi cumpar masina pe benzina

 

Scoate capul in lume si ai sa vezi ca te inseli.

 

Eu ma numar printre cei cu masini scumpe care au preferat dieselul,nu pt ca nu mi-as fi permis costuri de intretinere mai ridicate insa am gandit din punct de vedere economic.

 

Legat de fiabilitate cu dieselul am avut,inclusiv in familie:

-hyundai tucson diesel 0 pb la motor,135k km

-nissan patrol diesel (schimbat intercoolerul,masina are in jur de 150k km)

-vw golf V 1.9tdi 0 pb,vanduta la 76-77k km

-bmw 320d,cipuit,vandut la 184k km,0pn

-audi a4,cipuit ceva de genul stage 2,vandut la 72 sau 75k km,0 pb

-audi q7 bi-turbo,0pb

-bmw x6,bi-turbo,la 24-25k km a crapat una dintre turbine din senin (conform celor de la bmw),eu zic ca au furat-o.

Link to comment
Share on other sites

Pai conteaza si cum mergi cu masina...

 

Dieselul are un mare avantaj in exploatarea de zi cu zi a masinii. Anume autonomia. Nu stai toata ziua sa alimentezi la ea. Pe bune, pe mine ma seaca sa tot stau sa fac plinul... Oricum merg cu ea pana se goleste de tot si abia atunci ii fac plinul ochi de se sperie aia la peco cum bag de peste 4 milioane motorina de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

Pai conteaza si cum mergi cu masina...

 

Dieselul are un mare avantaj in exploatarea de zi cu zi a masinii. Anume autonomia. Nu stai toata ziua sa alimentezi la ea. Pe bune, pe mine ma seaca sa tot stau sa fac plinul... Oricum merg cu ea pana se goleste de tot si abia atunci ii fac plinul ochi de se sperie aia la peco cum bag de peste 4 milioane motorina de fiecare data.

 

Intr-adevar,conteaza mult cum mergi,insa multi isi cumpara dieseluri de 7-8-9ani cu km si proprietari fara numar,cu revizii facute doar cand au avut respectivii bani si se intreaba de ce pica.

Link to comment
Share on other sites

,la noi in Romania seria 7,x5 si x6 au motoare pe motorina 8) dieselul ca are cuplu si nu benzina ca vezi Doamne consuma mult.

 

 

un x5 3.0i este lesinat si consuma de rupe pe langa un 3.0d, un x5 4.0i este mai decent, dar depaseste 2999cc deci taxe foarte mari si consumul de asemenea..masina aia = gaura de bani.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Eu nu mi-as lua un X5 cu 3.0i. Si eu sunt de parere ca este prea mic motorul pt caroserie. Daca vb de 5.0i e alta poveste insa masina aia consuma 25-30 la drum lung (verificat, o prietena are X6 5.0i adus din SUA si i-a luat atat, extraurban, drumuri nationale sau europene, in RO). Oricum nu prea vad sensul benzinei pe SUVuri decat daca este exagerat de mare, altfel, diesel all the way :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.