Jump to content

faruri XENON


segal

Recommended Posts

Salut

Are cineva idee cum ar tb sa procedez pentru a-mi pune xenon? Farurile pe care le am au un fel de reglaj automat (cand le aprind bat in pamant, dupa care revin la orizontala). As vrea sa pun Xenon dar nu stiu daca asta presupune schimbarea completa a farurilor... Am gasit in comert becuri H4 Xenon... Eu am H7... Ma gandeam ca poate exista un fel de adaptoare...

Link to comment
Share on other sites

mai bine nu te mai gandi.. daca masina nu are xenon din fabrica va trebui rescris soft=ul ca sa recunoasca xenon-ul asta dupa ce iti faci retrofit-ul de xenon, plus ca trebuie sa iti pui retrofit si cu spalatoarele de faruri.. si te duce mult peste cat face.. plus ca chiar daca iti faci toate astea tot ai sanse sa iti faca figuri farurile in sensul ca se aprind/sting aiurea..
Link to comment
Share on other sites

vezi ca este un topic intreg pe aici despre xenoane. dar pe scurt treaba sta cam asa, poti sa puio kit de xenon de pe net sau de unde il gasesti tu costa in jur de 300euro dar este urat rau si nu implica schimbarea farurilor, sau poti cumpara faruri de bmw cu xenon te costa in jur de 1000euro farurile mai mult sau mai putin depinde unde le gasesti, le montezi dupa care te duci la auto bavaria si-ti rescrii softul din tabloul de comanda de la faruri daca merge rescris daca nu te mai costa 300de euro si modulul de comanda. cam asa stau lucrurile daca vrei ceva calumea dute la AB da 2000si ceva de euro si cumpara retrofit chitul de xenon si gata.
Link to comment
Share on other sites

Si inca o problema. Nu vei avea nici un fel de reglaj la ele, decat cel din far (de la rotitele alea de plastic). Xenoanele de fabrica nu au reglaj manual, doar automat. Daca vrei reglaj automat, atunci se complica si mai mult treaba, trebuie instalati doi senzori (fata si spate) plus cablajele aferente, plus ca e posibil sa trebuiasca schimbat si LCM-ul ("calculatorul" de lumini).

 

Foarte multa bataie de cap, cam multi bani, si pana la urma eu am hotarat ca nu merita. Decat sa te coste peste 1,500 EUR si sa ai batai de cap, mai bine vinzi masina si iei alta cu Xenon :)

 

Desigur, daca iti face placere si ai mult timp liber, se schimba situatia :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut

Are cineva idee cum ar tb sa procedez pentru a-mi pune xenon? Farurile pe care le am au un fel de reglaj automat (cand le aprind bat in pamant, dupa care revin la orizontala). As vrea sa pun Xenon dar nu stiu daca asta presupune schimbarea completa a farurilor... Am gasit in comert becuri H4 Xenon... Eu am H7... Ma gandeam ca poate exista un fel de adaptoare...

151626[/snapback]

 

 

salut

 

kit original BMW pentru montaj far XENON (fara spalator)-800 EURO

kit original BMW pentru montaj far XENON (cu spalator )-1750 EURO

 

Lucian

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.