Jump to content

Schimbare culori bord la un BMW 320d din 2001


elvislorin

Recommended Posts

Momentan sant praffffff :blink: m-am chinuit pana la ora asta (3.10) si nu am reusit sa fac nimic, bordu merge numai p albastru schimbat iar restul cum vreau eu (pt e34), pana acum nu am reusit sa le dau de cap la smd-ui, kre cica mergeau cu nishte combinatii kre mi-a spus colegu asta, dar se pare k toate eforturile au fost momentan in zadar, la bord am becuri (ma asteptam)trebuie sa pun smd-uri albastre, iar la climatronic pot pune shi albe k se vad, ceausurile d la bord am incercat sa le iluminez cu tel care are super blitz, dar tot culoarea aia nashpa se vad, ceva mai usor sant celelalte butoane, decat schimbi ledul din fabrica cu un sms shi o rezistenta (nu shtiu de cat) shi va merge, same pt climatronic. Hia k ma bag la somn, maine ma duc la munk shi tre sa fiu la mag la 10 shi termin la 14, dupa care ma apuc iar d treaba :) , va tin la curent. Aaaa am descoperit fara sa ma info unde este senzorul d la clima shi cum functioneaza :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salutare salutare...am facut ceva miscare...am primit ledurile (am dat 2,4 ron/buc si acum am vazut in alta parte cu 1,2ron/buc :blink: :) :) )...azi am fost la electronist si am montat 7 buc in blocul optic...din pacate am uitat ca la butonul pt becuri ceata e un led de 3mm si nu am avut de unde sa iau altul albastru...asa ca am 7 leduri albastre si unul portocaliu...zilele urmatoare cand o sa fac comanda pt restul de leduri o sa il iau si pe asta...am desfacut si ecranul de la navigatie....e durere nu alta...vreo 30 leduri smd 1210 (ca asa le zice) insiruite pe 3 randuri iar intre ecranul cu cristale lichide si leduri este o folie portocalie...maine o sa fac niste poze ca ma apuc sa demontez absolut totul ca sa stiu cate leduri imi trebuie din fiecare tip...oricum cine are idee de rolul foliei aleia din spatele ecranului de cristale lichide il rog sa imi spuna cat mai multe...dar sa fie cat mai la obiect...ca ma gandesc sa schimb si ledurile alea si sa pun o alta albastra (munca de chinez batran sa schimbi 30 leduri)...sau o alta solutie ar fi ca in loc sa schimb toate smdurile alea mici sa montez un modul de 3 leduri luxeon la 9 ron bucata (dar se alimenteaza la 12v fata de 3v cat au smd-urile)....

pozele nu sunt prea reusite...cred k am tzinut aparatul prea aproape...revin cu altele mai tarziu

 

Link to comment
Share on other sites

fratilor am desfacut si consola de AC, de radio-navigatie si partea cu ceasurile de bord...am pozat, am notat ce leduri imi trebuie pt fiecare in parte dar am dat de o MARE PROBLEMA....HELP!!!...am nevoie de ajutor la desfacut ceasurile...nu pot sa le desfac pt ca tin limbile...sunt prinse in capsulele de plastic de pe placa...trebuie sa gasesc pe unul care le-a desfacut si stie exact cum sta treaba...mentionez din nou ca masina e un 320d 2001

am mai observat ceva...eu ziceam ca pe spatele hartiei cu cifrele e o folie portocalie care schimba culoarea luminii emisa de leduri (eu credeam ca ledurile sunt albe si folia e portocalie)...m-am inselat (asa e la e36)...de fapt nu e nici o folie portocalie ci doar leduri care emit lumina portocalie...dar nu pot ajunge la ele ca nu ma lasa limbile ceasurilor de bord...asa ca repet...sfaturi de la cineva care a facut asa ceva la e46

Link to comment
Share on other sites

si acum poze: incep cu consola de radio-navigatie

dupa cum o sa observati si voi avem:

12 leduri portocalii de 3 mm la butoanele de radio

3 leduri portocalii de 3 mm la butonul de langa display si butonul de meniu de la navigatie

48 leduri SMD 1210 portocalii asezate pe 5 randuri la display-ul de navigatie. display-ul e format din placuta cu cristale lichide iar pe spatele ei o folie portocalie, pe partea de contact cu afisajul lcd, si alba pe partea cealalta (uitati-va atent la poze ca sa va lamuriti mai bine).

pana am ajuns la display a trebuit sa demontez casetofonul, apoi sa desfac masca de plastic...am desfacut si mufele...nu e greu necesita atentie si niste surubelnite cu cap mic (am pus poze si cu trusa folosita...50 ron de la plus :blink: )

ledurile de 3 mm sunt relativ usor de inlocuit...si sunt si ieftine (intre 0,4-1,5 ron, in functie de luminozitate)

la display e un pic mai nasol...e munca de chinez batran sa schimbi 48 de leduri foarte apropiate unul de altul...si costa (intre 1,4-2,4 ron ledul+manopera)...ar fi 2 solutii: 1.cea mai simpla si mai scumpa - sa pun un cd-player cu afisaj albastru-alb (cam 400-500 ron cu tot cu adaptor si masca): 2. cea mai ieftina dar un pic mai complicata: sa montez in locul celor 48 leduri smd 4 leduri superflux albastre ce lumineaza dispersat (cam 6 ron buc) dar asta presupune modificari pt ca ledurile astea trebuie si ele alimentate si difera de smd-uri (au 4 picioruse)+schimbat rezistente...aaa si mai trebuie schimbata folia portocalie din spatele afisajului lcd

ca sa calculez exact luminozitatea celor 48 leduri ar trebui sa stiu exact ce tip sunt (pt ca sunt si de cca 100-200 mcd dar si de 400-800mcd...zexstar.com...dati o geana...nu e reclama)...asa ca va mai rog o data pe cei care aveti manualul de intretinere si reparatii sau puteti sa puneti mana pe unul...uitati-va si spuneti-mi ce scrie exact

si acum poze...nu sunt super dar sper sa va lamuriti

 

Link to comment
Share on other sites

si acum consola de aer conditionat...aici e mai simplu...sunt 21 leduri smd la butoane...unele portocalii si altele verzi (alea de se aprind cand apesi butonul...le stiti voi)

display-ul nu l-am mai desfacut dar are intre 8-10 leduri smd portocalii si nelipsita folie portocalie-alba

 

Link to comment
Share on other sites

back

indicator semnalizari...2 leduri smd 120 verzi pt fiecare semnalizare

indicator faza lunga...bec cu lumina alba

indicator ulei, baterie... 2 leduri smd 1210 rosii

astea nu le schimb

ASC- 1 led smd galben...schimb cu unul alb

display LCD - 10 leduri SMD galbene...e posibil sa le schimb cu unele albastre sau albe...inca ma gandesc...bineinteles ca tre sa schimb si folia portocalie de pe spatele afisajului

indicatoare usi, faruri, stopuri, portbagaj deschis...partea cu masina are 3 leduri galbene...iar pt celelalte exista cate led smd rosu, adica 9 leduri rosii...astea nu le schimb

indicatoare frana de mana, abs, airbag etc...la mine sunt 8 leduri smd rosii...la alte masini cu nivel de echipare superior mai sunt inca doua

partea din dreapta jos...eu am 7 leduri smd galbene...la nivel de echipare superior mai exista loc pt inca 3-6 smduri

ledurile astea o sa le schimb cu unele albe

iluminarea cifrelor la ceasuri o sa fie albastra iar acele incerc sa le fac albe...dar repet nu le pot desface si am nevoie de sfatul unuia care a mai facut asa ceva...

in total ar fi de schimbat ledul de ASC, cele de la masina (3) si cele 7 galbene din dreapta jos+la ceasuri

si era sa uit de becul sau ledul de la nivelul de combustibil

si acum poze

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

si acum poze cu capsula de plastic de care e prins acul de la ceasuri...am tras de ac dar nici vb sa se miste...nu prezinta urme de lipire, nituire, suruburi...doar 4 tije subtiri de metal...am facut eu niste sageti care sa arate unde vin tijele...
Link to comment
Share on other sites

Sa nu te puna naiba sa tragi mai tare sau sa scoti ceasurile de bord asa cum ai indicat cu sagetile :blink: :) :) altfel o sa ai nevoie de un nou bord!!!

 

Trebuie sa scoti acele de la instrumente, dar e o operatie ceva mai dificila :)

 

Cauta pe forum pentru ca este un DIY cu toate etapele si cu ce ai nevoie.

 

bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Credeati ca am murit? :blink:

Saptamana asta imi vin, in sfarsit, ledurile. o sa schimb la AC si o sa montez un mp3 player cu display albastru...sa vedem ce o sa iasa...oricum ma bate gandul sa schimb si ledurile de la display-ul cu cristale lichide de la AC...care aveti idee de ce mai trebuie facut, care ati mai facut...sfaturi cat mai concrete va rog...iulian518i te rog sa imi raspunzi cat mai detaliat...ca stiu eu ca nu ma lasi la greu :)

Edited by elvislorin
Link to comment
Share on other sites

Credeati ca am murit? :blink:

Saptamana asta imi vin, in sfarsit, ledurile. o sa schimb la AC si o sa montez un mp3 player cu display albastru...sa vedem ce o sa iasa...oricum ma bate gandul sa schimb si ledurile de la display-ul cu cristale lichide de la AC...care aveti idee de ce mai trebuie facut, care ati mai facut...sfaturi cat mai concrete va rog...iulian518i te rog sa imi raspunzi cat mai detaliat...ca stiu eu ca nu ma lasi la greu  :)

228309[/snapback]

ce zici de mp3-ul asta?

Link to comment
Share on other sites

pioneer...si am asortat albastru cu ledurile de la geamuri... si am imbracat acu beculetele de la clima si obc cu capisoane din cauciuc  visinii

228317[/snapback]

 

 

fai si tu o poza seara ca sa se vada mai bine culorile :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.