Jump to content

imi place...


mike

Recommended Posts

Mike eu gasesc lampile interesante dar nu extraordinare.

asa etse... insa pana acum nu am gasit nimic extraordinar cu care s-ar putea schimba clasicul look al 3-arelor...

la inceput, vazandu-le pe M-ul din poza, am crezut ca acele stopuri vor putea da o personalitate aparte masinii, dar mai apoi, cand am auzit ca mai exista si pe altele... mi-a pierit cheful

pana la urma cred ca o sa-mi caut stopuri cu semnalizatoarele rosii... eventual stie cineva cum le-as putea modifica pe ale mele?

D.Apropo cea mai cool faza a fost cand a trecut pe langa mine un seria5 nou nout prafuit cu o remorca in care avea  lopeti si greble :)  :bashwall

:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aha ! si daca ejti asa bazat fa ti comanda de tail lights transparente cu leduri sau ceva angel eyes uri ! acum depinde si de masina si ce vrei sa faci cu ea. Daca nu stai prea bine cu banii da mi un sms ca am de sapat gradina

post-39-1110024208.gif

post-39-1110024221.gif

post-39-1110024246.gif

post-39-1110024262.gif

post-39-1110024278.gif

post-39-1110024302.gif

Link to comment
Share on other sites

Aha ! si daca ejti asa bazat fa ti comanda de tail lights transparente cu leduri sau ceva angel eyes uri ! acum depinde si de masina si ce vrei sa faci cu ea.

ce sunt "tail lights transparente cu leduri"?

ai o poza?

Daca nu stai prea bine cu banii da mi un sms ca am de sapat gradina

tind sa cred ca n-ai vorbit cu mine sau ai incercat o gluma... :blink:

Link to comment
Share on other sites

uite si cateva variante....sorry daca am suparat pe cineva

aha... cateva modele de aici le stiam...

nu cred ca ma coafeaza prea mult :blink:

prefer rosii complet... daca e cu leduri cu atat mai bine, daca nu, atunci nu-i bai...

 

ps. am mai vazut ceva fain in oras, seara, pe spate erau aprinse 3 becuri in linie, mai exact 2 pe stop si al 3-lea pe stopul de pe porbagaj (ala de ceata, dar era la aceiasi intensitate cu celelalte)... se poate sa fie luminarea standard de pe E46 de dupa 2001... dar oricum mie mi-a placut

Link to comment
Share on other sites

cu cioli am vb man(am raspuns cu aceeasi moneda)....eu m am referit la un model mai veki de stopuri pe spate cand am zis de vopsit cu spray....e o varianta....cel putin pana la akizitionarea unora adevarate

15748[/snapback]

 

Pai si eu le am vopsite,dar pe exterior.Ale mele sunt complet rosii,semnalele arata tare naspa galbene.Sunt vopsite cu mov pentru ca in combinatie cu galben sa iasa rosu,iar peste sunt lacuite.Arata ca si cum ar fi original rosu.Nici nu iti dai seama ca sunt vopsite.

Link to comment
Share on other sites

cu cioli am vb man(am raspuns cu aceeasi moneda)....eu m am referit la un model mai veki de stopuri pe spate cand am zis de vopsit cu spray....e o varianta....cel putin pana la akizitionarea unora adevarate

15748[/snapback]

sa inteleg ca te referi la modelele de stopuri la care le dai sticla de stop jos ca la dacie ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu le am vopsite,dar pe exterior.Ale mele sunt complet rosii,semnalele arata tare naspa galbene.Sunt vopsite cu mov pentru ca in combinatie cu galben sa iasa rosu,iar peste sunt lacuite.Arata ca si cum ar fi original rosu.Nici nu iti dai seama ca sunt vopsite.

cat si-au pierdut din vizibilitate la aprinderea becului?

mai lumineaza tot la fel de intens si pe toata suprafata?

Link to comment
Share on other sites

normal ca lumineaza la fel, practic se aplica un lac

NU ARE CUM

vopseaua nu permite trecerea fascicolului de lumina cu aceiasi intensitate... si nici nu o reflecta... deci de pierdut din vizibilitate si-a pierdut oricum, iar pe la colturi este posibil sa nici nu mai lumineze... depinde de unghiul de incidenta al fascicolului, care cred ca este destul de mare la un stop de masina...

Link to comment
Share on other sites

nu e vopsea, este LAC transparent

lacul ala are niste coloranti... iar ca sa aiba putere de acoperire si din galben sa faca rosu sau negru, atunci trebuie sa aiba o consistenta destul de mare... deci tot se optureaza din luminozitatea stopului...

PS. intrebarea mea este adresata lui wlf si astept un raspuns de la o persoana care a facut deja asa ceva

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Deci le-am vopsit la o vopsitorie din Cluj,si au ei materialele.M-a costat 100 de mii.

Este vopsea si lac.Au exact aceasi luminozitate pe care o au pozitiile.Ideea e ca mi se pare ca acolo e bec la fel de puternic ca cel de frana,deci clar s-a pierdut un pic din luminozitate.Si alta chestie e ca lumina semnalul este rosie,nu galbena.Vazusem niste stopuri tot de E34 dar fumurii din fabrica si luminau galben ca cele obisnuite,desi erau negre ca noaptea.La fel,aveam pe fata fumurii originale si luminau galben.Astea vopsite lumineaza rosu.

Eu zic ca merita,arata super bine.Galbenul ala in timp se face urat rau de tot,mai ales la masinile vechi arata naspa.Alta chestie importanta,stopurile sa fie la fel,pentru ca de exemplu,la E34 au doua nuante de galben,la cele dupa 94 au fost mai mult portocalii decat galbene.La un accident,unul din anteriorii proprietari puteau sa puna stop mai vechi sau mai nou.Eu am avut asa la un E34,unu era galben si altu mai portocaliu.Daca le vopsesti,nu iese la fel rosul.

Cel mai important lucru,de care mi-a fost foarte frica de la inceput.Ma gandeam ca de la jetu de la spalatorie o sa se ia vopseaua,si ca tre sa le vopsesc iar.A trecut un an si arata ca la inceput,deci e si de calitate lucrarea si rezista.

Link to comment
Share on other sites

Deci le-am vopsit la o vopsitorie din Cluj,si au ei materialele.M-a costat 100 de mii.

Este vopsea si lac.Au exact aceasi luminozitate pe care o au pozitiile.Ideea e ca mi se pare ca acolo e bec la fel de puternic ca cel de frana,deci clar s-a pierdut un pic din luminozitate.Si alta chestie e ca lumina semnalul este rosie,nu galbena.Vazusem niste stopuri tot de E34 dar fumurii din fabrica si luminau galben ca cele obisnuite,desi erau negre ca noaptea.La fel,aveam pe fata fumurii originale si luminau galben.Astea vopsite lumineaza rosu.

cele fumurii sunt facute pe sticla/plastic alb si au becul galben, astfel lumina care patrunde printre particulele de vopsea este galbena si... normal ca lumineaza galben :)

la cele rosii nu se aplica aceiasi regula pentru ca densitatea culorii este mult mai mare ca la cele fumurii si atunci lumina trebuie sa strabata prin culoare... ar functiona daca ai gasi tot o combinatie ca la vopsire... adik ceva cu rosu sa dea galben :blink:

Eu zic ca merita,arata super bine.Galbenul ala in timp se face urat rau de tot,mai ales la masinile vechi arata naspa.Alta chestie importanta,stopurile sa fie la fel,pentru ca de exemplu,la E34 au doua nuante de galben,la cele dupa 94 au fost mai mult portocalii decat galbene.Daca le vopsesti,nu iese la fel rosul.

Cel mai important lucru,de care mi-a fost foarte frica de la inceput.Ma gandeam ca de la jetu de la spalatorie o sa se ia vopseaua,si ca tre sa le vopsesc iar.A trecut un an si arata ca la inceput,deci e si de calitate lucrarea si rezista.

niste poze... ceva? 10x

Link to comment
Share on other sites

cele fumurii sunt facute pe sticla/plastic alb si au becul galben, astfel lumina care patrunde printre particulele de vopsea este galbena si... normal ca lumineaza galben :)

la cele rosii nu se aplica aceiasi regula pentru ca densitatea culorii este mult mai mare ca la cele fumurii si atunci lumina trebuie sa strabata prin culoare... ar functiona daca ai gasi tot o combinatie ca la vopsire... adik ceva cu rosu sa dea galben :blink:

 

niste poze... ceva? 10x

16419[/snapback]

 

Pai am incercat si cu bec galben si la fel se vede.Am cautat o gramada de vreme becuri galbene care sa potriveasca,ca nu sunt la fel ca cele albe,au puse ghidajele alea altfel.

 

O sa fac o poza si o sa o pun cat de curand,dar nu o sa fie seara.

Link to comment
Share on other sites

Pai am incercat si cu bec galben si la fel se vede.

de aceea am dat explicatia de mai sus... la rosul pe care-l ai pe semnalizator... personal nu cred ca exista vreo varianta care sa-ti lumineze galben...

dar oricum... tre' sa fie tare fain... in plus de asta io nici nu mi-as dori sa lumineze altfel decat rosu :blink:

Link to comment
Share on other sites

de aceea am dat explicatia de mai sus... la rosul pe care-l ai pe semnalizator... personal nu cred ca exista vreo varianta care sa-ti lumineze galben...

dar oricum... tre' sa fie tare fain... in plus de asta io nici nu mi-as dori sa lumineze altfel decat rosu :blink:

16423[/snapback]

 

Am facut deja pozele.Numai ca mai tre sa le scot din aparat si tre sa instalez softu de la camera.Stai pe aproape.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.