Jump to content

consum apa 316i


Recommended Posts

Am un bmw 316i,din"99 benzinar,77 kw ,iar in ultima perioada nu stiu ce are da imi consuma la 200km circa 1,5 litri apa si tot trebuie sa completez.

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat pana o sa am timp sa ajung la un mecanic.

Ms fain!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Am un bmw 316i,din"99 benzinar,77 kw ,iar in ultima perioada nu stiu ce are da imi consuma la 200km circa 1,5 litri apa si tot trebuie sa completez.

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat pana o sa am timp sa ajung la un mecanic.

Ms fain!

 

am mai raspuns cuiva chiar acum, se pare ca e o problema care apare exact dupa 12 ani :)

 

deci ...

 

am acelasi tip de masina ca si a ta, acelasi an si probabil exact acelasi motor. Am avut si eu cam toate alea de care spui tu, in fine, masina mea are multi km, mai punem si varsta si cred ca este normal. Daca nu sunt semne de lichid de racire in fata motorului, in zona pompei de apa atunci pierzi lichid prin spate. Daca bagi mana cand este motorul rece trebuie sa gasesti umed. Nu e vorba de presiune, pur si simplu este un racord de plastic care fiind prins de motor in timp se coace si se face praf. Costa cativa euro originala. In plus cand schimbi piesa asta trebuie sa schimbi si o garnitura o-ring de la furtunul gros care intra in ea (cred ca e nr 1 de aici http://www.realoem.c...822&hg=64&fg=18 ). Garnitura este in interior, o scoti, ai sa vezi ca este aplatizata, si iei una cilindrica (nu mai stiu exact marimea) de la instalatii.

 

piesa de plastic o vezi aici http://www.realoem.c...065&hg=11&fg=35 la numarul 9 si are pn 11531708808

 

Deasemeni trebuie sa verifici si tubul cu numarul 8 de aici http://www.realoem.c...082&hg=11&fg=35 daca nu este spart nu trebuie schimbat mai ales ca e mai scump.

 

Ca sa schimbi racordul trebuie sa demontezi microfiltrul si suportul lui, sunt 4 suruburi, toata operatiunea iti ia jumatate de ora. Racordul are 2 suruburi de 10, le scoti cu cheie circulara. La sfarsit completezi cu lichid si se aeriseste usor. Este si un DIY pe internet.

 

Gabi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.