Jump to content

probleme bara de torsiune(stabilizare)


Recommended Posts

...de cateva zile incoace am un sunet care ma scoate din minti.....vine din partea din fata a a masinii si pur si simplu face exact ca o corabie care se plimba pe valuri-scartie scurt si puternic la denivelari de genu-urcat si coborat denivalarile din asfalt sau pur si simplu la urcat -coborat de pe bordura sau garaj.

in urma unor mici investigatii am vazut ca la locul unde lucreaza bucsile de pe bara de torsiune-stabilizare punte fata e ruginit si nu numai s-a uzat bara..pur si simplu are "umar"...

este pentru prima data cand vad asa ceva si nu imi vine sa cred cum se poate uza o bara dintr-un otel atat de dur.

mentionez ca in urma cu numai o saptamana am schimbat brate fata cu bucsi lemforder noi noute deci exclus ca zgomotul sa vina de la pivoti.

apoi am schimbat si bieletele antiruliu crezand ca din cauza lor se produce acel zgomot desi nu aveau deloc joc sau bataie.

nu bate nimic doar scartie la unele denivelari.

acum intrebarea mea este daca printre membrii acestui forum s-a mai regasit aceasta problema?

se uzeaza bara de torsiune sau pur si simplu sunt eu mai ghinionist?

daca aceasta problema a mai fost discutat in vreun topic asemanator rog a se inchde acesta si cel putin a mi se indica print-un link topicul respectiv. eu unul desi am folosit search-ul nu am gasit nimic legat de tema asta.

Link to comment
Share on other sites

salut ! eu am aceeasi problema,doar ca la mine scartaie si cand virez dreapta ..exact aceeleasi simptome! Nu am fost la mecanic inca..pentru ca nu am timp,pe la sfarsitul lui august sper sa o bag in service pentru ca trebuie sa schimb si bucsa mare de la diferential...daca afli ceva sigur spune`mi si mie te rog!

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

solutia problemei mele este:

bara de torsiune s-a uzat intradevar in zona unde vin bucsile de la 24 mm diametrul original la 23.... astfel ca primul lucru care l-am facut a fost s-a caut o bara de torsiune sh dar impecabila. cum nu am gasit in timp util si in conditii mai bune decat a mea, m-am hotarat si mi-am comandat una de pe ebay din state cu tot ce este nevoie insa tot oem. pana vine aceea am montat in locul bucsilor originale de 24 mm, am montat cele pt varianta sport respectiv 23 mm diametru.astfel problema este rezolvata in proportie de 98% si va fii 100% rezolvata cand va ajunge noua bara si va fii montata.

masina nu este corabie-in sensul ca se balanseaza, ci doar zgomotul care il facea- scartait ca si de lemn de corabie:))

acum este rezolvat si astept nerabdator noua piesa ca sa fiu linistit ca totul e ca din fabrica.

Edited by xristian05
Link to comment
Share on other sites

am si eu aceasi problema la un 320d , azi cand am vrut sa schimb bucsele la bara stabilizatoare am constatat ca ma confrunt cu aceasi problema ca si tine . Imi poti spune te rog unde ai gasit bucse pt varianta sport de 23 mm ? multumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

am si eu aceasi problema la un 320d , azi cand am vrut sa schimb bucsele la bara stabilizatoare am constatat ca ma confrunt cu aceasi problema ca si tine . Imi poti spune te rog unde ai gasit bucse pt varianta sport de 23 mm ? multumesc frumos

cea mai buna varianta este la reprezentanta. costa in jur de 53 lei bucata. insa sunt si la orice magazin de piese insa conditia este sa ceri expres dimensiunea de 23 mm.

iti recomand ca inainte sa comanzi bucsile sa masori cu un subler exact dimensiunea la care este bara de torsiune, de ce spun asta, pentru ca daca e uzata mai tare atunci mai ai optiunea de 22,5mmm care este folosita la sedanuri.

concluzia este ca gasesti si pe producatori insa sa verifici diamentrul.

dar daca tu ai sedan atunci dimensiunea standard este 22.5 mm, deci nu stiu daca gasesti sub dimensiunea asta....dar cel mai sigur verifica pe realoem sau bmwfans ce dimensiune este folosita la varianta pe suspensie sport, iar daca e sub 22.5 atunci e perfect

din pacate acum (http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/2000/browse/front_axle/stabilizer_front/) am verificat eu pe si 22.5 este cea mai mica dimensiune folosita la sedanuri. insa bara de torsiune pt sedan gasesti foarte usor si nu e scumpa deloc, undeva la 170 lei. daca esti interesat iti dau eu nr de tel unde gasesti sigur si impecabila.

Edited by xristian05
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

va salut.am si eu o problema asemanatoare....cand virez stanga scoate un scartait continuu,daca revin cu rotile in pozitia initiala face mai putin si daca dau sa virez dreapta nu face aproape deloc;daca ma las pe ea pe partea stanga sau trec peste denivelari din asfalt la fel scartaie;prima data a aparut acest scartait in partea dreapta iar dupa aproximativ 4-5 zile s-a mutat brusc pe stanga <_< ....am atasat un clip sa vedeti cum face

 

Link to comment
Share on other sites

in urma unor mici investigatii am vazut ca la locul unde lucreaza bucsile de pe bara de torsiune-stabilizare punte fata e ruginit si nu numai s-a uzat bara..pur si simplu are "umar"...

este pentru prima data cand vad asa ceva si nu imi vine sa cred cum se poate uza o bara dintr-un otel atat de dur.

 

Poti face o poza, sa vedem si noi minunea?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

cea mai buna varianta este la reprezentanta. costa in jur de 53 lei bucata. insa sunt si la orice magazin de piese insa conditia este sa ceri expres dimensiunea de 23 mm.

iti recomand ca inainte sa comanzi bucsile sa masori cu un subler exact dimensiunea la care este bara de torsiune, de ce spun asta, pentru ca daca e uzata mai tare atunci mai ai optiunea de 22,5mmm care este folosita la sedanuri.

concluzia este ca gasesti si pe producatori insa sa verifici diamentrul.

dar daca tu ai sedan atunci dimensiunea standard este 22.5 mm, deci nu stiu daca gasesti sub dimensiunea asta....dar cel mai sigur verifica pe realoem sau bmwfans ce dimensiune este folosita la varianta pe suspensie sport, iar daca e sub 22.5 atunci e perfect

din pacate acum (http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/2000/browse/front_axle/stabilizer_front/) am verificat eu pe si 22.5 este cea mai mica dimensiune folosita la sedanuri. insa bara de torsiune pt sedan gasesti foarte usor si nu e scumpa deloc, undeva la 170 lei. daca esti interesat iti dau eu nr de tel unde gasesti sigur si impecabila.

 

 

Salutare

 

Daca la mine in loc de 25mm, pe portiunea unde vin bucsele am doar 24,50mm din cauza uzurii, oare se merita sa cumpar mai bine bucse de 24mm sau sa raman la 25mm? Multumesc pt sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.