Jump to content

Instalare navigatie - E39


Nicu4bmw

Recommended Posts

Salutare tuturot. Am un e39 care are comenzi pe volan, dar nu mai are casetofonul original. Mi-am achizitionat o navigatie de pe un x5, adica ecranul care vine incorporat in bord si cd-ul cu navigatie(modulul pe care scrie Gps Navigation Sistem). Problema mea este ca nu am stiut ca e atat de complicata toata instalatia asta care mai are nevoie de alte componente. In portbagaj, in stanga eu am asa: magazie de cd-uri, sus este prins un modul care cred ca este antena de gps, si inca un modul care cred ca este statia de amplificare sunet. Masina asta cred ca a avut casetofon cu magazie deoarece mufele din bord care vin infipte in ecran, nu se potrivesc, si nici in spate nu am mufele pentru a putea conecta modulul pentru navigatie (cel cu cd de navigatie). Intrebarea mea este daca stie cineva, de ce am antena de gps daca nu a fost din fabrica navigatie pe masina? sau e posibil ca acel modul sa fie pentru radio si telefon si atat? NU mai stiu ce sa cred. nu vreau sa mai dau bani si pe instalatia electrica ca s-o schimb cu una care are fire si pt navigatie si tv. daca nu am antena de gps? De unde pot sa stiu? Daca nu am modulul acela pt. tv, restul poate functiona?
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturot. Am un e39 care are comenzi pe volan, dar nu mai are casetofonul original. Mi-am achizitionat o navigatie de pe un x5, adica ecranul care vine incorporat in bord si cd-ul cu navigatie(modulul pe care scrie Gps Navigation Sistem). Problema mea este ca nu am stiut ca e atat de complicata toata instalatia asta care mai are nevoie de alte componente. In portbagaj, in stanga eu am asa: magazie de cd-uri, sus este prins un modul care cred ca este antena de gps, si inca un modul care cred ca este statia de amplificare sunet. Masina asta cred ca a avut casetofon cu magazie deoarece mufele din bord care vin infipte in ecran, nu se potrivesc, si nici in spate nu am mufele pentru a putea conecta modulul pentru navigatie (cel cu cd de navigatie). Intrebarea mea este daca stie cineva, de ce am antena de gps daca nu a fost din fabrica navigatie pe masina? sau e posibil ca acel modul sa fie pentru radio si telefon si atat? NU mai stiu ce sa cred. nu vreau sa mai dau bani si pe instalatia electrica ca s-o schimb cu una care are fire si pt navigatie si tv. daca nu am antena de gps? De unde pot sa stiu? Daca nu am modulul acela pt. tv, restul poate functiona?

 

 

sunt multe intrebari si nu prea ai spus exact ce ai, daca le ai montat........da mi PM cu un nr de telefon si vb si iti explic eu ce vrei sa stii

Link to comment
Share on other sites

Pai nu le-am montat inca. pe masina eu am montate:magazia de cd-uri, un modul care cred ca este cel pentru sunet (bm54) si cred ca antena gps. Eu am 2 antene pe masina. Una in forma de aripa pe plafon si o antenuta mica pe luneta.

Masina are telefon in cotiera.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Salut.La fel am patit si eu.Am luat o navigatie, adica modulul propriu zis, ecranul 16:9 si acum as vrea sa stiu si eu ce cabluri, module imi trebuie.Eu acum am pe masina MID-ul original cu caseta.Daca ma puteti ajuta cu niste informatii cu ce mi-ar trebui exact si unde gasesc as fi recunoscator..Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

SISTEMUL COMPLET DE NAVIGATIE ESTE FORMAT DIN :

 

BORDMONITOR 16:9

GPS NAVIGATION SYSTEM

MAGAZIE 6 CD

AMPLIFICATOR BMW HI-FI PROFESSIONAL

ANTENA GPS SI INCA 5 MODULE BMW NECESARE FUNCTIONARII INTREGULUI SISTEM DE NAVIGATIE + MUZICA .

PE LANGA ACESTEA MAI SUNT INCLUSE SI TOATE SUPORTURILE DIN METAL (BORD SAU PORTBAGAJ) IN CARE SUNT PRINSE TOATE COMPONENTELE NAVIGATIEI . SI MULTE ALTE FIRE CE VIN ODATA CU TOT SISTEMUL

 

 

Daca ai toate aceste componente, atunci te poti apuca de treaba. Iti atasez cateva poze cu ce iti trebuie.

post-52284-0-61531800-1324050873_thumb.jpg

post-52284-0-84924200-1324050996_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Nu potriveste cablajul de pe touring pe berlina. Cablajul de touring este mai lung, pentru montare pe berlina este nevoie de artificii. Nu potrivesc suportii navi de pe touring pe berlina.

 

Pastreaza toate modulele mai ales daca ai MK4, cumperi cablaj de sedan si suporti de sedan, dupa care montezi.

 

Verifica ce BM ai pentru ca trebuie sa te axezi pe acelasi tip de cablaj in concordanta cu Bm-ul masinii BM 54 sau BM 24. Mai ai nevoie si de unele codari cu NCS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.