Jump to content

brate fata,amortizoare fata


dany84s

Recommended Posts

Am un 316i , 77kw, din 1999, 1895 cm3.

Tocmai am fost la service unde am facut o revizie si am aflat ca trebuie sa-mi schimb bratele fata si amortizoarele fata, plus bucse bara torsiune9TOT FATA)

Problema e ca vreau sa plec la mare :)) peste cateva zile si m-ar interesa daca ajung cu aceste defectiuni sau e posibil sa raman pe drum(circa 550 km pana la mare dus).Astept o parere de la voi.Ms!

PS: daca a mai schimbat cineva recent aceste piese poate sa-mi recomande ceva?( ma refer la ceva piese bune-dar si accesibile ca $ in acelasi timp)a.... si poate cat l-a costat reparatiile!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sunt terminate de tot amortizoarele mai poti merge.La brate este mai nasol ca s-ar putea sa-ti sara un pivot.Dar si aici daca nu bat tare de tot mai poti sa mergi.

Din cauza amortizoarelor proaste creste distanta de franare in situatii limita.

Eu recomand Lamforder la brate.

Edited by FANATIC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot ce ai spus tine de articulatii ... practic afecteaza handlingul masinii.

 

Nu o sa iti cada rotile dar, in functie de cat de grava e sit, este posibil sa scapi controlul masinii si sa faci accident.

 

Avand in vedere intrebarea pusa de tine trag concluzia ca nu esti un expert in mecanica si posibil nici un pilot de raliu.

 

Ca si concluzie: nu ramai cu masina in drum de la astea decat daca este ffff grava situatia (dar eu nu am auzit pana acum) dar ai mare grija cum conduci sa nu o comiti in drum spre distractie ;)

Link to comment
Share on other sites

salut daca pui brate lemforder, amortizoare sachs si ce ai mai zis cred ca te duce undeva la 560*2 bratele + 330*2 amortizoarele + 60 lei bucsile + 200 manopera + 160 geometria (fata -spate) scorul de 2200 lei, dar se poate si mai jos depinde acum ce marca preferi sa pui pe masina. La brate mai exista o varianta la vreo 400 lei Meyle HD

 

Daca mergi linistit si nu deranjezi pe nimeni :rolleyes: nu cred ca or sa fie probleme daca mergi 1200km

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Merci fain pentru sfaturi, baieti!

Trancanitul de la brate a inceput sa se auda recent(circa o saptamana), deci dupa cum ati spus nu cred ca e problema grava daca merg incet, iar amortizorul stang e gata de zile (a curs din el) , cel drept cica e bun, dar mecanicul la care am fost a spus ca e bine sa le schimbe pe amandoua odata.

In concluzie, tinand cont de sfaturile primite de la voi , am sa ma duc la mare :) si o sa le schimb dupa aceea.(daca o sa mai am bani :))

Link to comment
Share on other sites

salut daca pui brate lemforder, amortizoare sachs si ce ai mai zis cred ca te duce undeva la 560*2 bratele + 330*2 amortizoarele + 60 lei bucsile + 200 manopera + 160 geometria (fata -spate) scorul de 2200 lei, dar se poate si mai jos depinde acum ce marca preferi sa pui pe masina. La brate mai exista o varianta la vreo 400 lei Meyle HD

 

Daca mergi linistit si nu deranjezi pe nimeni :rolleyes: nu cred ca or sa fie probleme daca mergi 1200km

De unde ai luat frate preturile astea?

Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat frate preturile astea?

 

Anul trecut mi-am luat eu cu 400lei meyle hd de la userul bila dupa forum, poate intre timp or mai fi crescut cu 50 lei. Si daca erai atent a spus bucse bara torsiune (de la bara stabilizatoare- si cam atat sunt pe origional ca nu se merita sa-ti iei pe alta marca dpdv). Preturile au fost informative nu am cerut special pt el niste preturi. Bafta

 

Exista si la bucsele bascula varianta sa cumperi doar cauciucul si nu cred ca sunt mai mult de 130 lei amandoua pe Meyle HD. :goodjob:

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca te inseli,bucsele au o parte metalica deasupra, nu ai cum sa pui tu doar cauciucul, si bucsele bascula sunt dublu la pret fata de ce ai zis tu, iar bratele meyle hd sunt in jur de 500 ron, eu am luat sapt trecuta de la grozadan cu 510 ron si toti stiu ca el are preturi bune, am intrebat si in multe alte parti, nicaieri nu era pret sub 500 ron.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca te inseli,bucsele au o parte metalica deasupra, nu ai cum sa pui tu doar cauciucul, si bucsele bascula sunt dublu la pret fata de ce ai zis tu, iar bratele meyle hd sunt in jur de 500 ron, eu am luat sapt trecuta de la grozadan cu 510 ron si toti stiu ca el are preturi bune, am intrebat si in multe alte parti, nicaieri nu era pret sub 500 ron.

 

Am si specificat ca doar cauciucul ca restul se face la presa cu partea metalica de la cea veche, la banii astia mai puneai 50 lei si puneai lemforder :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

ai vazut vreodata o bucsa ? pe langa partea aceea de metal cu fluturele de care se prinde, mai are o parte metalica, gandeste inainte sa vorbesti. Lemforder sunt cu peste 50 ron mai scumpe, si oricum e alegerea mea, daca vroiam sa pun lemforder aia puneam, am ales meyle hd pentru posibilitatea schimbarii pivotilor individual.
Link to comment
Share on other sites

ai vazut vreodata o bucsa ? pe langa partea aceea de metal cu fluturele de care se prinde, mai are o parte metalica, gandeste inainte sa vorbesti. Lemforder sunt cu peste 50 ron mai scumpe, si oricum e alegerea mea, daca vroiam sa pun lemforder aia puneam, am ales meyle hd pentru posibilitatea schimbarii pivotilor individual.

 

Cred ca deja ai luat-o pe aratura, normal ca am vazut o bucsa si nu vorbesc din auzite. Ti-am spus foarte clar in postul anterior si anume ca se rezolva la presa. Numai fi artagos si ia si invata de la unu care cunoaste :rolleyes:

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

De la tine adica nu? :)))) Nu are rost sa continuam discutia.

 

 

daca nu de la el , macar de la google .... nu stiu de ce tre sa fii asa de artagos ...eu unu in 30 de sec de citit am inteles perfect ce vruia sa spuna .... exista userul dorul (ceva de genu asta nu am retinut numele am nr de tel in agenda ) care rectifica bratele si facea o treaba minunata ....deci solutii mai ieftine si nu neaparat proaste exista ..... bafta !!

Link to comment
Share on other sites

Era vorba de bucsi nu de pivotii de pe brate.

 

Stiti foarte bine ca bucsele powerflex vin fara partea metalica ci doar cauciucul, la acestea sunt acelasi procedeu (meyle hd, lemforder etc). Se scoate la presa miezul de cauciuc la bucsa veche si tot la presa se pune si bucsa noua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.