Jump to content

Accident stupid


Romulus

Recommended Posts

Azi dimineatã, ProTV anunÞa la ºtiri cã s-a produs un accident stupid pe autostradã. Un dubiÞist, a oprit pe banda de urgenÞã, pentru - foarte probabil - un pipi-stop. ªi a venit un TIR care l-a acroºat ºi dubiÞa s-a rãsturnat peste dubiÞist ºi l-a omorât pe loc pe acesta.

 

Pai, cu tot cinismul din lume, ãsta nu e un accident stupid... Ãsta este un accident care aºtepta sã se întâmple... În þara asta nimeni nu pare sã simtã cât de periculos e sã opreºti pe banda de urgenþã, deºi mie mi-e fricã ºi când opresc într-o benzinãrie ºi de maºinile care gonesc cu viteze de autostradã, mã desparte un gard...

Link to comment
Share on other sites

se datoreaza si faptului ca in Ro , cum nu prea exista autostrazi , omul de la volan nu prea are cultura utilizarii si respectarii regulilor specifice pentru autostrada, soarta , destin , tara de kko si un om care a preferat natura unei toalete de la vreo benzinarie. Din pacate a platit mult prea scump. Acum si ala cu TIR-ul , nu era obligatoriu sa intre in el, adica in duba, in mod normal nu avea nici el ce cauta sa intre pe banda de urgenta , fie si doar cu juma de metru.
Link to comment
Share on other sites

este stupid atunci cand omu` sfideaza logica.banda respectiva nu se numeste de urgenta pentru a depasi cand ai tu "o urgenta".si nu se intampla doar la noi,se intampla peste tot.la noi nu sunt atat de dese,din simplu fapt ca n`avem atatea autostrazi.da` sa`mi fie frica sa circul pe autostrada,doar pentru ca ma desparte un gard/zid de celelalte masini care circula cu viteza.........ne lovim de globu` de sare.......
Link to comment
Share on other sites

si in plus.se merge cu 130-180 si pe DN1 unde nu te mai desparte nici gardul ala intre benzi.sau de benzinarie.Eu tot nu pot sa imi revin de la poza aia pe "Auto fun..." cu oile pe autostrada.Asa ceva e de neconceput intr-o tara civilizata.Ca s-a oprit omul pe banda de urgenta asta e.Si eu am oprit in Elvetia ca am facut explozie de cauciuc.Unde era sa opresc. Dar ala cu TIR-ul ce naiba a cautat .Probabil dormita.
Link to comment
Share on other sites

daca vrei cu adevarat ceva de la care sa nu poti sa iti revii iti dau un indiciu , pe DN1 , sau pe Buc-Urziceni-Buzau se circula frecvent cu 180 , atat dintr-un sens cat si din celalalt , imagineaza-ti daca Doamne fereste... 180+180 = 100% inger... asa ca doar atat zic , Doamne Fereste-ne , pe toti , indiferent de masina , sisteme de siguranta etc.

E mare diferenta ca securitate rutiera intre noi si cei de "dincolo" adica din vest.

Link to comment
Share on other sites

eu am vrut sa aduc un contraargument lui Romulus sa ii spun ca pe autostrada esti mai in siguranta decat pe DN1.eu nu sunt adeptul vitezei.rar depasesc 140km/h.De obicei merg 100-120km/h.si la 100km/h un impact poate fi fatal.EuroNCAP sunt facute la 50-60km/h testele si ati vazut cum arata masinile respective.
Link to comment
Share on other sites

Cosmin, n-ai inteles nimic. Pe banda de urgenta se opreste in CAZ DE URGENTE. Dar si atunci, in orice tara civilizata, iti pui primul lucru vesta reflectorizanta, care e in habitaclu, nu in portbagaj, iesi afara din masina si duci triunghiul reflectorizant 200m mai in spate, pentru a-ti semnaliza prezenta. Si apoi rezolvi problema in cel mai scurt timp. Nu te opresti sa faci pipi, sa fumezi sau sa iei o pauza de tigara.
Link to comment
Share on other sites

pai exact asa am facut....treceau elvetienii cu 130km/h pe prima banda de se misca triunghiul.Nu sunt de acord sa se opreasca pt pipi pe prima banda.Dar oricum viteza e periculoasa in general. Daca omul ala care facea pipi se oprea pt un alt fel de urgenta, se schimba cu ceva situatia ? probabil ca nu.Desi isi lua vesta si triunghiul.La cat de mic e triunghiul ala nici nu il vezi la viteza mare.Si ala cu Tir-ul a avut vina lui.In Ro viata e palpitanta la fiecare colt de strada si chiar si pe drum drept.
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca aia era BANDA DE URGENTA si nu BANDA DE PIPI, asta odata dar cind stai si te gindesti ca astia au facut autostrazile pt tico sau logan normal ca ala cu tiru era si pe banda de urgenta probabil ca-l avea pe unul in stinga care nu avea loc sa depaseasca dar aste sunt doar ipoteze!

oricum DUMNEZEU SA-I IERTE PE AMINDOI !!!!

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca aia era BANDA DE URGENTA si nu BANDA DE PIPI, asta odata dar cind stai si te gindesti ca astia au facut autostrazile pt tico sau logan normal ca ala cu tiru era si pe banda de urgenta probabil ca-l avea pe unul in stinga care nu avea loc sa depaseasca dar aste sunt doar ipoteze!

oricum DUMNEZEU SA-I IERTE PE AMINDOI !!!!

154648[/snapback]

dar pe A2 opresti daca ai nevoie intr-unul din desele (parerea mea) locuri amenajate pt spatii servicii? eu zi ca da. pentru ca ai o urgenta si mintea ta este linistita ca daca ai trecut de primul pis-stop, pana la urm. nu mai sunt decat 15 min...dar de cate ori ati circulat tu si cei care nu sunt de acord cu oprirea pe banda de urgenta in caz DE URGENTA (chiar fiziologica, dar e o urgenta), pe A1? unde numeri benzinariile pe deshte? huh? :blink:

 

RIP

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

dar pe A2 opresti daca ai nevoie intr-unul din desele (parerea mea) locuri amenajate pt spatii servicii? eu zi ca da. pentru ca ai o urgenta si mintea ta este linistita ca daca ai trecut de primul pis-stop, pana la urm. nu mai sunt decat 15 min...dar de cate ori ati circulat tu si cei care nu sunt de acord cu oprirea pe banda de urgenta in caz DE URGENTA (chiar fiziologica, dar e o urgenta), pe A1? unde numeri benzinariile pe deshte? huh?  :blink:

 

RIP

154744[/snapback]

 

daca s-a intimplat pe A1 vine autoritatilor!!!!

dar chiar si asa stiind ca ai de facut 100km si nu ai unde sa opresti....scuza-ma dar asta e altceva!!!

 

de ce AMINDOI?pt unul care a murit si pe cel care l-a omorit ca traieste sa vada ce i se intimpla!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.