Jump to content

Pareri e90 318d 143 cp


Bogdan15RAM

Recommended Posts

  • 7 months later...

Doresc si eu sa-mi achizitionez un E90 fl,m-am cam speriat de 320 cel de 177 cp,care din cate am citit nu e prea fiabil,asa ca ma indrept spre un 318d cel de 143 cp.

Si eu am aceeasi curiozitate, daca stie cineva detalii despre aceasta motorizare cu 143 cp ,fiabilitate etc.,astept si eu pareri...

Link to comment
Share on other sites

Doresc si eu sa-mi achizitionez un E90 fl,m-am cam speriat de 320 cel de 177 cp,care din cate am citit nu e prea fiabil,asa ca ma indrept spre un 318d cel de 143 cp.

Si eu am aceeasi curiozitate, daca stie cineva detalii despre aceasta motorizare cu 143 cp ,fiabilitate etc.,astept si eu pareri...

dar de ce spui ca 320d nu prea este fiabil :blink: ?

la ce te referi mai exact?

Link to comment
Share on other sites

Off...fir-ar el de topic :)

In loc sa visezi frumos noaptea....visezi lantul cum se rupe la N47. Face clanc si adio.

Ieri incepusem sa-mi fac griji la bicicleta in privinta lantului.

Daca se rupe si asta? Ce-o fi o fi...barem la masina sa tina mai mult :angry:

Link to comment
Share on other sites

Am de cateva luni un E90 318d 143 cai 10.2007.

 

Destul de multumit pana acum de el:

- consum... 7,22% pe ultimii 787 km, din care cam 600 facuti in oras, ceea ce mi se pare spectaculos

- se infige bine, multumit de demaraj, mai ales cu a treia

- foarte stabil, robust, se lipeste de sosea, imi da un sentiment de siguranta, in special la viraje bruste

 

Ca si minusuri (cel putin la al meu):

- motorul cam galagios (probabil nu m-am obisnuit cu el, fiind primul diesel)

- destul de rigid, in sensul ca atunci cand iau o groapa, se simte cam tare

 

Nu am facut nicio revizie pana cum, nu am idee despre costuri de intretinere momentan, dar feel free sa impartasiti experientele voastre aici.

 

Foarte bun topic-ul asta dedicat pe modelul si motorizarea asta. Sper sa dezvoltam discutia cat mai mult.

Link to comment
Share on other sites

 

Ca si minusuri (cel putin la al meu):

- motorul cam galagios (probabil nu m-am obisnuit cu el, fiind primul diesel)

 

 

Cand faci prima revizie, ar trebui sa intrebi mecanicul de zgomotul motorului sa nu fie cumva ce se discuta aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/

Nu spun ca gata ai sigur probleme la distributie, dar ca sa fii safe ar fi bine sa verifici zgomotul in sensul sa asculte cineva cu experienta motorul, ca nu te apuci sa desfaci jumatate de motor sa vezi exact ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.