Jump to content

Kit Ambreaj Valeo


catalin_c

Recommended Posts

Buna,

 

Cred ca am facut o mare prostie azi. Am un E46 320d din 2000 si aveam probleme cu volanta veche. Tipul de la magazinul de piese auto mi-a gasit kit reparatie ambreaj Valeo la 2200 lei, care contine volanta simpla (nu stiu exact cum se zice, nu e cu masa dubla), discul de ambreaj, placa de presiune, rulmentul si suruburile.

Eu inainte aveam pe masina volanta dubla, dar din cate am inteles de la mai multe persoane, inclusiv din cartuliile care erau in cutia cu kitul de ambreaj, aceasta este compatibil. Este adevarat, se potriveste, dar am o mare mare problema. Imi tremura toata masina de la 2000 de turatii in sus.

 

Mai e cineva pe aici care a montat volanta fara masa dubla in locul unei cu masa dubla pe E46 diesel? S-a comportat la fel masina?

Mentionez ca nu stiam foarte multe in domeniul asta si am mers pe mana mecanicului si a tipului de la mag de piese, care imi e si prieten.

 

Sfaturi? Idei? E mare gafa? Isi revine dupa ce se formeaza putin discul de ambreaj? Se poate strica ceva la masina 4-5 luni pana reusesc sa strang bani sa-mi iau ALT kit de ambreaj, cu volanta dubla?

 

Multam anticipat!

 

EDIT: mentionez ca tot azi am schimbat si flexibilul la evacuare. E posibil sa nu fie prinsa bine evacuarea si sa vibreze ea? Dupa cum ziceam, vibratiile nu sunt la plecarea de pe loc, se simt in mers, peste 2000 turatii.

Edited by catalin_c
Link to comment
Share on other sites

el se refera mai mult la schimbarea volantei duble cu una simpla, si d'aici si intrebarea de ce tremura.

 

eu nu cred ca e strict din cauza volantei simple, ci poate din montarea improprii a ei.

am mai vazut schimburi de volante duble/simple, fiind mai usoare, poate aparea un tremurat usor la relanti cand cupleaza compresorul de AC.

Link to comment
Share on other sites

Salut si mersi de raspunsuri.

 

Da, intr-adevar, intrebarea era pentru schimbarea tipului de volanta. Am mai dat acum o tura cu masina si pot sa confirm ca de la 2000 la 2300 de ture se aude un fel de rezonanta. In a 2-a nu prea se simte, in a 3-a in schimb se aude un sunet de rezonanta foarte puternic si trepideaza masina (probabil si senzatia de trepidatie e mai puternica din cauza sunetului). Dupa 2300 totul e ok. A 4-a nu am apucat sa-i dau.

Asta ma face sa ma gandesc ca ori ceva nu e strans bine la cutie (desi am fost tot timpul cu baietii de la service, sub masina, m-am uitat indeaproape la tot ce au facut) ori ceva nu e prins bine la evacuare (care de asemea a fost data jos pentru schimbarea flexibilului). Ar putea miscarea evacuarii sa imprime asa o trepidatie masinii?

 

Eu unul nu cred (si sper!) sa nu fie de la ambreiaj. La plecarea de pe loc nu se simte absolut nimic si din cate stiu acolo sunt cele mai mari presiuni/miscari pe placa (ma insel?).

 

Inca o data va multumesc pentru raspunsuri, ma ajuta sa ma linistesc putin, deocamdata sunt cam agitat. O sa urc iarasi masina maine sau poimaine pe cric sa ne uitam sub ea.

 

@roco123 - am observat ca esti din Timisoara .. si eu la fel. In cazul in care nu reusesc sa rezolv problema si daca zici ca ai experienta, crezi ca ai avea timp sapt ce vine sa dai jos cutia de viteze si sa ne asiguram ca totul e facut ok si pus inapoi? Contra-cost bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

@roco123: Le-am schimbat la un service auto, Taifun.

Am mai observat o chestie intre timp: la ralanti se aude un sunet, ca o trepidatie, dar incet. Daca apas ambreiajul, nu se mai aude. Poate este ceea despre ce vorbeste max, dar nu am cuplat clima.

Mi-a mai zis cineva ca nu e echilibrat bine discul de ambreiaj din fabrica - e posibil, ai mai auzit de asa ceva?

 

In fine, putin mai tarziu ma duc iara s-o urc pe cric sa vad daca e flexibilul sau nu.

 

@kerosen: am vazut mai multe preturi, eu am dat 2000 pe el, am auzit si de 2200. De cumparat il cumperi de la magazin de piese auto :-?? Nu mai stiu codul kitului, dar ti-l poate zice roco cred.

Imi pare rau, dar eu nu sunt mecanic, am experienta fiindca am vandut multe astfel de kituri. Sunt facute special pentru a inlocui volanta, unde ai schimbat piesele?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.