Jump to content

Senzori de parcare aftermarket in locul celor OEM ?


Recommended Posts

Nu am reusit sa-i montez nici eu la OEM. Oricum cu 200 de lei cumperi tot cu garantie 2 ani (4 senzori + unitatea de baza + afiseaj). Unitatea o pui undeva in porbagaj unde nu deranjeaza; afiseajul il pui undeva unde nu se vede deloc - si mergi doar pe tiuitul de la difuzor ca la OEM.

Defecte: aspect mai nasol la senzori; piuie continuu cam la 30-40 cm (eu de obicei mai dau inca 10 cm dupa ce piuie continuu; la cei originali piuiau mai aproape).

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, cu cei aftermarket se rezolva sa acopar gaurile si sa ma folosesc de sistemul lor, totusi daca e cineva care poate da un raspuns concret la intrebarea mea: Se pot monta senzori aftermarket pe instalatia OEM? prefer sa mai astept cateva zile pentru a fi sigur de metoda pe care urmeaza sa o adopt!

 

 

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la mecanic se pare ca nue nici o sansa pt a lucra senzorii aftermarket conectati la instalatia OEM! !!

 

am fost azi la mecanic se pare ca nue nici o sansa pt a lucra senzorii aftermarket conectati la instalatia OEM! !!

 

 

PARDON....AM FOST LA ELECTRICIAN , BINEINTELES!!!

Link to comment
Share on other sites

off cefi cum ma pui tu la treaba la ora asta :

 

senzorii OEM sunt cu ultra-sunete. au incorporat in ei atat un trasmitator cat si un receptor prin care comunica cu unitatea PDC care la randul ei comunica cu masina prin protocolul I-BUS sau K-BUS in functie de masina.

senzorii sunt limitati la unghiurile de vizibilitate de 90 grade orizontal si 60 de grade vertical.

ei primesc de la unitatea PDC semnale de 40 KHz intr-un anumit tren de impulsuri. in interiorul unui senzor este un element piezo-ceramic care vibreaza la primirea acestui semnal oscilant si produce o unda de ultra-sunete care este trimisa spre obiectele din apropiere. daca aceasta unda loveste un obiect, ea este reflectata inapoi la senzor. intoarcerea ei produce vibratia elementului ceramic din senzor si creaza un semnal electric care este citit de unitatea PDC.

unitatea PDC determina distanta pana la obiect facand diferenta de timp intre trimiterea si primirea undei de ultra-sunet.

un ciclu complet de trimitere-primire a unui singur senzor OEM dureaza 30ms (milisecunde)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.