Jump to content

mici variatiii de putere si zgomot gros


nyhctrip

Recommended Posts

salut ,

 

cred ca am o problema cu masina si as dori sa aud si opiniile dumneavoastra

 

masina e bmw e60 , 525d , an fabricatie 2005 , 185.000 km .

 

uneori fie ca merg prin oras sau la drum lung , dupa o anumita perioada , de fiecare data random , apare un zgomot ingrosat al evacuarii ( nu stiu sigur de unde vine , dar eu zic ca se aude de sub masina , probabil evacuarea )

acest zgomot gros si neobisnuit aapare cand turatia urca de la 1500 rpm spre 2000 ~ 2500 rpm , apoi dispare . in acelasi timp se simt foarte mici fluctuatii de putere ( doar in jurul a 2000 rpm ) . cand turatia ajunge pe la 2500 rpm parca simt o putere mai mare si o accelerare mai buna.

 

am citit multe topicuri asemanatoare pe forum dar inca nu-s lamurit . ba e turbo , ba e filtru de particule ( se apropie de 200.000 la mine )

 

mentionez ca am fost la un tester si in afara de o eroare intermitenta la suspensie nu s-a gasit nimic. masina nu scoate fum deloc , nici macar in reprize de accelerare violenta , consumul de motorina nu a crescut , motorul nu mananca ulei deloc , de asemenea la motor nu se vad pete de ulei. ( oricum nu stiu unde este turbina , asa ca nu stiu daca m-am uitat unde trebuie )

 

zgomotul ingrosat despre care vorbesc nu are nici o legatura cu fluieratul turbinei . acel fluierat este la fel ca atunci cand am luat masina . apropo , fluieratul ala se aude de la turbina , sau este doar zgomotul datorat unei absortii unui volum mai mare de aer prin filtre ?

Edited by nyhctrip
Link to comment
Share on other sites

Si la mine se aude la fel , dar rareori.... zici ca ai toba sport. Sesizezi sunetul cand ai geamul deschis, ai sa vezi ca de afara daca conduce altul masina nu se aude chiar asa. Masina merge ok. Asa ca nu ai dc sa iti faci probleme. Nici gand de turbina...are alte simptome. Si eu ma gandeam la dpf, dar mai am destul pana la 200.000 km, si pe tester nu am nici o eroare. Acum de ceva vreme nu mai mi s-a auzit...cam de 2 sapt.

Si referitor la acele mici ingatuiri sa le zic asa....ca asa cred ca se simt la turatiile alea si la mine erau . Acum cred ca nu sunt eu paranoic...dar de cand am schimbat ambreiajul si volanta nu mai le am de o sapt. Oare sa fi patinat ambreiajul...nu stiu, ori motorina de la petrom v :)

Daca afli ceva...spune-mi si mie...poate e ceva de genul asa fac ele...cum e scataitul la volan...si alte cele :)

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.