Jump to content

Ajutir cu asigurarile


ar85gyl

Recommended Posts

Am avut o tamponare unde au fost implicate 3 masini eu fiind masina din mijloc, si politistul a scris pe proces ca eu eram intrat in masina din fata, intradevar eram intrat unpic dar cand ma lovit din spate ma mai inpins vreo 30 cm sub masina din fata lucru care se vede si pe poze, mai am vreo sansa sa imi repar si fata pe asigurarea celui din spate tinand cont ca paguba mai mare am facuto la a doua lovitura, Va rog astdpt niste pareri, va multumesc
Link to comment
Share on other sites

- Din ce stiu eu, in fata o repari singur, nu ai cum sa o repari pe asigurarea celui care te-a lovit, o sa iti zica ca tu nu ai pastrat distanta suficienta fata de masina din fata, si acolo nu ai ce face, o sa fi tu vinovat (chiar daca din cauza lui tu ai intrat in masina din fata).
Link to comment
Share on other sites

ala din spate iti da tie asig, iar tu lu ala din fata.

 

ar fi destul de greu sa dovedesti ca tu ai intrat in ala din fata datoria aluia din spate care te-a lovit.daca reusesti, atunci ala din spate va face masinile pe asig lui.

 

- Din ce stiu eu, in fata o repari singur, nu ai cum sa o repari pe asigurarea celui care te-a lovit, o sa iti zica ca tu nu ai pastrat distanta suficienta fata de masina din fata, si acolo nu ai ce face, o sa fi tu vinovat (chiar daca din cauza lui tu ai intrat in masina din fata).

 

daca ar fi fost asa, nu ar fi vinovat cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Este stipulat in legislatia rutiera ca fiind obligatoriu a se pastra o distanta de siguranta fata de autovehiculul din fata. In acest caz nu prea se poate sa iti repari fata masinii pe asigurarea celui care te-a lovit in spate. Altfel ar fi fost situatia daca ar fi fost polei, sau alte intemperii de natura sa reduca drastic aderenta autovehiculelor.
Link to comment
Share on other sites

- exact max , fac schimb de asigurari si gata, dar el fiind in mijloc nu o sa isi repare decat spatele pe asigurarea celui care l-a lovit, in schimb in fata este mai greu de dovedit, si atunci fata o sa si-o repare singur...

 

exact, dar sunt sigur ca si prima masina, daca el a intrat in ea, are urme vizibile. daca intra in ea, fiind lovit de ala din spate, nu avea nici o vina.

 

app : prima masina stationa? intreb ptr ca eu am fost in postura aluia din spate, ultimul,...ala din fata masinii din fata mea a franat la semafor pe galben, ala din fata mea a franat si a oprit, iar eu ca babalaul nefiind atent si crezand ca trec aia pe galben, am franat prea tarziu si l-am lovit pe ala din fata mea iar ala pe celalalt din fata lui. eu vinovat.

 

Este stipulat in legislatia rutiera ca fiind obligatoriu a se pastra o distanta de siguranta fata de autovehiculul din fata. In acest caz nu prea se poate sa iti repari fata masinii pe asigurarea celui care te-a lovit in spate. Altfel ar fi fost situatia daca ar fi fost polei, sau alte intemperii de natura sa reduca drastic aderenta autovehiculelor.

 

sau daca stationau ambele, sau cel putin el (cel din mijloc).

Link to comment
Share on other sites

exact, dar sunt sigur ca si prima masina, daca el a intrat in ea, are urme vizibile. daca intra in ea, fiind lovit de ala din spate, nu avea nici o vina.

 

app : prima masina stationa? intreb ptr ca eu am fost in postura aluia din spate, ultimul,...ala din fata masinii din fata mea a franat la semafor pe galben, ala din fata mea a franat si a oprit, iar eu ca babalaul nefiind atent si crezand ca trec aia pe galben, am franat prea tarziu si l-am lovit pe ala din fata mea iar ala pe celalalt din fata lui. eu vinovat.

 

 

:D eu am patit invers , am franat la galben m-am oprit, cel din spatele meu a crezut ca eu am trecut si el a accelerat sa forteze semaforul, insa eu eram oprit, s-a oprit in mine ;)

Link to comment
Share on other sites

:D eu am patit invers , am franat la galben m-am oprit, cel din spatele meu a crezut ca eu am trecut si el a accelerat sa forteze semaforul, insa eu eram oprit, s-a oprit in mine ;)

 

cum a crezut ca ai trecut? poate a crezut ce vei trece, dar din moment ce ai oprit, deja nu trecusesi...nici macar nu a franat?

Link to comment
Share on other sites

cum a crezut ca ai trecut? poate a crezut ce vei trece, dar din moment ce ai oprit, deja nu trecusesi...nici macar nu a franat?

 

 

- pai el a crezut ca eu trec, ca fortez si eu galbenul, dar eu m-am oprit, fiind soare si soferul din spatele meu nefiind atent, a accelerat dar nu s-a mai uitat in clipa aia si in fata, a avut o tentativa de frana dar degeaba, eu cand am auzit frana am luat piciorul de pe frana instant din reflex, ca atunci aveam o masina cu cutie automata....( ps: el dabea ce isi luase masina din service, tot cu reparatie in fata )

Link to comment
Share on other sites

acelasi caz cu 3 masini.primele doua au oprit la trecerea de pietoni.a treia masina declansand carambolul.masina din mijloc a fost reparata in totalitate de asigurarea ultimului.primul si`a facut masina pe asigurarea celui de`al 2lea.

 

pai de ce? la ce distanta trebuia sa opreasca ala al 2lea? si cum se dovedea care ar fi fost distanta minima la care, fiind lovit din spate, nu il lovea p' ala din fata? :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte, trebuie sa pastrezi distanta fata de masina din fata ta - 2m - dar asta in mers, nu la semafor sau alte chestii ... si mi se pare normal ca ambele masini - 1 si 2 - sa fie reparate exclusiv pe rca-ul celui ce a provocat accidentul ... am patit ceva oarecum asemanator ... eram la semafor primul pe banda 2, o masina pe banda 1, se face verde, plecam de la semafor, trece unu' pe rosu si intra in ala de pe banda 1, pe care mi-l arunca mie in fata si intru in el ... la politie, si eu si cel de pe banda 1 sa ne facem masinile pe rca-ul celui ce a trecut pe rosu, si avea numere de BG :banghead:

In concluzie, politistul ce a zis? mie mi se pare normal sa va faceti ambii masinile pe rca-ul vinovatului ...

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte, trebuie sa pastrezi distanta fata de masina din fata ta - 2m - dar asta in mers, nu la semafor sau alte chestii ... si mi se pare normal ca ambele masini - 1 si 2 - sa fie reparate exclusiv pe rca-ul celui ce a provocat accidentul ... am patit ceva oarecum asemanator ... eram la semafor primul pe banda 2, o masina pe banda 1, se face verde, plecam de la semafor, trece unu' pe rosu si intra in ala de pe banda 1, pe care mi-l arunca mie in fata si intru in el ... la politie, si eu si cel de pe banda 1 sa ne facem masinile pe rca-ul celui ce a trecut pe rosu, si avea numere de BG :banghead:

In concluzie, politistul ce a zis? mie mi se pare normal sa va faceti ambii masinile pe rca-ul vinovatului ...

 

eu unu nu imi amintesc sa fie in lege o distanta fixa, concreta.

 

(2) Conducatorul de vehicul este obligat, În functie de viteza cu care circula, sa pastreze o distanta de siguranta fata de vehiculul ce-l preceda, pentru a putea evita o coliziune În cazul când conducatorul acestuia reduce brusc viteza sau opreste În mod neasteptat.

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte, trebuie sa pastrezi distanta fata de masina din fata ta - 2m - dar asta in mers, nu la semafor sau alte chestii ... si mi se pare normal ca ambele masini - 1 si 2 - sa fie reparate exclusiv pe rca-ul celui ce a provocat accidentul ... am patit ceva oarecum asemanator ... eram la semafor primul pe banda 2, o masina pe banda 1, se face verde, plecam de la semafor, trece unu' pe rosu si intra in ala de pe banda 1, pe care mi-l arunca mie in fata si intru in el ... la politie, si eu si cel de pe banda 1 sa ne facem masinile pe rca-ul celui ce a trecut pe rosu, si avea numere de BG :banghead:

In concluzie, politistul ce a zis? mie mi se pare normal sa va faceti ambii masinile pe rca-ul vinovatului ...

 

Daca ai o distanta de 2 metri, in trafic, nu o sa mai opresti la timp, nicodata!!:laugh: La noi, nu este stipulata o distanta minima obligatorie, sau un mod de calcul! (legislatie romaneasca, ambigua!!)

In Germania (si mi se pare foarte ok) este prevazuta distanta fata de masina din fata: o jumate din viteza de deplasare (calc in metri, fireste). Adica, la mers constant cu 60 km/h, distanta minima ar trebui sa fie de 30 metri.

 

Temeiul platii nu este "atingerea masinii A de masina B", ci raspunderea civila delictuala. Asiguratorul doar plateste in locul celui vinovat, pentru ca cel pagubit sa-si primeasca mai repede banii. Insa raspunderea este a celui vinovat de accident, aspect constatat in procesul verbal completat de politie.

 

Prin urmare nu exista niciun temei ca cel din spate sa plateasca.

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu exista ? pai daca el a PROVOCAT daunele produse? Si 2 m sunt suficienti sa opresti, asta daca nu mergi cu 100 km/h ... si acum intervine factorul OPRIT ...el statea pe loc ... ce distanta trebuia sa pastreze ? pai si 2m daca pui, s-ar face cozi din semafor in semafor ... eu ti-am dat un caz concret: mi-am facut masina pe asigurarea celui vinovat, chiar daca nu m-a atins absolut deloc ...
Link to comment
Share on other sites

Daca ai o distanta de 2 metri, in trafic, nu o sa mai opresti la timp, nicodata!!:laugh: La noi, nu este stipulata o distanta minima obligatorie, sau un mod de calcul! (legislatie romaneasca, ambigua!!)

In Germania (si mi se pare foarte ok) este prevazuta distanta fata de masina din fata: o jumate din viteza de deplasare (calc in metri, fireste). Adica, la mers constant cu 60 km/h, distanta minima ar trebui sa fie de 30 metri.

 

Temeiul platii nu este "atingerea masinii A de masina B", ci raspunderea civila delictuala. Asiguratorul doar plateste in locul celui vinovat, pentru ca cel pagubit sa-si primeasca mai repede banii. Insa raspunderea este a celui vinovat de accident, aspect constatat in procesul verbal completat de politie.

 

Prin urmare nu exista niciun temei ca cel din spate sa plateasca.

 

nu plateste el personal, firma care l-a asigurat (el o sa plateasca bonus malus).ptr ca randul sau, nu a pastrat o distanta preventiva, ca sa poata opri fara sa se suie pe altul, in caz ca...

 

Cum adica nu exista ? pai daca el a PROVOCAT daunele produse? Si 2 m sunt suficienti sa opresti, asta daca nu mergi cu 100 km/h ... si acum intervine factorul OPRIT ...el statea pe loc ... ce distanta trebuia sa pastreze ? pai si 2m daca pui, s-ar face cozi din semafor in semafor ... eu ti-am dat un caz concret: mi-am facut masina pe asigurarea celui vinovat, chiar daca nu m-a atins absolut deloc ...

 

cred ca csainz a motivat literalmente, adica nu plateste el personal, ci asiguratorul sau.sau cel putin sper ca asta a fost intentia...

Link to comment
Share on other sites

Daca nu scrie in PV de la Politie ca are vreo vina (ca n-a pastrat distanta sau altceva), vinovat este ULTIMUL sofer care a produs tamponarea in lant. Deci, pagubele celorlalte doua masini implicate, vor fi platite de asiguratorul acestuia. (nu stiu ce scrie in PV, exact)

 

PS. Daca sumele sunt prea mari, exista sansa ca sa fie nevoit si vinovatul (pers fizica) sa acopere o parte din ele!!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Daca nu scrie in PV de la Politie ca are vreo vina (ca n-a pastrat distanta sau altceva), vinovat este ULTIMUL sofer care a produs tamponarea in lant. Deci, pagubele celorlalte doua masini implicate, vor fi platite de asiguratorul acestuia. (nu stiu ce scrie in PV, exact)

Pai cam acelasi drac l-am zis si eu .. uite imi pare rau ca nu mai stiu ce a scris ala in PV in cazul meu .. dar normal asa mi se pare, sa plateasca asiguratorul celui ce a provocat accidentul ...

Plafonul de asigurare este foarte mare, slabe sanse sa fie nevoit sa plateasca din buzunar ..

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Daca nu scrie in PV de la Politie ca are vreo vina (ca n-a pastrat distanta sau altceva), vinovat este ULTIMUL sofer care a produs tamponarea in lant. Deci, pagubele celorlalte doua masini implicate, vor fi platite de asiguratorul acestuia. (nu stiu ce scrie in PV, exact)

 

"si politistul a scris pe proces ca eu eram intrat in masina din fata, intradevar eram intrat unpic"

 

din spusele lui, el a intrat primul, si apoi ala din spate peste el. si politia a notat.

 

deci ultimul ii da lui asig (ptr dauna din spate), si el lu' ala din fata.iar botul masinii, din buzunar. eu asa vad treaba.

 

le: sau nu i exclus sa o faca pe toata/si fata pe asig aluia din spate.hmmmm

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta da ... e foarte greu sa demonsteze ca s-au amplificat daunele din fata in urma "sutului" din spate ...

 

mergea data la intors treaba pana la politie, cu ala din spate, ca sa si faca si el ceva acolo la masina, ii dadea asta ceva, ala zicea ca s-a suit peste el, si isi facea masina fata spate pe asig.si apoi beau si o ber cu ala din fata (sa nu se simta exclus) :laugh: .

Link to comment
Share on other sites

Oricum, nu am inteles mai nimic din ce scrie colegul!! E departe si de lb romana si de ... o exprimare (macar) de scolar de clasa a 8-a!

Eu am scris ce se intampla la modul GENERAL! Dar, depinde de fiecare caz in parte! Adica, ce a scris politaiul pe proc verbal. AIA conteaza!

Doar dintr-o poveste scris ca la ...clasa intai, nu putem decat sa facem presupuneri.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu exista ? pai daca el a PROVOCAT daunele produse? Si 2 m sunt suficienti sa opresti, asta daca nu mergi cu 100 km/h ... si acum intervine factorul OPRIT ...el statea pe loc ... ce distanta trebuia sa pastreze ? pai si 2m daca pui, s-ar face cozi din semafor in semafor ... eu ti-am dat un caz concret: mi-am facut masina pe asigurarea celui vinovat, chiar daca nu m-a atins absolut deloc ...

 

Daca tu crezi ca sunt suficienti .....

Un Ferarri Italia si un Porsche 911 Turbo (noi-noute) opresc - in conditii de circuit - cam in 35 m! (de la 100 km/h).

Ca sa poti opri in 2 metri, ar trebui sa ai cam 10 -15 km/h! Ma indoiesc ca asta-i viteza cu care circuli tu, chiar si in oras!:laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.