Jump to content

zilele BMW la Galati


d-rive

Recommended Posts

Am pus e-mail-ul meu trimis catre AB. Faceti-va si voi o parere.

 

 

Va salut,

ma numesc Cristi Chiru, sunt un viitor client BMW, zic viitor si nu actual pentru ca oscilez intre 320d si 330d, nu am avut timp sa ajung la AB pentru un drive test, in fine bucurie mare ca a venit BMW la Galati, orasul meu, stiam ca se va deschide reprezentanta BMW si iata ca a venit evenimentul cu BMW.

Treaba buna si frumoasa, avem mai multe masini in famile printre care Renault, Skoda, Audi (toate sunt masini noi, cel mai vechi e Renaultul 6 ani restul sub un an), deci o oarecare experienta in a cumpara masini. Am fost asadar la aceasta expozitie, impreuna cu familia, acolo, frumoase modele BMW, un seria1, doua 3-are, un 5-ar, 7-ar etc. Pe mine ma intereseaza un 320d sau 330d, speram sa gasesc ambele modele, nu am gasit decat un 320d si un 330x(parca), am vrut sa deschid masina, surpriza, era inchisa, am cerut permisiunea in prealabil, mi s-a zis ca asta e politica firmei, in conditiile in care pentru fiecare masina era cate un reprezentant BMW nu am inteles de ce erau inchise, trecem peste asta. Dupa indelungi cautari si parlamentari intre reprezentantii BMW au reusit sa gaseasca cheia de la masina si sa o deschida. Intre timp 330-ul era plecat in drive test, a venit masina din test si am intrebat daca se poate face test drive, daca e nevoie de programare ceva etc. mi s-a zis ca nu e nicio problema doar ca sa completez un formular, ok, am mers sa completez formularul, la care respectivul il intreaba pe "the boss" banuiesc care tocmai se intorsese din test cu masina, la care respectivul "sef" care se numeste Romica Bujor imi raspunde rastit ca "mai tarziu", penibil moment, ai mei membri de familie cand au vazut o asemenea atitudine normal ca s-au suparat, era frumos sa raspunda elegant si sa imi zica ca momentan e ocupat si daca pot sa mai astept sau sa fac o programare nu sa se ratzoie la mine asa.

Nu mai zic ca lumea ( adica reprezentantii BMW) era pe dinafara in ceea ce inseamna BMW, acum nu ca sunt eu inginer auto si mai stiu cate ceva despre masini, sunt si fan BMW si am "activitate" pe BMWClub, din pacate nu am putut sa vin la ultima manifestare BMW de la Bucuresti, deci ideea e ca i-am intrebat despre o masina daca are Logic7, la care m-au intrebat ce e aia si uitandu-ma la masina le-am zis ca are, etc.

Cel cu care am dialogat cel mai mult se numeste Mihai Sarbu si chiar daca nu avea cunostinte macar avea cei 7 ani de acasa si a fost serviabil si civilizat. Seful, probabil seful de reprezentanta pe Galati a avut o atitudine jenanta si nedemna de functia si legatura cu BMW, stiu ca Romania e o tara de "tarani" dar ma asteptam ca de la un anumit nivel in sus "noblesse oblige" din pacate unii tot... "tarani" raman. Tocmai le povestisem la ai mei din familie ca am trecut pe la AB si am fost tratat normal si civilizat si le ziceam ca ce aia de la Renault si Skoda sau Audi, mai au de invatat de la BMW pentru ca ziceam eu marca asta de masini care e o marca premium obliga la un comportament civilizat fata de clienti. Iata de ce multa lume care a avut probleme cu AB isi pune problema deplasarii in Germania pentru a comanda o masina, cei 7 ani de acasa ai romanilor au emigrat in SUA si Canada si am ramas numai cu "rudimentarii", sunt dispus sa cheltui 50 ~ 60 de mii de euro pe o masina care este idealul meu si nici macar sa raspunda la "buna ziua" nu stiu unii, asta e imi e jena ca intram in UE si oamenii de aici nu se pot dezbara de apucaturile asiatice. Nu e deajuns ca traim cu ideea ca BMW-urile pentru EST sunt mai slab facute decat cele pentru SUA sau EU iar noi platim chiar mai mult pe aceeasi masina vanduta in EU. Se vede ca BMW AG nu s-a implicat direct in toata tarasenia asta.

 

Concluzie, am un ideal de multi ani, muncesc ca sa am suficienti bani sa cumpar si sa intretin o asemnea masina noua si ma lovesc de un zid care se numeste lipsa de educatie, mi-a lasat un gust foarte amar aceasta experienta pur si simplu privesc marca asta BMW ca o marca a manelistilor si a imbogatitilor peste noapte si nicidecum ca pe o marca a oamenilor pasionati de fenomenul auto care stiu intradevar ce este o masina adevarata. Oamenii care va reprezinta si care nedemn reprezinta marca BMW m-au facut sa imi fie sila ca traiesc in Romania, ca trebuie sa vorbesc romaneste (am locuit si lucrat 4 ani in Franta in domeniul auto nu ca hot pe acolo).

Din aceasta cauza imi reconsider pozitia fata de BMW. Asta este, vorba maicamii, ma urc in avion si merg in Germania si nu trebuie sa suport mitocaniile la toti necioplitii, numai in Romania poate exista paradoxul asta, sa te milogesti sa cumperi o masina, sa dai 50 de mii de euro si sa te lasi calcat in picioare pentru asta, imi pare rau dar demnitatea mea si a familiei mele este mai presus si de mama lui Bayerische Motoren Werke. (banuiesc ca e corect asa, nu stiu germana)

Sincere salutari domnului Bogdan Bezman si probabil ca daca ma hotarasc sa cumpar din Ro o sa-l contactez.

Cu regret,

Cristi Chiru.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

abia acum l-am trimis catre AB

Eram asa de entuziasmat, cihar tin banii "la ciorap" cum se spune si nu sunt hotarat de care sa iau si astia nici macar nu vor sa iti prezinte masina...

155775[/snapback]

cam ambiguu postu' tau...nu se intelege clar nemultumirea: ai fost tratat cu spatele, ignorat, oamenii sunt niste nepriceputi in ale bmw-ului...sau toate la un loc...

unde era masina pe care ai vrut s-o deschizi...

cam cat a durat aventura la sediul lor...era prima de acest gen...DETALII!

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

sunt cam mahnit si de asta nu am scris foarte coerent dar e cum zici tu "toate la un loc..." aventura a durat cam 20 de minute, timp in care am admirat masinile pe afara si am asteptat sa gaseasca ei cheile si sa vina masina din test.

155779[/snapback]

poate ai nimerit intr-un moment de pauza, sau dimpotriva aglomerat...multe variabile in context, inclusiv nehotararea ta in alegerea modelului dorit...

de multe ori, atitudinea vanzatorului depinde si de cea a clientului...asta este, se intampla peste tot...

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

sa stii ca ti se poate spune si civilizat sa astepti nu sa te rastesti la om, sa-i intorci spatele si sa pleci, nu era aglomerat si am stat la rand dupa altul.... ca asa e normal.

L.E. nu cumva sa intelegeti ca sunt vreun sensibil ceva si ma supar repede si plec sau sunt unul din ala care vreau sa fiu tratat ca un sef de stat, nici pe departe, sunt un tip foarte direct si pragmatic care nu imi place sa pierd vremea aiurea...

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

sa stii ca ti se poate spune si civilizat sa astepti nu sa te rastesti la om, sa-i intorci spatele si sa pleci, nu era aglomerat si am stat la rand dupa altul.... ca asa e normal.

155783[/snapback]

report la superiori. pe loc, cu zambetul pe buze!

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

abia acum l-am trimis catre AB

Eram asa de entuziasmat, cihar tin banii "la ciorap" cum se spune si nu sunt hotarat de care sa iau si astia nici macar nu vor sa iti prezinte masina...

155775[/snapback]

 

da. desi cred ca iti inteleg sentimentele fata de felul in care ai fost tratat, exagerezi in multe privinte...de aici si pana la "Romania o tara de tarani..", ..."7 ani de acasa au emigrat in usa..." "mi-e sila ca vorbesc romaneste..."...."demnitatea mea si a familiei mele calcate in picioare..." Cred ca esti foarte afectat dar pe de alta parte ai luat-o pe aratura rau de tot.

In locul tau m-as fi rezumat sa le descriu celor de la AB evenimentele, fara a face legatura cu alte lucruri de genul celor de mai sus. Daca esti frustrat ca esti roman si ca stai in romania, mai bine te intorci in franta, nu (cumperi bmw mai ieftin acolo si facut pentru ue) ? Esti liber sa faci ce vrei, fara atata vorba, e chiar patetic comportamentul tau. Mie nu mi-e rusine ca traiesc in romania si ca vorbesc romaneste...in nici un caz din cauza unui fapt ca cel relatat de tine

Bani ai, pasaport la fel, go,go,go

Link to comment
Share on other sites

da. desi cred ca iti inteleg sentimentele fata de felul in care ai fost tratat, exagerezi in multe privinte...de aici si pana la "Romania o tara de tarani..", ..."7 ani de acasa au emigrat in usa..." "mi-e sila ca vorbesc romaneste..."...."demnitatea mea si a familiei mele calcate in picioare..." Cred ca esti foarte afectat dar pe de alta parte ai luat-o pe aratura rau de tot.

In locul tau m-as fi rezumat sa le descriu celor de la AB evenimentele, fara a face legatura cu alte lucruri de genul celor de mai sus. Daca esti frustrat ca esti roman si ca stai in romania, mai bine te intorci in franta, nu (cumperi bmw mai ieftin acolo si facut pentru ue) ? Esti liber sa faci ce vrei, fara atata vorba, e chiar patetic comportamentul tau. Mie nu mi-e rusine ca traiesc in romania si ca vorbesc romaneste...in nici un caz din cauza unui fapt ca cel relatat de tine

Bani ai, pasaport la fel, go,go,go

155785[/snapback]

Colegule, vrei sa iti povestesc tot ce mi s-a inamplat in ultimile 3 zile? probabil ca nu desfasori nicio activitate legala in Ro ( sa nu ma intelegi gresit) dar e grea tare treaba in Ro. Cred ca ai inteles sensul la ce spun... si este adevarat, cand te duci undeva si ai bun simt e normal sa fii tratat cu fata nu cu spatele... ca altfel il trimit eu pe ala nu in SUA sau Canada ci la origini...

Link to comment
Share on other sites

L.E. nu cumva sa intelegeti ca sunt vreun sensibil ceva si ma supar repede si plec sau sunt unul din ala care vreau sa fiu tratat ca un sef de stat, nici pe departe, sunt un tip foarte direct si pragmatic care nu imi place sa pierd vremea aiurea...

155783[/snapback]

cu totii am citit/vazut "Great expectations"...

iar problema traitului in Romania, vb colegului, e o patina demult tocita care nu face altceva decat sa distraga atentia de la problema in sine...

Link to comment
Share on other sites

corect, am sa fac niste precizari pentru ca vad ca sunt inteles gresit...

imi e sila sa traiesc in Ro, de ce ?... pai hal de circulatie, hal de sosele, hal de politicieni, manelisti cat cuprinde care mai si scot pistolul la tine, hal de servicii, tot ce te inconjoara e gri... nu sunt eu pesimist de felul meu, pentru ca vorba lui @valtheval as deveni patetic, dar deschideti ochii si priviti in jurul vostrtu, limba romana este pocita de tot felul de inculto-manelisti, pur si simplu s-au dus naibii virtutile poporului nostru.

daca cineva se simte cu musca pe caciula ca e in vreo situatie din asta cred ca il deranjeaza, eu nu am jignit Romania, nu am jignit limba romana, sau romanii, ne jignim singuri zi de zi prin lipsa de educatie pe toate planurile , lipsa de atitudine, etc.

Sa ziceti voi ce vreti dar priviti dincolo de granitele universului vostru familial si o sa descoperiti o Romanie jenanta, patetica, inculta si cum mai vreti voi. Daca am zis aici pe forum ce am zis, este pentru ca am increderea ca unii judeca mai in profunzime fenomenul descris de mine si inteleg la ce ma refer. Daca consideram ca 100% din Ro e asa nu mai scriam nimic si nu mai aveam incredere in oameni, ma duceam dracu' in SUA sau in alta parte dar au si aia relele lor acolo, stau aici pentru familie, daca era sa stau pentru tara deja scriam acum din avion ceea ce scriu.

Nu ma supar pe cei care nu sunt de acord cu mine, sunteti liberi sa va spuneti punctu de vedere asa cum si eu sunt liber sa mi-l spun.

M-am dus sa vad o masina cu un entuziasm imens si s-a frant totul din cauza unui necioplit care reprezinta BMW, din pacate.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca erai foarte suparat cand ai scris randurile alea si nu vreu sa par carcotas, dar pe viitor poate e indicat ca verifici inca o data modul in care iti formulezi reprosurile. Sa fii un pic atent si la fluenta textului, doar sa fii sigur ca esti inteles cum trebuie si nu exista posibilitatea unei interpretari gresite.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de urari si imi cer scuze ca am fost un pic cam nervos dar uite asa te apuca dracii zi de zi ca dai de tot felul de specimene ca asta de la BMW.

Va rog sa treceti peste aspectele care nu au legatura cu BMW.

Sunt binevenite sugestiile MaQ si verssatu si de ce nu si valtheval.

Si am zis ca "imi e sila ca trebuie sa traiesc in Romania, nu ca imi e sila de Romania" asa ca hai sa nu denaturam exprimarea... si sincer in Franta nu te iubeste nimeni dar parca e mai placut un bonjour fals cu zambetul pe buze decat o privire plina de sictir a vreunui vanzator.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Colegule, vrei sa iti povestesc tot ce mi s-a inamplat in ultimile 3 zile? probabil ca nu desfasori nicio activitate legala in Ro ( sa nu ma intelegi gresit) dar e grea tare treaba in Ro. Cred ca ai inteles sensul la ce spun... si este adevarat, cand te duci undeva si ai bun simt e normal sa fii tratat cu fata nu cu spatele... ca altfel il trimit eu pe ala nu in SUA sau Canada ci la origini...

155788[/snapback]

 

Da, sint cel mai mare dealer de coca din europa da' sa stii ca o fac legal fiindca tai factura :)

Inca o data, daca vrei sa intelegi, bine, daca nu, nu...ziceam ca ai exagerat si iti spuneam si de ce cred asta. Din cauza baiatului ala de la bmw galati care ti-a zis sa astepti nu poti spune ca iti e sila sa vorbesti romaneste si ca tu crezi ca romanii sint toti tarani...ce are bip cu prefectura ?

Daca ai fost tratat asa, poti alege sa nu le fi client si sa le spui asta...cred ca e suficient. Jignesti mult prea multi oameni pt problema pe care o ai.

PS: Nu mai tzine banii aia la ciorap, ca s-ar putea sa afle vreun "tzaran" si sa te lase fara ei :blink: si o sa vezi atunci ca romanii sint si hotzi si nesimtiti si ca nu apreciaza efortul si munca altora

Link to comment
Share on other sites

nu-i am la ciorap, vorba vine, ii am in conturi din Elvetia dar nu vreau sa afle lumea, asa ca mergi blat si nu mai spune la nimeni :)

daca nu faci parte din aia care sunt "tzarani" nu ai de ca sa te simti lezat cu ceva :blink: dimpotriva fii colegul meu, sa fim cat mai multi si sa incercam sa schimbam ceva.

Link to comment
Share on other sites

nu-i am la ciorap, vorba vine, ii am in conturi din Elvetia dar nu vreau sa afle lumea, asa ca mergi blat si nu mai spune la nimeni :)

daca nu faci parte din aia care sunt "tzarani" nu ai de ca sa te simti lezat cu ceva :) dimpotriva fii colegul meu, sa fim cat mai multi si sa incercam sa schimbam ceva.

155808[/snapback]

 

gata colega, hai capu' sus si fii si tu mai optimist. nu sint totzi tzarani si nesimtiti...sau sint la fel de multi ca in oricare alta tara, zici ca ai calatorit / trait in alte parti, ar trebui sa stii asta.

cat despre schimbare, daca insistam in a ii injura pe toti, n-o sa se intample nimic.

:blink:

 

sa vezi ca atunci cand o sa ti-l iei, lumea arata mai bine din interioru' bimmerului :)

Link to comment
Share on other sites

pai ai dreptate dar uite am facut acelasi lucru in Franta cu niste prieteni de mai multe ori, te asigur, aia stiu sa iti ia banii, nu ca la noi, iar despre "nesimtitii" din alte tari, ai sa ai surpriza sa vezi ca aia sunt ori nord africani, asiatici, sau est europeni, mai rar ai sa vezi francez, neamt, originali ca sa le zic asa sa fie prost crescuti. In Ro traiesc in "cartier" si sunt plecat de la 15 ani de acasa pe la scoli si munca, m-am lovit de toate dar cand vezi ca te duci intr-un loc unde obligatoriu exista o anumita tinuta morala si ei se poarta ca nea Caisa de la et. 2 care vine beat in fiecare seara acasa... parca te apuca toti dracii, chiar vorbeam cu ai mei si spuneau ca abia asteapta sa vina 2007 si sa vedem care e treaba cu taxele de import si vira in Germanica, bagam banii la nemti ca romanii nu stiu cum sa ni-i ia :blink:
Link to comment
Share on other sites

pai ai dreptate dar uite am facut acelasi lucru in Franta cu niste prieteni de mai multe ori, te asigur, aia stiu sa iti ia banii, nu ca la noi, iar despre "nesimtitii" din alte tari, ai sa ai surpriza sa vezi ca aia sunt ori nord africani, asiatici, sau est europeni, mai rar ai sa vezi francez, neamt, originali ca sa le zic asa sa fie prost crescuti. In Ro traiesc in "cartier" si sunt plecat de la 15 ani de acasa pe la scoli si munca, m-am lovit de toate dar cand vezi ca te duci intr-un loc unde obligatoriu exista o anumita tinuta morala si ei se poarta ca nea Caisa de la et. 2 care vine beat in fiecare seara acasa... parca te apuca toti dracii, chiar vorbeam cu ai mei si spuneau ca abia asteapta sa vina 2007 si sa vedem care e treaba cu taxele de import si vira in Germanica, bagam banii la nemti ca romanii nu stiu cum sa ni-i ia :blink:

155819[/snapback]

 

haide ma, credeam ca te-ai mai inveselit...sau vrei sa ma faci sa emigrez maine ?

stim cu totii cum e afara, da' daca am pleca ar fi mult mai plictisitor...aici e distractia mare, nu te plictisesti niciodata...sau cum zice badea..."traim in romania si asta ne ocupa tot timpu'"

Link to comment
Share on other sites

Iti inteleg supararea legata de cele intamplate, dar chiar nu are legatura faptul cu romania, manelistii etc. Trebuia sa te rezumi doar la chestiunile legate de prostul manageriat cu care cei de la AB galati pleaca din start si ca asta afecteaza grav imaginea bmw.

Din cate vad, in romania, in posturi cheie, in locul celor care care au cunostinte despre ceea ce inseamna bmw si care pot face o prezentare adevarata a marcii, sunt pusi tzarani de rasa pura, fosti bisnitari care foloseau candva bmw-ul drept casa de schimb valutar, ceea ce e mai mult decat suparator. Ceea ce ai scris tu aici vine in completarea impresiei proaste despre AB in romania, care tinde sa devina o chestiune generala. Pacat ca inca domneste nepotismul si altele asemenea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.