Jump to content

316i - E46 - Roti blocate


Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu de cateva zile o problema mai ciudata :(

 

In primul rand masina este 316i E46 fabricatie 1999.

Am plecat cu masina la drum lung (Bucuresti-Praga) ca sa constat odata ajuns in cehia ca roata de pe dreapta fata se blocheaza.

Simt masina ca se infraneaza, iar dupa cateva secunde miroase a incins si iese realmente fum din roata de sub capac.

Problema si mai ciudata esta ca atunci cand merg singur (fara greutate pe acea parte) nu face, merge ok, dar cu pasager in dreapta imediat se aude un carait metal pe metal asa si se infraneaza/incinge...

 

Nu ma pricep la mecanica, iar problema cea mai mare este ca momentan locuiesc in cehia si astia sunt muti aici la service-uri nu vorbeste unul engleza.

In fine, cum necum am sa ajung la un mecanic, dar as dori sa cer niste pareri avizate de la cunoscatori...

 

Imi puteti spune si mie, in mare asa, la ce sa ma astept? De la ce ar putea fi problema? Sa nu ma puna astia aici sa schimb jumatate de masina ca nu ma pricep si sunt usor de pacalit in situatii de acest fel.

 

Multumesc anticipat,

Alex

Edited by alexwinfast
Link to comment
Share on other sites

E incinsa rau da :(

Se aude un carait ca si cum ar freca metal pe metal asa si cand iau gropi sau pur si simplu misc de volan.

Dar repet, numai cand am pasager in dreapta, cand merg singur nu face deloc.

 

Asta a fost un fel de cireasa de pe tort asa.

Acum 3 saptamani se ducea prostul frumos in Romania schimba filtre, saboti, amortizoare, placute de frana discuri tot, ca na, sa plece cu ea in cehia...si uite acum ce patesc :(

Daca este de la rulment asta ce inseamna e nasol iarasi muncesc o luna degeaba? :(

 

PS: Imi iubesc masina, ador sa o conduc (cand imi da voie...) dar pe cuvantul meu ca am mai platit-o inca o data in cei 6 ani de cand o detin...

Edited by alexwinfast
Link to comment
Share on other sites

dar pe cuvantul meu ca am mai platit-o inca o data in cei 6 ani de cand o detin...

Nu este nimic anormal pentru o masina care are acum 12 ani.

 

Trebuie sa demontezi roata sa vezi ce se intampla acolo. Poate fi de la sabotii de frana, poate fi de la rulment. Oricum ar cam trebui sa schimbi si rulmentul daca zici ca a iesit deja fum.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu e anormal dar ma descarc si eu ca doar ce am bagat multi bani in ea sa o fac boboc si brust ma trezesc ca-mi iese fum din roti :(

O sa merg vineri cu ea la un nene care are o baraca undeva aici sa o demnoteze sa vada ce si cum.

Ce nu mi-e mie clar, cand mi-au schimbat astia acum 3 saptamani sabotii discurile si amortizoarele nu au vazut nimic anormal acolo? Chiar asa s-a stricat masina de la aerul de slovacia pe drum?

Eu practic in Ro nu am mai facut nici 20km cu ea, am luat-o de la service si am plecat acasa sa iau bagajele si la drum apoi.

E frustrant, dar asta este ai dreptate are deja 12 ani...

 

Multumesc de sfaturi!

Pana vineri mai astept pareri, sa ma duc cat de cat pregatit si "documentat" cand ma duc cu ea.

Link to comment
Share on other sites

pai rulmentii aia practic nu se vad, decat daca desfaci cam tot pe acolo, si dupa parerea mea sigur e spart ala facut praf p'acolo.

 

dupa ce ai schimbat discuri si saboti, a mers normal?

inainte se auzea huruit la roata/rotile din fata?

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa spun decat, genial topicul acela.

Multumesc frumos.

Din pacate eu sunt unul din cei 100 care s-a bucurat cand a descoperit pe unde se pune lichidul de parbriz, m-as bloca de la prima poza... :(

Oricum, am sa tin minte treaba asta ca sa stiu ce vorbesc cu oamenii aia acolo.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

pai rulmentii aia practic nu se vad, decat daca desfaci cam tot pe acolo, si dupa parerea mea sigur e spart ala facut praf p'acolo.

 

dupa ce ai schimbat discuri si saboti, a mers normal?

inainte se auzea huruit la roata/rotile din fata?

 

Inainte nu se auzea nimic nu. A inceput brusc pe autostrada in Slovacia la 140Km/h, cu tot cu fumul de rigoare, iti dai seama ce draci m-au luat.

Discurile/sabotii/amortizoarele/placute au fost schimbate Joi dupa amiaza, masina a fost dusa acasa in garaj (max10km de la service) si a 2-a zi vineri am plecat la drum. Pana in Slovacia (cam 1000km estimativ) nu a facut nimic...

Apoi brusc,am inceput sa simt tremurat in volan si fum cat cuprinde...

 

Da, scuze, de tremuratul volanului am uitat sa mentionez.....tremura si volanul cand o apuca dracii si se infraneaza...

Edited by alexwinfast
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.