Jump to content

Inaltare suspensii


Kali

Recommended Posts

nici o idee ? ...

eu m-am gindit la doua variante: 1 - este o posibilitate de #intins# arcurile intr-un cuptor special - nu stiu daca este cineva care sa faca asta in ro ..

2 - de pus doua flanse inaltatoare .. nu stiu nici daca s-au facut asa ceva, nici daca e indicat ..

varianta cu schimbatul suspensiei cu un set coil-over nu este fezabila acum ...

Link to comment
Share on other sites

nici o idee ? ...

eu m-am gindit la doua variante: 1 - este o posibilitate de #intins# arcurile intr-un cuptor special - nu stiu daca este cineva care sa faca asta in ro ..

2 - de pus doua flanse inaltatoare .. nu stiu nici daca s-au facut asa ceva, nici daca e indicat ..

varianta cu schimbatul suspensiei cu un set coil-over nu este fezabila acum ...

156427[/snapback]

 

si cu stabilitatea ce faci?

Link to comment
Share on other sites

vezi in ctalog rieger ca exista niste inaltatoare , cel putin pt spate stiu eu, la vreo 50 euro bucata. Poate sunt si pt fata. Nu stiu sigur. Spune-mi te rog daca stii cumva, vreau sa imi pun supsensii sport pe e36. Dar vreau sa nu fie prea rigide. Ai idee care ar fii cele mai moi suspensii sport? nu ma intereseaza sa fie reglabile. Tu de care ai?
Link to comment
Share on other sites

pe scurt problema lui este inaltimea fata de sol dar daca se uita mai atent, avand in vedere ca se schimba greutatea pe punti si raportul dintre ele cred ca trebuie sa tratezi mai atent problema... fa un calcul sumar al greutatii pe punti avnd in vedere ce ai scos din masina si ce ai pus si apoi decide solutia... nu incerca ce e mai usor sau ieftin pentru ca efectul va fi asupra distantei de franare si stabilitatii in curbe si nu cred ca-ti permiti un derivor de 747 sau o parasuta de franare... avand in vedere ca masina e mai puternica si franarea e mai puternica automat tensiunea pe puntea fata mai mare deci...

studiaza asta si apoi decide...

Link to comment
Share on other sites

pai daca pune distantiere nu modifica nimic.Tot taria aia o are suspensia poate chiar putin mai tare :comprimi arcurile cu un cm sau depinde de cat ii pui flanshele la amortizor suplimentare.E cel mai ieftin zic eu.Apoi faci niste teste cu masina si vezi cum se comporta.daca sunt probleme atunci te gandesti la o solutie mai costisitoare.
Link to comment
Share on other sites

pune distantiere.cel mai ieftin si bun.am pus si eu alte arcuri si sa ridicat masina 5 cm.acuma tre sa le dau jos s ale pun pe cele vechi ca sta prea sus.

156480[/snapback]

unde se pun distantierele astea ? intre capul amortizorului si semiaripa ? mie mi-ar trebui sa ridic fata cam 2 cm ...

@crisjohn: suspensia e H&R fixa - asa ca masina sta foarte "teapana" .. stabilitatea pe viraje se pierde in functie de cit de rigida e masina - dar nu este cazul; sistemul de frinare este inlocuit complet - cu dublu-ventilate de 286mm (ate power + textar) (325i), asa ca nu-mi fac probleme din punctul asta de vedere ... sa traga ea asa de bine de sa n-o pot opri :blink: .. (pun discuri de 320mm in situatia asta ..)

oricum, solutia e temporara, pana in primavara, cind o sa pun coils-over ...

@justme: ia H&R albastre (nu stiu ce cod au); in ordine duritatii culorile sunt: albastre/ visinii (de asta am eu)/ galbene (race - de astea iti iei numai daca folosesti masina pe circuit ..)

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee daca se poate inalta fata la E36. si cum ?

am suspensii H&R sport si masina e prea joasa (cu 3.5cm mai jos decit stock pe fata), iar de cind am pus M50-le pe ea cred ca mai coborat 1 cm ...

155938[/snapback]

arcurile de ,masina au fost pt motor de 1,6 si daca ai pus motor mai mare automat trebuie arcuri mai tari,de 2,5 probabil

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.