Jump to content

KM reali


mieZu' e pe Zona!

Recommended Posts

Salutare !

Citisem pe undeva ca exista site sau program unde introduci VIN de la masina si iti arata istoricul km etc !

Stie cineva de unde pot downloada sau cumpara etc

MĂŁ ĂŽndoiesc cĂŁ ar exista aÂşa ceva. Actualizarea programului e complicatĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

auzisem ca poti afla numarul kilometrilor in cazul in care masina vine echipata din fabrica cu instalatie de xenon si inmultesti orele acesteia de functionare cu nu stiu ce si iti da un rezultat apropiat. :blink:

 

da e formula lui honorius xenonus , cel care a descoperit xenonul flambat .

 

v-a spus si robytza si adi , kilometri se pot verifica cu aproximatie la reprezentanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

auzisem ca poti afla numarul kilometrilor in cazul in care masina vine echipata din fabrica cu instalatie de xenon si inmultesti orele acesteia de functionare cu nu stiu ce si iti da un rezultat apropiat. :blink:

Decat sa calculezi km dupa orele de functionare a xenonului, mai bine "dai in cafea" :laugh:. Cunosc persoane care merg in majoritatea timpului ziua si fara faruri (doar pozitiile - MAMA), + ca nu ai de unde sa stii proportia urban - extraurban ... chiar daca ai face un calcul cu o medie de 80% urban rezultatul ar fi la o distanta astronomica fata de adevar.

 

ON-TOPIC:

Acum SERIOS !!! sa lasam copilarismele, chiar conteaza kilometrajul, te lauzi cu el sau ce ?!? Ti se face vreo reducere la impozit, asigurare sau piesele pe care oricum o sa le schimbi (pe drumurile din Romania) ?!? Pentru mine kilometrajul este = 0. Am avut (inca il mai conduc din cand in cand) un Opel Astra 1.6 benzina, monopunct, 70 cai parca, automat, 88.000 km ... ce este mai interesant, anul fabricatiei 1994. Da 88.000 km din 1994 ... cum este posibil? Consuma cel putin 15% ... am schimbat si o cutie de viteze la ea de curand.

Parerea mea este ca starea masinii, Istoricul, Modelul masinii (defectiuni posibile) si bineinteles fostii PROPRIETARI conteaza cu adevarat!!! Din punctul meu de vedere kilometrajul mare poate fi si scos din bord. Sunt masini noi care sunt puse pe butuci pana in 100.000 si sunt masini in circulatie cu peste 500.000 km. Verifica bine o masina inainte sa o cumperi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

LCM..... si aia se schimba cu un click cu interfata de 200 RON :D

cel mai ok e sa te duci la reprezentanta sa-ti aproximeze orele de functionare din chei in km... o aproximare eronata in cele mai multe cazuri :D

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.