Jump to content

Zgomot metalic la motor


michael_ro

Recommended Posts

BMW 325i e90

 

Salut. Aud la motor in afara de sunetul normal al motorului, un sunet distinct, un fel de tacanit si atunci cand este rece si cand este cald. S-a mai lovit cineva de problema asta? Ce credeti ca ar putea fi? Eu ma gandeam ca ar putea fi un tachet.

Ceva similar cu ce se aude in urmatorul clip:

 

Link to comment
Share on other sites

chiar tachetii bat . S-a mai discutat , motorul are nevoie de turatie mare ca sa asigure ungere completa , daca faci drumuri scurte , sau cu viteza mica si nu turezi masina peste 3500-4k turatii se aude zgomotul ala . Chiar si cand e cald . Deci calc-o . Uleiul e 0w30 ? Si tot timpul incearca sa mentii nivelul maxim .

Studiaza aici , si mai sunt cateva topicuri pe tema asta

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=13504

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

chiar tachetii bat . S-a mai discutat , motorul are nevoie de turatie mare ca sa asigure ungere completa , daca faci drumuri scurte , sau cu viteza mica si nu turezi masina peste 3500-4k turatii se aude zgomotul ala . Chiar si cand e cald . Deci calc-o . Uleiul e 0w30 ? Si tot timpul incearca sa mentii nivelul maxim .

Studiaza aici , si mai sunt cateva topicuri pe tema asta

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=13504

 

Ulei 5w30 standard. Merg in turatii normale odata ce masina s-a incalzit, adica dupa 10 minute de mers lejer. La drum lung schimb intre 4000-7000 rpm.

Dar e ok? Nu trebuie schimbat nimic?

Ai 325?

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut.

Scuze daca postez si nu trebuia sa o mai fac aici ( sunt nou pe acest forum si de un an fericitul credeam, posesor al unui bmw 318d facelift din martie 2009). Sigut zgomotul nu e ca cel din videoclip de puternic , prima data am crezut ce aude ca eu nu aud nici un tacanit... am si eu un tacanit la motor dar foarta foarte incet se aude si e metalic sa zicem ca se aude o data pe secunda.

La inceput cand m-am hotarat sa o duc la service mi-a scos de 2 ori in 2 diminete un zgomot continuu ca de curea dusa.Stiind ca bmw ul e pe lant am zis nu are cum sa fie de la lant si m-am dus la service.

Acolo mi s-a zis initial ca este cureaua si rola cu intinzatorul de la accesorii, am zis ok schimbam.. in service au observat ca epuratorul era dus...l-am schimbat si pe acela ca deja problema era grava ( la modul nu isi mai facea deloc treaba), nu eram pregatit financiar si am iesit crezand ca trebuie sa revin doar pt epurator si ca tacanitul este rezolvat...de unde slab dar inca se mai auze. Mi se zice ca pompa de apa a mai ramas...

Azi vin de acolo am schimbat tot tot tot curea, intinzator,rola, popma de apa... masina inca mai are un tacanit slab de tot deabia se aude....

Fiind prima mea masina si na orice zgomot de chei sau de pafum agatat in oglinda mi se pare grav si caut sfaturi si eu stiu...solutii.

Va multumesc pt rabdare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.