Jump to content

ce tip de ulei E60


FanBmw85

Recommended Posts

Salutare. De curand am achizitionat un Bmw 520d E60 din 2009 motorizarea 177 cp . Bineinteles ca as vrea sa fac in primu rand schimbul de ulei si de filtre

Ce ulei se recomanda ? Am citit undeva pe forum ca cei de la BMW recomanda uleiul de la Castrol 0W40 desi eu ma gandeam sa merg pe varianta cel original de bmw care se vinde chiar de un utilizator de pe forum . bineinteles tot 0W40 . Si cati litrii mi-ar trebui ? Si pe care marca sa merg la ulei?

 

Si poate o intrebare mai ciudata. Unde ma sfatuiti sa fac Casco la masina ?

 

Multumesc !

Edited by FanBmw85
Link to comment
Share on other sites

Un astfel de exemplar vreau si eu,sa o stapanesti fara incidente

1. Casco la Tiriac(au facut plata -pe vremea cand aveam Skoda Octavia inainte de a-mi da nesimtitii masina din service)-Sunt foarte seriosi dar si preturile sunt un pic peste concurenta -dupa parerea mea justificat!

2.Ulei: Castrol+ Man filters

Link to comment
Share on other sites

Uleiul BMW OEM e tot Castrol. Poti folosi orice ulei 0-5W/30-40, care respecta norma BMW LL04. Pt motorul tau, dealerul recomanda 5w-30.

Cat despre Casco ... unde gasesti mai ieftin, la un asigurator mai serios. Ce cotatii ai primit pana acum pt casco? (de curios)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

5w30 ? si are ceva daca ii pun 0W40 . mi s-a zis ca ar fi mai bun. pana si pretul este mai mare

 

la casco m-am interesat la euroins ca aveam in drumul meu. La full casco = 1800 euro/an

La casco doar pentru avarii = 1350 euro / an La ambele franciza 0 euro

 

Acum sunt in dubii ca nici nu stiu cum ar fi mai bine. Casco full sau doar partial ?

Link to comment
Share on other sites

5w30 ? si are ceva daca ii pun 0W40 . mi s-a zis ca ar fi mai bun. pana si pretul este mai mare

 

la casco m-am interesat la euroins ca aveam in drumul meu. La full casco = 1800 euro/an

La casco doar pentru avarii = 1350 euro / an La ambele franciza 0 euro

 

Acum sunt in dubii ca nici nu stiu cum ar fi mai bine. Casco full sau doar partial ?

 

Am un sfat pentru tine, nu-ti face Casco la Euroins , mai cere pareri dar te asigur ca toate sunt NEGATIVE.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc doar CASTROL SLX III Power Flow 5w-30 si sunt ff multumit..pretul e ceva m ai mare dar face toti baniithumbsup.png casco ..merge la BCR asig..sunt seriosi si platesc acolo am si eu! mergi pe casco partial, daune, etc..full casco sunt bani aruncati in vant ptr ca nu se mai fura masini la noipirate.png
Link to comment
Share on other sites

Dealerul din Germania mi-a pus si mie tot SLX Powerflow, dar 0w-30. In curand trebuie sa fac revizia si as fi vrut sa merg tot pe asta, dar am sunat la mai multi dealeri si niciunul nu are alt ulei in afara de BMW OEM. Toti mi-au recomandat OEM 5w-30 (0w-40 era la pret dublu, daca nu ma insel)

Din moment ce nu pot veni cu uleiul cumparat de mine, voi merge pe OEM 5w-30.

 

@FanBmw85 - ce suma asigurata aveai la calculatia aia de 1800E/an?

Eu tot la BCR am. La masina precedenta am avut o avarie minora pe casco si au fost relativ ok (aia de la constatari erau cam sictiriti)

Personal, in niciun caz nu mi-as face casco la Euroins!

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

suma asigurata la 1800 euro era de 29500 euro

Mi-au scos din catalogul lor masina la un pret de fabrica de 40.000 euro ( desi aia din germania mi-au aratat pretul de fabrica care era undeva la 52.000 euro.

acum nici nu stiu daca merita sa scoti suma asigurata mai mare dar sa platesti mai mult pe an ?

Edited by FanBmw85
Link to comment
Share on other sites

Eu am asigurat masina fix la valoarea achitata in Germania. Poti merge cu factura si sa ceri sa ti-o asigure la valoarea aia. Nu cred ca ai niciun avantaj s-o asiguri la o valoare mai mare, dat fiind ca si polita creste (poate doar in caz de furt)

 

Eu am reusit sa storc o oferta mai buna de la BCR, insa am avut si ceva reduceri pt ca am avut si vechea masina asigurata tot la ei, fara daune. Totusi, ti-as recomanda sa te orientezi catre alt asigurator decat Euroins.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.