Jump to content

ce jante merg pe e36 ?


marius320

Recommended Posts

vreau sa imi iau o pereche de roti cat mai mari dar din cauza ca masina e in service nu pot sa le probez in prealabil.care e marimea maxima a jantelor si a anvelopelor care merg pe e36 sedan ,fara modificari?

157341[/snapback]

Problema nu e cat iti permite mashina, ci cat iti permit strazile de la noi. Eu spre exemplu am pe 17" cu gume 225/45 shi simt orice denivelare. Cred ca pe 16" ar fi cele mai indicate pentru drumurile noastre.

De mers merg shi de 19" dar schimbi bucsile din luna in luna.

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e cat iti permite mashina, ci cat iti permit strazile de la noi. Eu spre exemplu am pe 17" cu gume 225/45 shi simt orice denivelare. Cred ca pe 16" ar fi cele mai indicate pentru drumurile noastre.

De mers merg shi de 19" dar schimbi bucsile din luna in luna.

157371[/snapback]

daca vrei iti dau eu jante de 16 originale de bmw,cu tot cu gume.facem schimb ca eu vreau pe 17.am gume noi 205-55-16 2 buc si 2 bune.jantele sunt noi de 4 luni le-am montate.nu au nici o zgarietura.

post-1814-1164553075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

merci de oferta,da eu vreau sa cumpar,nu am la schimb,momentan am jante pe 15 obosite rau. credeti ca niste roti cu dimensiunile 235-40 R17 m-ar zgudui prea tare? roti pe 17 inseamna si consum mai mare fata de roti pe 15?(acelasi stil de condus)

157456[/snapback]

 

eu am pe 17 , se simte diferenta, dar eu am si suspensii sport. Merita puse pe 17, arata bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut la masina 8.5J x 18" cu cauciucuri de 235 si nu am simtit mare diferenta de la cele pe 17. daca vrezi sa sacrifici confortul pt design e foarte bine :blink: Dar inainte de a cumpara jante mari da o tura cu ele inainte sa vezi daca e chiar asa de rau cu roti mari.

post-1258-1164569328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

jantele de 16' iti vor asigura un confort mai mare la rulare.Si nici suspensia nu primeste atatea socuri ca de la cele pe 17 sau 18.E drept ca estetic va avea putin de suferit.Daca nu traiam in Romania cred ca toti ne-am fi pus jante pe 20.Dar aici nu au nici un rost
Link to comment
Share on other sites

daca vrei iti dau eu jante de 16 originale de bmw,cu tot cu gume.facem schimb ca eu vreau pe 17.am gume noi 205-55-16 2 buc si 2 bune.jantele sunt noi de 4 luni le-am montate.nu au nici o zgarietura.

157382[/snapback]

Nici nu ma gandesc sa pun mai mici, era un sfat pentru altzii :) - de tata asha sunt romanii sufera la frumusetze (in vara i-am schimbat bucshile - da' merita).

PS - Serios vorbind nu avem drumuri pentru jante de aliaj, indiferent de marimea lor; acum fiecare gaseste solutzia optima design/confort/bani aruncatzi pe bucsi :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.