Jump to content

Problema Geam electric !


Recommended Posts

Buna seara dragii mei ,astazi am observat ca am o problema cu geamul electric fata dreapta ,si anume :

-las geamul in jos si cand doresc sa-l ridic nu se mai ridica decat daca il ajut cu mana putin,parca nu are putere motorasul acela.

Care sa fie problema ?

- motorul

- cureaua

- sau ceva ars ?

Eventual daca doriti sa-mi zice-ti si cum se desface fata de usa,mentionez ca am un E46 din 2000 !

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

cred ca e macaraua dusa

fata de usa se desface cam asa:

-scoti bandoul de pe usa si acolo ai 2 suruburi

-apoi la maner ai 3 suruburi si anume 2 sub maner vezi ca ai 2 capacele acolo si unul in partea din fata a manerului ai un capac in locul unde ar veni joystickul de la reglajul oglinzilor

-si apoi bagi o surubelnita lata intre panou si usa si il declipsezi

bafta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Las-o asa. Nu ai ce sa ii faci, o sa inceapa sa trosneasca si pana la urma cablul o sa se rupa si atunci o sa auzi niste zgomote prin usa. Chiar daca desfaci nu ai ce sa ii faci, o sa constati pe anumite portiuni ca este un pic distrus cablul si os sa pui fata de usa la loc, motorasul nu are nimic, cablul se rupe si piesele acelea care culiseaza pe rama, piese care bineinteles sunt facute din plastic.

Eu am schimbat la a mea o data pe dreapta fata si de cate doua ori pe spate deci credema ca stiu ce spun.

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut probleme cu geamul de pe stanga acum 2-3 saptamani. tot asa, pocnea cand il lasam in jos iar cand il ridicam mergea mai greu si cateodata se bloca. cand am desfacut-o am vazut k suportul ce ridica geamul de pe macara e facut intr-un plastic mai dur, in care se fixeaza un fel de plumb ce se afla pe cablul de la macara. plasticul ala se rupe si plumbul ala incepe sa faca isi faca joc, nu mai centreaza geamul si il ridica mai sus de un colt si de aceea merge mai greu. cel mai bine dai macaraua jos si verifici inainte sa incepi sa le schimbi. eu am scos borna de la baterie, si am desfacut airbagul fara nici o eroare. ah si ... am prins plumul ala cu o sarma subtire si pana acum nu am probleme.
Link to comment
Share on other sites

si eu am avut probleme cu geamul de pe stanga acum 2-3 saptamani. tot asa, pocnea cand il lasam in jos iar cand il ridicam mergea mai greu si cateodata se bloca. cand am desfacut-o am vazut k suportul ce ridica geamul de pe macara e facut intr-un plastic mai dur, in care se fixeaza un fel de plumb ce se afla pe cablul de la macara. plasticul ala se rupe si plumbul ala incepe sa faca isi faca joc, nu mai centreaza geamul si il ridica mai sus de un colt si de aceea merge mai greu. cel mai bine dai macaraua jos si verifici inainte sa incepi sa le schimbi. eu am scos borna de la baterie, si am desfacut airbagul fara nici o eroare. ah si ... am prins plumul ala cu o sarma subtire si pana acum nu am probleme.

Asa face si la mine ,se coboara in jos frumos,dar cand il ridic abia se ridica si am observat ca nu a se ridica drept,din partea din fata e mai sus,daca il ajut cu mana se ridica,totusi la mine nu face nici un sunet,nimic...

As vrea sa dau fata de la usa jos si sa ma uit sa vad ce are ,dar imi este frica sa nu rup chestiile alea de plastic care tine fata lipita,si nu stiu cum e cu airbagul ala ,sa nu fac vreo prostie...

 

Oricum multumesc pt raspunsurile voastre !

 

Deci trebuie sa dau borna jos de la baterie ca sa decuplez airbagul ala ?

Edited by subzero
Link to comment
Share on other sites

Cu putina atentie nu o sa rupi nimic iar airbagul nu trebuie sa il deconectezi decat il desfaci din suruburi si il prinzi cu ceva de rama usii, are cablul destul delung si iti permite.

Dar iti spun ca o sa desfaci o sa te uiti si o sa pui la loc pentru ca nu ai ce sa ii faci, poate cum a zis colegul sa ii "tragi niste sarma" la piesa care culiseaza si in care intra capetele cablurilor ca sa ii prelungesti viata dar daca o sa vezi ca pe cablu sunt ceva "imperfectiuni" la un moment data o sa cada de pe role sau o sa se rupa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.