Jump to content

e39 touring, schimbat boxe sau subwoofer adaugat ?


neo2004

Recommended Posts

Salutare, am o dilema, stiu ca s-a mai discutat despre boxele de bass la e39 dar sunt curios despre cei care si-au facut un upgrade deja la sunet, ce este mai ok ... schimbat boxe bass (aflate in plafon portbagaj - banuiesc ca ele sunt) sau adaugat un subwoofer cu statie pe langa boxele prezente ?

Sunetul in momentul de fata nu este rau dar nici bass nu exista, distorsioneaza putin boxele din plafonul portbagajului (e39 touring) cand reglezi bass-ul din navi, in rest mediile si inaltele sunt ok aproape indiferent de volum ... .

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am o dilema, stiu ca s-a mai discutat despre boxele de bass la e39 dar sunt curios despre cei care si-au facut un upgrade deja la sunet, ce este mai ok ... schimbat boxe bass (aflate in plafon portbagaj - banuiesc ca ele sunt) sau adaugat un subwoofer cu statie pe langa boxele prezente ?

Sunetul in momentul de fata nu este rau dar nici bass nu exista, distorsioneaza putin boxele din plafonul portbagajului (e39 touring) cand reglezi bass-ul din navi, in rest mediile si inaltele sunt ok aproape indiferent de volum ... .

 

Salut,

 

Eu am pus in woofer pe a mea (E39 2001 berlina) si pot sa zic ca acum e alt sunet total. Ce am pus eu a fost un Crunch de 300W RMS sealed box, cu statie. A fost legat la boxele din spate pe un filtru High-Low si pot sa zic ca sunt super multumit. Imi era frica ca nu se aude din cauza antifonarii bune, dar nu a mai fost nevoie de nici un fel de gaura care sa lase bass-ul sa "intre mai usor" din portbagaj.

Ceea ce lipsea de la sunetul meu era bass-ul, claritatea era prezenta si este si acum. Dupa ce il montezi o sa dai bass mai putin sa nu iti bata boxele (desi woofer-ul va prelua din bass) si o sa simti o diferenta :) (reglajele se mai fac si din statie evident).

Daca ai pretentii la calitate si claritate mult peste ce vei obtine atunci schimba tot:) Din ce am citit boxele din spate si cele din usi au incinta propie si nu se pot schimba cu orice asa usor.

 

Daca vrei sa vezi cum se aude la mine, ma gasesti prin Regie.

 

Catalin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sub+statie. Eu am un pack Magnat si un filtru High-Low. Am luat semnal direct din BM-54. Sunetul mi se pare ok mai ales ca e touring. Adaptor Grom Audio pe cass-ul Alpine stock + pack-ul Magnat reglat bine bate sistemul Bose stock de pe un Murano II pe care lucrez. Touring + woofer =win
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.