Jump to content

presiune mare apa


Recommended Posts

salut am si eu un 318 tds din 97 si am si eu o mica mare problema...

 

am avut probleme cu termoflotul.. baga uleiul in apa .. am rezolvat asta ..

Dar acum imi face o presiune la apa e imi sparsa un furtun .. sunt asa tari de nu poti sa apesi pe ele si nu baga nici caldura cu apa ajunsa la 90 de grade .. nu am idee ce ar putea sa aiba ..

Plzz help

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

daca nu ai rezolvat la mine a fost garnitura de _chiulasa_ piscata,da jos _chiulasa_ si verifica garnitura dupa aia verifica si _chiulasa_ sa nu fie fisurata.la mine dupa ce am schimbat garnitura a fost totul ok

Salut. Si eu trebuie sa pun de-un schimb de garnitura. La tine cat a costat si durat toata distractia? manopera plus piese.

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu un 318 tds din 97 si am si eu o mica mare problema...

 

am avut probleme cu termoflotul.. baga uleiul in apa .. am rezolvat asta ..

Dar acum imi face o presiune la apa e imi sparsa un furtun .. sunt asa tari de nu poti sa apesi pe ele si nu baga nici caldura cu apa ajunsa la 90 de grade .. nu am idee ce ar putea sa aiba ..

Plzz help

 

termostatul sa nu fie blocat .

Link to comment
Share on other sites

1. verifica termostatul sa deschida (fierbe-l intr-o oala cu un termometru sa vezi exact cand deschide)

2. verifica pompa de apa sa nu fie rupta elicea

3. presurizeaza sistemul la 3 bari (postez eu un DIY imediat) si verifica pe la toate incheieturile daca n-ai scurgeri. apa care dispare creeaza goluri de aer care duc la circuatie proasta a apei => supraincalzire.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut. Si eu trebuie sa pun de-un schimb de garnitura. La tine cat a costat si durat toata distractia? manopera plus piese.

scuze ca nu am mai intrat.daca te mai pot ajuta fi atent.eu cand am cumparat masina imi tot spargea radiatorul(de 2 ori)si scotea cate odata si abur pe toba.am fost la un mecanic care mi-a spus ca s-ar putea sa fiu dusa garnitura de chiulasa sau sa fie fisurata chiulasa si a facut urmatoarea chestie:

-a scos furtunasul din vasul unde bagi antigelul(furtunasul care merge de la acel vas la radiator)

-a pus intr-o sticla niste apa(ex.jumatate)

-a bagat capatul de furtunas scos din vas in sticla cu apa(scufundat in apa)

-rezultatul:de pe furtun ieseau multe bule de aer care => mai departe garnitura piscata sau chiulasa fisurata

A urmat bineanteles"ridicarea in slavi a celui care mia vandut masina"dar asta este.am desfacut motorul si intradevar garnitura era fisurata din cauza celui care a lucrat inainte la chiulasa ,cred ca a planat chiulasa cu flexul pentru ca avea niste santuri foarte adanci si garnitura nu mai putea etansa perfect.Totusi am planat chiulasa am curatat bine pe acolo si am pus garnitura noua.Am pus totul la loc si surpriza totul mergea perfect(inclusiv caldura care pana atunci nu prea functiona din cauza aerului de pe instalatie).sa nu uit,inainte sa montez totul cum au spus si colegi,am bagat termostatul intr-o oala cu apa la fiert sa vad daca functioneaza daca tot era dat jos.

PRET

planat+verificat fisura chiulasa=aprox. 100lei

garnitura de chiulasa =aprox. 150lei

manopera=aprox. 200lei

in speranta ca te-am putut ajuta iti doresc succes.daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi ca am lucrat ceva la a mea

Edited by adyoprea86
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ady de sfaturi. Pana la urma la mine era pompa de apa stricata si radiatorul egr fisurat. Imi tragea multa apa pe acolo si de aia imi dadea simptome de garnitura fisurata. Am fost la 2 service-uri la mine in austria si toti si-au dat cu parerea ca e garnitura. Uite asa m-am scutit singur de 1000 euro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.