Jump to content

Sfaturi pt un incepator


Ciumidel

Recommended Posts

Salutare,

 

 

Dupa multe luni in care "microbul" m-a prins usor usor, m-am decis sa fac scoala si sa-mi cumpar un motor.

Daca sunt colegi care ma pot ajuta cu niste sfaturi/pareri

- unde sa fac scoala

- timpul de acomodare cu motocicleta

- ca si moto, am sa aleg 600RR de la Honda, an 2003-2004 - sfaturi, alte variante, etc

 

Tin sa precizez faptul ca nu am mers niciodata pe motocicleta, decat in spate.

 

 

Multumesc.

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Scoli sunt multe, eu unu am facut undeva la ilioara in poligon la "moto louis" , au o gama maricica de motorete, insructori desi sunt tineri sunt ok, ca si cost probabil cu tot cu analize cred ca ajunge pe la 1000 ron.

Timp de acomodare cu motocicleta depinde si de abilitatile tale, probabil un minim de 5-6 luni sa o cunosti bine.

E mai safe sa incepi pe un 600, desi daca ai capul pe umeri poti sa urci si pe 1000cm3, e o chestie de gusturi, eu sunt fan yamaha asa ca ti as recomanda un r6 sau r1 dar si rr este un motor foarte ok.

In rest, asfalt uscat!

Link to comment
Share on other sites

In privinta scolii nu pot sa te sfatuiesc dar in privinta motocicletei da.

Nu lua RR. Este o motocicleta RACING. Fiind incepator este MULT prea puternica pentru tine. Prima mea motocicleta avea 41 de cai dintr-un singur cilindru de 600 cmc. Prima luna mi se parea ca sunt calare pe un monstru. Abea dupa cateva saptamani am reusit sa accelerez la maxim. Greseli vei face cu carul la inceput, apoi la 600RR ca sa ajungi la 9-10 mii de ture in a 2-a ai deja o viteza mult prea mare pentru strazile noastre(mai ales in oras). Stiu ca vei spune "o sa merg incet la inceput". Asta se va intampla primele 2 saptamani dupa care nu ai cum sa te abtii. Asta e cel mai periculos. Am un amic care a avut 600RR si a vandut-o din tocmai cauza pozitiei nasoale pe care o ai pe motoreta. Este facuta pt. circuit. Daca vei face un drum mai lung te va durea spatele ingrozitor. Intai incearca sa mergi pe cateva motociclete si apoi hotaraste-te ce vrei. Parerea mea este ca te-ai aruncat prea tare pentru inceput.

Orienteaza-te la un CBR F4 sau un naked gen Yamaha FZ6 sau Hornet. Sunt docile pana in 7000 rpm stai mult mai bine in sa sunt mai manevrabile si iarta mult mai multe greseli decat un 600RR care nu se adreseaza in nici un caz incepatorilor.

P.S. Legal primii 2 ani nu ai voie 600cmc...

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Orienteaza-te la un CBR F4 sau un naked gen Yamaha FZ6 sau Hornet. Sunt docile pana in 7000 rpm stai mult mai bine in sa sunt mai manevrabile si iarta mult mai multe greseli decat un 600RR care nu se adreseaza in nici un caz incepatorilor.

P.S. Legal primii 2 ani nu ai voie 600cmc...

 

Mare dreptate are @Taz! Dar, e mult mai bine sa intri pe site-uri ale motociclistilor; acolo gasesti sfaturi utile si diverse! (si eu am vrut sa fac pasul la sfarsitul verii! (dar, ma ia valul prea usor si ....vreau sa-mi vad nepotii!:laugh:)

Link to comment
Share on other sites

Mi-aduc aminte de prima mea zi dupa ce-am luat permisul. (luat in sens figurat, ca nici acum nu m-am dus la militie sa-l ridic): n-am mai rezistat si m-am hotarat brusc si la 10 noaptea m-am dus s-o iau. in drum spre casa am blocat circulatia pe un bulevard, aveam 2 masini care stateau una in spate, una in lateral, in timp ce eu mergeam cu 30 la ora cu-a...4-a, de tremura ca toti dracii (eu credeam ca asa tre' sa faca), iar aia care ma insoteau se tavaleau de ras.

 

Apoi la 5 dimineata am plecat, evident, la peste. era sa daram masina din care vindeau aia rame, in primii 30 de km facuti am slabit vreo 2 kile de frica, eram leoarca si franam cand ajungeam in dreptul unei carute.

 

Drept urmare, imi ziceam in sinea mea: tre' sa fii nu nebun, ci idiot sa-ti iei supersport ca incepator, nau ofens guis.

Link to comment
Share on other sites

din aceasi pozitie de incepator si eu cu aproximativ aproximativ 5 mii de km in vara asta, entuziasmat ca si tine...aceleasi cuvinte le aveam si eu "voi fi cuminte"...nu e asa...am un cbr f4 care sunt f.multumit de el...imi place la nebunie , am inceput prin a merge incet..dar..dar nu te poti abtine in a vedea ce poate[si am vazut ce poate]...

nu trebuie sa incepi cu ceva f slab care apoi sa pierzi mult la el...

iti pot recomanda f4 ...e destul de manevrabil...usor de condus...nu te astepta la confort la drum...un drum de 100-300 km ca incepator pe o sportiva iti omoara mainile coloana si gatul

si eu am sa trec la RR dar...mai astept :D ...

 

reuseste cu scoala..oriunde ai obtine categoria..mergi pe cateva motoare inainte sa cumperi si u vei lua cea mai buna alegere..

 

bafta colegu...asfalt uscat:P

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pt sfaturi :drinks:

@kathalin tot la moto louis ba batea gandul sa ma duc

 

@taz nu sunt fixat pe 600RR, doar imi place f. mult. Sunt constient ca e un motor puternic. Cel mai probabil, o sa ma decid la ceva in jur de 100 cai. FZ6 chiar ma tenteaza :)

 

@c.sainz Mircea, inca ai timp sa te razgandesti, la primavara se deschide sezonul :)

 

@similea sper sa ma descurc mai bine ca tine :flowers:

 

@rbu_tuninq F4 cum se comporta? am vazut ca F4 are 110 cai si 600 RR are 120.....are mare e diferenta asta de 10 cai?

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

FZ6 arata bestial, merge 230kmh, se conduce usor singura problema e ca de la 180 kmh in sus te duce vantul pe locul din spate din cauza lipsei carenelor...

da, FZ6 imi place cel mai mult si banuiesc ca este mai "blanda" ca un 600RR.

eu nu o vad ca pe o prob, vreau sa ma ma limitez pana capat experienta, chiar nu-mi doresc sa ajung donator de organe.

Link to comment
Share on other sites

da, FZ6 imi place cel mai mult si banuiesc ca este mai "blanda" ca un 600RR.

eu nu o vad ca pe o prob, vreau sa ma ma limitez pana capat experienta, chiar nu-mi doresc sa ajung donator de organe.

 

Atunci cel mai simplu e sa nu te apuci de acest "sport", pur si simplu. Nu tot timpul viata ta depinde de tine, gandeste-te la ceilalti participanti la trafic!

 

Bafta in alegerea deciziei si mare atentie, Raul.

Link to comment
Share on other sites

O viata ai, fa scoala si fa ce iti place, daca iti iei motor asta nu inseamna ca o sa mori daca esti atent cat despre ceilalti participanti la trafic in raport cu tine cand esti pe doua roti este adevarat ca esti mai expus dar go for it!

Eu sunt de parere ca nu exista un maxim pentru incepator ca si cilindree sau ca si tip de motor: racing/naked,etc... ci doar gusturi. Eu de exemplu niciodata nu as cumpara un naked sau un chopper, imi plac sportivele incepand de la design pana la performante, asta imi place.

Daca iti place RR ia-ti si fi atent, cum au mai spus si alti colegi o sa te traga si incet nu o sa poti sa mergi, deaia frica de motocicleta pe undeva a putea sa iti fie unul dintre cei mai buni prieteni cateodata care te va apara de necazuri.

Poti sa ii dai carenele jos si sa te dai pe circuit cu ea ca sa te inveti , sa o simti cat de cat.

Bafta multa bikere :)))

Link to comment
Share on other sites

De asta spuneam eu ca voiam sa iau un FZR pe la 2,000 euro!:thumbsup: Sa nu ma doara inima prea tare daca dau cu ea de asfalt si nici sa pierd mult la revanzare!

Cel mai bine si mai economic este sa iei una de putere medie si la un pret mic pana inveti (sa nu crezi ca inveti doar intr-o vara!!).

Fireste ca ma excitau promotiile mari practicate de Ducatti, MV Agusta si/sau altii, dar nu merita sa platesti atat la inceput!

Link to comment
Share on other sites

la concluzia asta am ajuns si eu, imi trebuie ceva de putere medie si la un pret rezonabil.

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=416165&selpic=0&zoom=1#foto

asta mi-a cam furat privirea :) dar nu stiu care-i treaba cu inmatricularea

 

@domi nu aveam de gand sa ma zgarcesc la echipament, pana la urma, siguranta mea conteaza cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

minimum e vreo 600 de euro daca vrei ceva cat de cat..

imi facusem si eu un buget la un moment dat cand ma batea gandul de un motor... ma lasasem pagubas, numai scola in DE sarea de 2000 de euro.. poate o fac acum in RO ca si asa frec motanul...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.