Jump to content

Sfaturi pt un incepator


Ciumidel

Recommended Posts

da, il iau de la un tip de la mine din oras si ii cunosc istoricul.

Am 2 prieteni motociclisti si frati, unul din ei a plecat in Canada si nu a mai fost miscata de vreo 2 ani. Tipii astia 2 erau mecanici amatori pasionati, la un moment dat, prin 96 isi faceau si motoare custom chiar, si e foare ingrijita si pusa la punct.

Din ce am inteles de la prietenul asta al meu care se pricepe zicea ca pot sa aduc si de afara, dar cu tot cu drum ajung la acelasi pret ca aici..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

in principiu mia am o singura problema de rezolvat, garajul...

Sunt la bloc ceva garaje, o sa incerc sa ma milogesc la un vecin sa ma lase sa o tin contra cost bineinteles..

Sunt unii care au masinile pe afara si garajul e transofrmat intr-un fel de mini carciuma unde se aduna vecinii.. cu masa sanatoasa, tv, butoaie de vin.. tot ce trebuie.. :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit si loc de parcare in extrasezon! Deci, ar fi premize favorabile!:wink: Ma mai gandesc; am o ...iarna in fata!

Imi place Hornet-ul

http://www.bestbike.ro/honda/hornet/naked/motociclete/2102098.htm?pgsource=searchresult&year=2006&colorname=portocaliu&countyname=bucuresti&price=3300&tabid=2&pictureid=4#breadcrumb

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti un sfat bun...

Inainte de a face scoala moto...incercati sa va cumparati un scuter....este extrem de folositor...va invatati cu traficul printre masini...invatati mai usor manevre de evitare...sa luati viraje...sa franati...etc

O motocicleta stradala indiferent ca-i naked sau sportiva pe care v-ati sui de la inceput fara experienta o sa va creeze probleme .....din acest motiv e bine sa se inceapa cu ceva mic si usor de manevrat.

Eu personal va recomand sa nu mergeti pe strada.....daca va orientati pentru enduro ar fi extraordinar pentru voi....strada nu iarta si oricat de atenti sau de bine a-ti merge tot o sa da-ti de asfalt sau mai rau...cine stie...

Eu merg de aproape 15 de ani pe motociclete....am avut in timpul asta multe accidente pe strada...unele destul de nasoale....inclusiv cu un passat de politie peste care am zburat intrand frontal in el...etc..etc

Insa am avut noroc.....dar norocul si-l mai face si omul asa ca am renuntat aproape complet la mersul pe strada....am un chopper mare cu care ies foarte rar ....anul asta am fost o singura data cu el de 1 mai la mare.....in rest in ultimii 4 ani am mers numai la curse pe circuite in diferite campionate.

Daca vreti neaparat motociclete supersport aveti posibilitatea de a le folosi pe pista...se poate incepe cu amckart-ul din Bucuresti unde se face si scoala pentru incepatorii care doresc initierea in acest sport.

In fine....fiecare face ceea ce doreste...daca mai aveti nevoie de sfaturi sau indrumari va stau cu placere la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti un sfat bun...

Inainte de a face scoala moto...incercati sa va cumparati un scuter....este extrem de folositor...va invatati cu traficul printre masini...invatati mai usor manevre de evitare...sa luati viraje...sa franati...etc

O motocicleta stradala indiferent ca-i naked sau sportiva pe care v-ati sui de la inceput fara experienta o sa va creeze probleme .....din acest motiv e bine sa se inceapa cu ceva mic si usor de manevrat.

Eu personal va recomand sa nu mergeti pe strada.....daca va orientati pentru enduro ar fi extraordinar pentru voi....strada nu iarta si oricat de atenti sau de bine a-ti merge tot o sa da-ti de asfalt sau mai rau...cine stie...

Eu merg de aproape 15 de ani pe motociclete....am avut in timpul asta multe accidente pe strada...unele destul de nasoale....inclusiv cu un passat de politie peste care am zburat intrand frontal in el...etc..etc

Insa am avut noroc.....dar norocul si-l mai face si omul asa ca am renuntat aproape complet la mersul pe strada....am un chopper mare cu care ies foarte rar ....anul asta am fost o singura data cu el de 1 mai la mare.....in rest in ultimii 4 ani am mers numai la curse pe circuite in diferite campionate.

Daca vreti neaparat motociclete supersport aveti posibilitatea de a le folosi pe pista...se poate incepe cu amckart-ul din Bucuresti unde se face si scoala pentru incepatorii care doresc initierea in acest sport.

In fine....fiecare face ceea ce doreste...daca mai aveti nevoie de sfaturi sau indrumari va stau cu placere la dispozitie.

 

Mare dreptate ai!!! Corect! Asta e si motivul pt care inca ...oscilez!

@Domi, am parcare pazita, acoperita. Nu ar trebui sa am probleme. Doar ca, la birou, .......:getlost:

Link to comment
Share on other sites

multumim, eu stau in tulcea si am de gand sa o folosesc prin oras, e destul de mic si e ok de circulat si pe coclauri, am unde colinda...

 

 

Nu ma bate gandul sa fac enduro adevarat, ca o sa imi ia ani probabil sa ajung sa fiu in stare, ci sa zicem un pic de off-road pe drumuri forestiere, prin padure, prin delta.la pescuit . chestii dinastea..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, cel mai mult imi place un ..CanAm pentru adrenalina!. Problema lui este ...PRETUL!

In rest, ar fi PERFECTA pentru niste ...ruginiti ca noi!:laugh: (sa-i cerem o parere si lui Similea!)

http://www.pro-bike....l-can-am-spyder

 

Ca sa nu mai zic ca te poti distra cu el si iarna! (cu anvelope de iarna, fireste)

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

aia e o chestie absolut caraghioasa, pentru pustanii de bani gata, indopati cu salam din ala scump.

sainz, daca vrei sa-ti iei moto dar si sa te stii mai in siguranta exista un singur raspuns: ia-ti choper, da-le la boala de nakeduri, 60-70 de cai putere is suficienti, stai comod, mergi usurel si te bucuri de drum, doar n-ai de gand sa impresionezi pustoaicele cuculoarea (buna, Filon, ma poti corecta) de la motoreta.

 

pentru ca da, la varsta ta vei realiza ca e o chestie cu muuult mai misto decat masinile.

Link to comment
Share on other sites

Doar ...B,C,E :no: Dar, e timp!Ma duc la scoala impreuna cu @Ciumidel!:thumbsup:

Facem Mircea :thumbsup:

 

@ady_viteza am mai mers pe scutere, plictisitoare rau.

am mers weekend-ul asta cu un motor de 1000cmc si nu e dracu asa negru, ma rog, nu era foartea rea, 100 cai, cuplu foarte mare in schimb.

Am mers putin si doar cu a 1-a :))

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

http://www.bestbike.ro/atv/bmw-nou-fara-permis/atv~quad/motociclete/2126255.htm?pgsource=searchresult&year=2011&colorname=albastru&countyname=bucuresti&price=500&tabid=1&pictureid=1 ahahahahaahahah:)))

 

 

Eu asa ceva vreau sa`mi iau..fie vara fie iarna,namol sau zapada este fff fun... http://www.autovit.ro/linhai-300-M2957311.html

 

Nu de alta dar ma gandesc ca doare prea tare sa cazi cu scaunul,darmite la 60km/h pe asfal! :frantics:

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

Facem Mircea :thumbsup:

 

@ady_viteza am mai mers pe scutere, plictisitoare rau.

am mers weekend-ul asta cu un motor de 1000cmc si nu e dracu asa negru, ma rog, nu era foartea rea, 100 cai, cuplu foarte mare in schimb.

Am mers putin si doar cu a 1-a :))

Eu ti-am dat un sfat....tu faci cum crezi de cuviinta :twitch:

Poti merge de prima oara si pa hayabusa...e pielea ta in joc :)

Uite..iti expun o situatie prin care au trecut toti incepatorii...o banala curba la dreapta care se inchide....in functie de motor poti sa scapi sau nu!!!....majoritatea se trezesc pe contrasens nestiind ce sa faca...tu ai mers putin cu a 1-a prin parcare cu un miar...insa incearca sa-l pui pe viraj brusc in frane si ai sa vezi cum reactioneaza atunci!!!!

Ai nevoie de experienta care se acumuleaza in timp si nu cu motoare mari ....ai nevoie de un motor foarte manevrabil cu care sa parcurgi tot abc-ul motociclismului.....si dupa aceea treci la motor mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.