Jump to content

Probleme stabilitate E46 325i


Recommended Posts

Deci nu o sa va vina sa credeti, acum vin de la vulcanizare am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna, mentionez ca cele de vara erau RUNFLAT, am pus de iarna tot runflat si am constatat cu stupoare ca masina merge fara sa fuga deloc deci acum masina merge fara niciun fel de problema pe orice drum denivelat drept fara sa fuga. Sa fi fost oare de la anvelopele de vara ? sa fi fost defecte? cauciucurile alea le-am luat sh... si astea sunt tot sh. aveti vre-o explicatie logica?

Pai n-ai zis ca s-a rezolvat cu geometria?? Sau,....

Link to comment
Share on other sites

...App este cineva pe aici care are 325i sa imi zica si mie cat ii consuma lui ca mie la drum intins imi ia 10 si in orasi 15-20 bine o si cam forjez de ce sa nu recunosc... dar intreb de curiozitate...

 

Am si eu 325i e46 si la drum intins,la un stil de condus relativ dinamic fara sa exagerez, am consum intre 9 si 10%.In Timisoara am un consum intre 14-18%,determinat de stilul de condus,daca sunt prins in trafic greu sau nu sau daca circul pe distante scurte cu motorul rece.Valorile mentionate sunt cele afisate in bord.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu 325i e46 si la drum intins,la un stil de condus relativ dinamic fara sa exagerez, am consum intre 9 si 10%.In Timisoara am un consum intre 14-18%,determinat de stilul de condus,daca sunt prins in trafic greu sau nu sau daca circul pe distante scurte cu motorul rece.Valorile mentionate sunt cele afisate in bord.

Eu am E46 325i NF si mie imi ia la fel si eu o forjez ca nu ma pot abtine:D eu am reusit cel mai mult sa scot cu ea 7.5 am resetat consumul de la CB si nu am depasit 90 km/h la drum intins am mers vre-o 100 km si imi arata 7.5 % dar am facut calculul si mi-a iesit undeva la 10 %

Link to comment
Share on other sites

Eu am E46 325i NF si mie imi ia la fel si eu o forjez ca nu ma pot abtine:D eu am reusit cel mai mult sa scot cu ea 7.5 am resetat consumul de la CB si nu am depasit 90 km/h la drum intins am mers vre-o 100 km si imi arata 7.5 % dar am facut calculul si mi-a iesit undeva la 10 %

 

Desi per ansamblu sunt tare multumit de modelul asta,recunosc ca mi se pare cam mare consumul pt. un motor de numai 2.5.In ideea asta regret ca nu mi-am luat 330i care probabil ar fi consumat cu vreo 2 litri% in plus fata de 325 dar macar stiam ca aveam cel mai puternic motor(non M)de pe e46.

Link to comment
Share on other sites

da... si mie mi se parea mare consumul la inceput dar m-am obisnuit sa bag benzina, singurul lucru de care imi pare rau ca nu este xi :p

 

Si a mea cam la fel; 9% drum intins linistit, altfel, 10% no problem... in rest, in Bucuresti, depinde de prea multi factori... :)

 

Mie nu imi pare rau ca a mea nu este XI. De fapt, am optat pentru I. :)

Link to comment
Share on other sites

mmm si ai alimentat si de 95 vreodata ? vreau sa imi fac o idee intre cea de 95 si cea de 99... am inteles ca pe cea de 99 o ''papa'' mai repede... ma gandeam sa incerc si eu alto 101 sa vad daca simt vre-o diferenta cand o ''calc''

 

Nu am incercat niciodata 95. Nu stiu, parca imi e frica... mai ales ca se spune ca "95"-ul nostru e de fapt ceva inferior "95"-ului oficial.

 

Insa, am incercat alto 101. Mi s-a parut o diferenta (poate placebo, nu stiu) ... a papat-o si mai repede ca pe cea de 99+.

 

99+ mi se pare cel mai bun compromis calitate/pret.

Link to comment
Share on other sites

xi este 4x4 ar fi fost mult mai buna iarna zic eu... ce benzina bagati si de unde?

 

De cativa ani in 95% din cazuri bag numai Mol evo.Inainte cu fostul 320i 2,2 am alimentat si de la Omv,Rompetrol,etc. si apoi mi s-a parut ca Mol evo e cea mai buna si de atunci cam numai benzina din asta bag.Poate e doar placebo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.