Jump to content

dupa...10 ANI!


cristidan

Recommended Posts

Saluatare la toata lumea!

Ma numesc e 46 318d nascut in Martie 2002, in Munchen Germania,si nu stiu nici pana azi de ce in noiembrie 2005 proprietaru neamt m-a vandut. Banuiesc ca si-a dorit un model commonrail, sau o fi ramas impresionat de noul seria 5 sau poate pur si simplu s-a saturat de mine dupa cei aproximativ 90.000 de km.Una peste alta m-am trezit intr-o zi urata, de la cumpana dintre toamna si iarna calendaristica a anului 2005, alergand catre o destinatie necunoscuta, la inceput pe inconfundabila autostrada dar mai apoi pe un drum care urma sa devina principalul meu inamic.Nu mi-a fost deloc usor inceput in conditiile in care noul propietar m-a 'incaltat' cu o pereche superba de jante 'borbet'pe 17 si bineinteles cu cauciucuri pe 225/45.Dar parca in compensatie cu suferinta adunata de prin diverse gropi, noul proprietar mi-a adus si cateva imbunatatiri ( volan de piele, scaune din piele,faruri xenon,alpine iDA-X001, submufer, statie, boxe si ceva cai putere ) care de departe ma faceau pe la mijlocul anului 2006 o vedeta incontestabila a orasului.Anii au trecut si pana in 2009 proprietarul a trebuit sa-mi schimbe un rand de amortizoare fata/spate, brate fata/spate, o duzina de placute, ulei, filtre, samd.Probleme mari nu am avut, nici pana in 2009 si nici din 2009 si pana azi.Am facut aceasta mentiune calendaristica pentru ca in 2009 m-a vandut unui prieten apropiat, celui caruia ii dictez aceste randuri.

Acum cand ma apropii de 10 ani si 230.000 Km, trebuie sa marturisesc ca ma simt bine,am renuntat definitiv la jantele de 17 (din cauza varstei) consumul nu mai e ca la inceput (iau cam 8 in oras si cam 5-6 in afara) , consum si ceva ulei ( cam 3-400g la 10.000 km ), mai intra si ceva stropi de ploaia pe la chedere dar nu intotdeuna, nivelul apei imi scade 4-5 mm atunci cand de ex. cobor cu frana de motor ( mai ales cu a IV a )pentru a urca din nou atunci cand accelerez, imi scartie ceva pe dreapta spate ( o fi din cauza reomatismului ), pe la 140 km/H tremura usor volanul, geamul lateral stanga tremura un pic cand e deschis si in general cam astea sunt simptomele varstei de 10 ani.

Acest topic l-am deschis cu ajutorul proprietarului meu ca sa aflu cum se simt celelalte 'surori' ale mele in prejma acestei varste si sa aiba si ele ocazia sa expuna aici experientele dobandite in cei 10 ani.

Va multumesc si astept un semn!

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit de doua ori. Intradevar, asa ceva mai rar.

 

E unul care scrie mai bine decat tine? Cu-atat mai bine lui si forumului, cu-atat mai bine!:laugh:

 

*subwoofer* ...corectez....doar ca asa ii auzeam pe curiosi ca ziceau cand deschideau portbagajul...'mama ce submufer are!!!!'

 

Depinde cat e de mare! Daca e mai maricel, e submuffer!

Link to comment
Share on other sites

;) buna seara mai fratior

 

tot un E46 320d si tot asa plin de viata si entuziasm ca tine, eu am fost made in romania de la bucuresti reprezentanta cumparat am dus o viata buna cu prelata scoasa doar la drumuri lungi si frumoase pana cand taticul a vrut noul model si asa am plecat din capitala la mare unde am plimbat 2 tinerei, acum sunt o familie cu un pitic ce imi va da de furca interiorului dar a fost precaut proprietarul si m-a doatat cu inteior piele ce se stearge mai usor am primit si volan m3 asa sa ma simt sportiva apoi cica nu fug destul de repede si m-a chinuit ceva pana turbina marita mi-a venit manusa si softul primit chear m-a dat pe spate, zice ca acum 200 de cai e tot ce poate din mine dar eu consider ca la aproape 10 ani si 193mii km(schimb total de consumabile ptr varsta mea)ma descurc destul de bine, apoi au urmat suspensia sport josa ce imi va da de furca la iarna, o sa fiu jupuita toata pe burta plus bucsele powerflex ma zgaltie din toate incheieturile, uite ca ma aproprii de 200mii fara probleme fara sa pap uleiul, am facut(apa) o data si in interior asa putin in dreapta dar cu un mecanic bun s-a rezolvat :),acum vrea sa ma vanda dupa ce a investit atat in mine si dandu-mi sperante de viitor, asta e nu sunt asa maricel ca 730 ce-l doreste poate ma tine totusi.

 

cu stima si respect de la malul marii

Edited by 15dod
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.