Jump to content

parbriz foarte ciuruit de pietre


BADICA

Recommended Posts

Cu timpul parbrizul nostru este afectat de o serie de factori externi ce fac ca el sa isi piarda din claritate, devine unsuros, apar mici zgarieturi pe suprafata lui, depunerile cauzate de apa nefiltrata si plina de calcar din spalatorii etc.

 

Cel mai bine puteti observa toate acestea pe un luneta spate sau pe un geam lateral infoliat. Daca veti privi atent sau dintr-un anumit unghi geamul veti sesiza acele pete galbui, maronii. Ele fac ca apa sa adere la sticla iar depunerile vor fi tot mai pronuntate in timp.

 

Avem solutia: Polisharea lor !

 

Indepartarea in totalitate a acestor depuneri, eliminarea zgarieturilor superficiale lasate de stergator si apoi aplicarea unui tratament hibrofob Rain-X sau Aquapel.

 

Google ''polish parbriz'' , sa nu pun link sa se considere reclama

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu chiar nu recomand ploisharea farurilor.eu le-am polishat si dupa 3 luni erau la fel.am dat 440 pe 2 sticle depo de FL de la grozadan..cat costa toata operatiunea de polishare a parbrizului.un parbriz nou NORTHGLASS cu senzori de ploaie cu tot cu montaj este 400lei. fara senzori 270.
Link to comment
Share on other sites

eu chiar nu recomand ploisharea farurilor.eu le-am polishat si dupa 3 luni erau la fel.am dat 440 pe 2 sticle depo de FL de la grozadan..cat costa toata operatiunea de polishare a parbrizului.un parbriz nou NORTHGLASS cu senzori de ploaie cu tot cu montaj este 400lei. fara senzori 270.

 

....si la prima pietricica apare fisura dintr-o parte in alta. In parbrizul original am luat pietre cat pumnul si abia daca se vede o ciobitura cat un varf de bat de chibrit. Nu sustin polisarea, nu stiu cum se prezinta parbrizul dupa o operatiune de-asta, dar daca e sa schimbi , da un ban in +si pune original.

Link to comment
Share on other sites

....si la prima pietricica apare fisura dintr-o parte in alta. In parbrizul original am luat pietre cat pumnul si abia daca se vede o ciobitura cat un varf de bat de chibrit. Nu sustin polisarea, nu stiu cum se prezinta parbrizul dupa o operatiune de-asta, dar daca e sa schimbi , da un ban in +si pune original.

 

daca are ciupituri nici vb de polishat , se va vedea ca prin ochelari cu dioptrii mari :) . LA polish cel mult iese o zgarietura fina , am incercat eu , era undeva in lateral sus partea sofer si tot avea un efect ciudat , desi s-a lucrat cam 15 sec . Problema era ca acolo-mi agata mereu stergatorul si-mi taia in timp cauciucul . In cazul lui schimbul e singura solutie .

Link to comment
Share on other sites

daca are ciupituri nici vb de polishat , se va vedea ca prin ochelari cu dioptrii mari :) . LA polish cel mult iese o zgarietura fina , am incercat eu , era undeva in lateral sus partea sofer si tot avea un efect ciudat , desi s-a lucrat cam 15 sec . Problema era ca acolo-mi agata mereu stergatorul si-mi taia in timp cauciucul . In cazul lui schimbul e singura solutie .

 

nici nu am zis ca e posibil, eu vroiam sa subliniez calitatea superioara a unui parbriz original. Despre polish parbriz nu stiu mare lucru, eu imi facusem manual cu o pasta la un bmw mai vechi, era pentru inlaturarea zgarieturilor fine create de stergatoare. Nu mi-am dat seama daca a avut efect, in schimb parbrizul s-a curatat si degresat foarte bine si se vedea mai clar prin el. Pe instructiuni zicea ca pentru zgarieturi mai accentuate se recomanda repetarea operatiunii de cateva ori .

Link to comment
Share on other sites

Parbrizul este din sticla si este extrem de greu de polisat. Trebuie schimbat.

 

Spre deosebire de faruri, care fiind din plastic pot fi polisate destul de usor.

Niste faruri polisate corect - smirgheluire plus slefuire, nu au cum sa se matuiasca dupa 4 luni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.