Jump to content

Montare alarma suplimentara - cu senzor de perimetru la E39


Recommended Posts

As vrea sa-mi montez o alarma cu senzor de perimetru la un E39 din 2001. Ma gandesc ca poate asa oglinzile mele raman mai mult timp atasate de masina. Poate hotul renunta daca vede ca masina incepe sa piuie cand se aproprie de ea.

 

Masina are alarma din fabrica. Nu as vrea sa renunt la ea, merge perfect. Ma gandesc la doua variante:

1. Conectarea unor module suplimentare la alarma existenta, astfel incat sa am o singura telecomanda si o singura sirena.

2. Instalarea in paralel a unei alarme complete, cu tot cu sirena ei, dar la care sa nu activez decat senzorul de perimetru. In cazul acesta trebuie conectata cumva cu alarma existenta, ca sa se armeze impreuna cu ea, sa nu stau cu doua telecomenzi.

 

A mai facut cineva asa ceva, sau aveti vreo idee de cum s-ar putea face?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca erau DIY-uri pe net cu montarea unui senzor de soc pe alarma originala a masinii, nu vad de ce nu ar merge si un senzor de perimetru din moment ce tot un (-) da in caz de avertizare. Senzorul de perimetru il poti atasa chiar in locasul din mijocul plafonului (desi s-ar putea sa nu incapa acolo) unde ai si fire de care te poti lega si o acoperire buna a masinii, un alt loc ar mai fi undeva sub cotiera. Daca vrei te pot ajuta.
Link to comment
Share on other sites

Poti monta inca o alarma in paralel cu cea a masinii. Una de la care sa folosesti doar functia de perimetru si poate si alte functii, depinde ce mai stie alarma sa faca. Poate urcarea geamurilor la inchidere sau pliere oglinzi etc.

Problema apare ca o alarma care sa ''se pupe'' cu frecventa cheii masinii (asta sa nu folosesti ambele telecomenzi) costa mai mult fata de o alarma normala.

Dar daca ar fi dupa mine eu as renunta la alarma originala a masinii si as pune alta alarma, cu avertizare pe telecomanda ei. Au o gramada de functii in plus fata de cea a masinii care e foarte saraca. In afara de antiefractie usi si perimetru interior altceva nu prea stiu sa faca.

Link to comment
Share on other sites

Este imposibil sa controlezi doua alarme diferite cu aceeasi telecomanda. Nu conteaza atat frecventa pe care comunica, ci mai ales protocolul si criptarea comunicatiei.

 

Pentru controlul simultan al ambelor alarme, cea mai eleganta solutia ar fi montarea unei alarme suplimentare cu asa numitul modul de CAN BUS, prin care noua alarma comunica cu sistemul montat pe masina.

Genul acesta de alarme nici macar nu vine cu o telecomanda proprie, sunt controlate din telecomanda masinii. Din pacate inca nu am gasit o alarma cu un asemenea modul, compatibila cu E39. Pentru modelele mai noi sunt o multime.

 

O astfel de alarma este foarte simplu de montat. Singurele fire suplimentare necesare sunt cele catre modulul de perimetru si catre sirena suplimentara. Este utila o sirena suplimentara pentru functia de preavertizare.

 

Sincer sa fiu, mie alarma originala mi se pare foarte OK, nu vad ce functii suplimentare ar mai fi necesare. E drept, sunt unele alarme bidirectionale, dar inca nu le-am vazut utilitatea.

 

Am incercat sa vad recomandarile facute de bavaria, dar contul meu acolo este probabil stricat, si nu am gasit topicul respectiv.

 

@b0gdan4you: Probabil ca as putea adauga senzorul de perimetru la alarma originala, dar nu as putea activa si functia de preavertizare. Ar fi tare enervant ca alarma sa sune maxim de fiecare data cand se aproprie cineva de masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.