Jump to content

Am nevoie de cod casetofon BMW Business RDS


Recommended Posts

Va salut,

 

De curand am cumparat un casetofon BMW Business RDS impreuna cu magazi de CD-uri. Intrebat explicit daca are cod vanzatorul a zis ca nu e nevoie, ca nu are cod casetofonul, si acum cand am incercat sa il pun in dimineatza asta pe masina am constatat ca are cod, si cativa pixeli morti (pe astia sper sa ii rezolv eu azi).

 

Ma poate cineva ajuta cu un cod de casetofon.

BMW BUSINESS RDS

65.12-8 379 230

PH7850W1389847

KW 25/98 INDEX: 00

 

Deasenea poate ma puteti ajuta cu ceva indicatii:

- magazia de cd uri de unde ar fii cel mai indicat sa o alimentez?

- jucaria din atasament este prinsa in 2 suruburi pe structura metalica a magaziei. Are o mufa dar nu intra nicaieri. Ce face acest CD-changer si unde ar trebui legat

 

 

Multumesc anticipat.

post-33311-0-92366200-1323844581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu poti afla codul la Philips-uri decat prin citirea EEPROM-ului.

 

fals...am avut philips si un baiat mai destept decat mine (luat de pe internet) mi-a dat codul in schimbul sumei de 5 euro (reincarcare cartela)...

 

P.S. Ce-i drept la BP se afla f usor iar la PH putin mai greu DAR se afla!

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult baieti. Codurile au fost puse candva si protejau. Dupa ce aceste casetofoane au fost considerate ca fara valoarea sau nu neaparat, algoritmi de generare coduri au devenit publici si acum cu niste calculatoare pot fi calculate. E simplu!....

De ce pun producatori de soft cd key uri, si totusi exista generatoare...;)

 

 

Multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce aceste casetofoane au fost considerate ca fara valoarea sau nu neaparat, algoritmi de generare coduri au devenit publici si acum cu niste calculatoare pot fi calculate. E simplu!....

GreÂşeÂşti.

Nu e un generator de coduri, e o bazĂŁ de date pe care nu o vei gĂŁsi nicĂŁieri fĂŁcutĂŁ public.

AcelaÂşi lucru l-au solicitat Âşi cei de la VW celor care produc unitĂŁĂžile audio pentru ei.

Nu vei reuÂşi niciodatĂŁ sĂŁ decodezi dupĂŁ serie un aparat produs pentru VW de Blaupunkt, de Philips sau de Alpine.

Sunt coduri generate aleator, fĂŁrĂŁ un algoritm anume care sĂŁ poatĂŁ fi spart.

Fiecare aparat are codul stocat cu grijĂŁ ĂŽntr-o bazĂŁ de date care fiind pĂŁstratĂŁ de oameni era clar cĂŁ nu poate fi ĂžinutĂŁ secret multĂŁ vreme.

BMW s-a trezit târziu, jumãtate din aparate sunt codate dupã algoritmul standard al celor de la Blaupunkt, care poate fi aflat uºor.

Asta-i tot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.