Jump to content

Problema ! Incalzire oglinzi E36


Recommended Posts

Salutare ! Am si eu nevoie de putin ajutor din moment ce service-ul la care ma duc ma tot trece la pierderi cu problema mea .

La oglinda de la sofer nu exista firele acelea ( plusul si minusu) care intra in geamul oglinzii, pt a se incalzii, in schimb pe dreapta firele exista oglinda se incalzeste, deci probabil a fost schimbata usa ?!

Acum, ce fire trebuie si de unde le iau sa le duc pe oglinda? Trebuie vreun releu ceva ?

 

Mentionez ca reglajul electric al oglinzilor merge perfect !

Link to comment
Share on other sites

Poate a fost schimbata doar sticla sau poate si capacul de plastic....

 

 

Pai nu, chestia e ca ar fi trebui sa fie alea 2 fire care intra pe oglinda-n sine, sticla pe spate are 2 urechi si acolo trebuiau sa fie. Ma rog aia e acuma , intrebarea e ce fire trebuie si de unde le iau ? :D

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Oglinda cu incalzire (sticla).

Cauta la dezmenbrari - dar evita hotii- , ca noua cred ca e destul de scumpa.

vezi cu contactul pus, cu un aparat de masura un + permanent si o masa -. La E36 merge sigur daca tragi 2 fire de la motoras fara probleme, nu mai stiu exact care sunt culorile.

Link to comment
Share on other sites

Oglinda cu incalzire (sticla).

Cauta la dezmenbrari - dar evita hotii- , ca noua cred ca e destul de scumpa.

 

Nu cred ca m-ai inteles! :D

Eu am oglinda cu incalzire ( sticla) am totul in regula doar ca imi lipsesc firele care trebuia sa intre in ea.

Deci oglinda e perfect in regula, se regleaza electric, e frumoasa :)) doar ca nu se incalzeste pt ca nu are firele de + si -

 

 

 

vezi cu contactul pus, cu un aparat de masura un + permanent si o masa -. La E36 merge sigur daca tragi 2 fire de la motoras fara probleme, nu mai stiu exact care sunt culorile.

 

Ideal ar fi sa iau firele de acolo ca sa nu mai desfac si alte alea ... intrebare este care anume ? :ninja:

 

Eu cred ca vorba de un minus ( masa) si un plus de contact ...dar astia la service ziua nu stiu ce ca ar trebui un releu ... ma indoiesc ... :angel:

Edited by beemer24
Link to comment
Share on other sites

Eu unul in situatia ta, daca nu te pricepi la electrica, dute la un electrician si zi sa ti le lege la dezaburirea spate (buton), si asa o sa le ai functionale doar cand ai nevoie. ( Din ce stiu eu la e36 odata pus contactu functioneaza si incalzirea in oglinzi, nu prea i-am vazut rostu vara ... )
Link to comment
Share on other sites

Eu unul in situatia ta, daca nu te pricepi la electrica, dute la un electrician si zi sa ti le lege la dezaburirea spate (buton), si asa o sa le ai functionale doar cand ai nevoie. ( Din ce stiu eu la e36 odata pus contactu functioneaza si incalzirea in oglinzi, nu prea i-am vazut rostu vara ... )

 

Da, e si asta o idee, insa nu stiu nici un electrician priceput si clar nu pe BMW, Marti am drum la servcie-ul meu de sflet si vreau sa le zic ( din nou) de problema asta. pt ca mi se pare o chestie relativ simpla, un fir e cert masa si unu de plus ( probabil plusu de contact) , dar e foarte probabil sa ma insel !!!

Si chiar vreau sa ma lamuresc ce fire trebuie, de unde trebuies trase si daca e nevoie de vreun releu ceva ...

Link to comment
Share on other sites

cauta in manualul bentley ca vei gasi schema electrica pentru fiecare sistem electric de pe masina. acolo vei vedea daca ai nevoie si de un releu sau ceva ...

minusul(masa) in toata masina e culoare maro. plusul permanent de obicei e rosu(dar nu e o regula).

 

l.e. : isi are oarecare rost si vara pentru ca usuca(intr-o oarecare masura) oglinda pe timp de ploaie, astfel incat sa poti vedea bine in ea. si plus de asta ... ceata poti intalni si vara, care sa abureasca oglinda, sa nu vezi nimic

Edited by Ovidiu Augustin
Link to comment
Share on other sites

plus pe contact il poti trage direct de la plusul contact de la casetofon, incalzirea oglinzilor nu are schema electrica cu sigurante, relee etc. si cel mai bine e sa le lasi pe contact, nu cu dezaburirea etc. Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

plus pe contact il poti trage direct de la plusul contact de la casetofon, incalzirea oglinzilor nu are schema electrica cu sigurante, relee etc. si cel mai bine e sa le lasi pe contact, nu cu dezaburirea etc.

 

Max m-ai slavat din nou ! :X

Deci e vorba de un banal plus de contact si un minus ( masa ) fara relee si nebunii, nu ?

 

Craciun fericit, cu multe bucuri si sanatate alaturi ce cei dragi Max!

Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Am si eu nevoie de putin ajutor din moment ce service-ul la care ma duc ma tot trece la pierderi cu problema mea .

La oglinda de la sofer nu exista firele acelea ( plusul si minusu) care intra in geamul oglinzii, pt a se incalzii, in schimb pe dreapta firele exista oglinda se incalzeste, deci probabil a fost schimbata usa ?!

Acum, ce fire trebuie si de unde le iau sa le duc pe oglinda? Trebuie vreun releu ceva ?

 

Mentionez ca reglajul electric al oglinzilor merge perfect !

 

din cele 4 fire care vin la reglajul oglinzii,cauti unu maro care este masa si unul albastru care este + pe contact si gata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.