Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

Am si eu o prob,am descoperit-o de ceva vreme,de ex.daca merg cam cu 50/h in treapta a4-a (nu neaparat in treapta a4-a, in toate treptele) incepe sa se fataie...trebuie tot timpu' ori sa accelerez,ori sa calc ambreaju sa nu se mai fataie.Daca o avut careva aceeas prob il rog sa-mi zica cum a rezolvat-o.Mototrul e M10B18
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o prob,am descoperit-o de ceva vreme,de ex.daca merg cam cu 50/h in treapta a4-a (nu neaparat in treapta a4-a, in toate treptele) incepe sa se fataie...trebuie tot timpu' ori sa accelerez,ori sa calc ambreaju sa nu se mai fataie.Daca o avut careva aceeas prob il rog sa-mi zica cum a rezolvat-o.Mototrul e M10B18

 

 

Incearca sa scoti bujiile si curatale si ai putea sa bagi un adaos (ce curata injectoarele) la combustibil.

 

 

`vla` nu stiu cum da eu am m20b20 - 12valve si e pe lant ... nu as spune numa asa de nu as sti si acuma ma pregatesc sa pun un m50b20 vanos 24valve :)

 

 

`spartaans` pai eu iti spun dar e culmea ptr ca motorul asta e gata. maninca ulei si pierd si presiune , plus imi troncane tacheti de suna parca ar fi un disel vechi .. acuma la 100 im ia vro 20 (Premium 95 fara plumb - Petrom - daca pun cu octav mai mare si mai mult) si 1 litru de ulei , dar sigur nu pot spune ca uneori nu merg toate pistoanele si atunci si mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa scoti bujiile si curatale si ai putea sa bagi un adaos (ce curata injectoarele) la combustibil.

 

Bujiile sunt noi (NGK),am pus si solutie de curatat injectoarele si tot asa face.Ma gandesc ca poate sa fie mai multe...adica pompa de benzina,sondalanda,debitmetru...si as incerca sa curat injectoarele in baie cu ultrasunet.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista E30 euro 2.

Te contrazic aici...eu am vazut urs din 87 cu euro2, adus din germania...mi-a aratat propietarul un act in care scria ca ii euro2

 

Tu poti sa ma contrazici pe mine, iar RAR-ul o sa te contrazica pe tine :)

 

pai E30 cabrio s-a fabricat pana in 94, de aia ma gandesc ca e EURO2, si luat dupa grila stiu ca euro 2 incepe din 1992, vreau niste sfaturi ca zilele astea voi lua unul....

 

Si ce daca s-a fabricat pana in 94. Era acelasi motor.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt nou venit pe aici :) ,sunt posesor de e30(320i) cabrio, si as vrea sa va zic povestea lui: La-m luat din afara si ma costa prea mult inmatricularea, si as vrea sa-l recarosez(adica sa gasesc vreun e30 lovit, de dezmembrat, ma rog sa fie ieftin si sa aiba acte de romania) ma poate ajuta cineva? Va multumesc mult pentru eventualul ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Am o mica problema atunci, exista riscul sa imi aduc ceva misto din afara dar sa nu imi iasa E2, iar in tara nu prea gasesc ceva bun...

 

 

Da, daa ... eu am adus din Munchen un Mazda 323i ptr vanzare care in Germania era Euro2 iar aici la noi la RAR mio iesit Non-Euro , binenteles in primul rand ca nu iam impins la nenea inginer un minim pe economie in buzunar ... eu eram sigur pe mine si masinuta care e beton dar la noi nu merge fara cunostinte / mita muuulta ... e foarte interesant ca am vorbit cu cineva tot din oras de la noi are una exact ca si amea chiar si culoarea si lui io iesit Euro1 .

 

Ursulet - Euro2 ... da e posibil ... dar la noi in tara nu se stie , e un fel de lozen plic , care cum poate rezolva cu RAR nostru minunat

 

Daca reusesc sa schimb inima la Ursuletul meu 85` pe m50tub20 care evident e Euro2 , si o sa trec pe la RAR is foarte curios unde il vor incadra

Link to comment
Share on other sites

pai din niste posturi anterioare am inteles ca daca faci RAR intr-un anumit oras poti lua E2, sincer deja sunt foarte dezamagit, am mai auzit treaba cu recarosarea, nu stiu cat e de adevarata, practic sunt impins spre pisicuta (E36), fara sa vreau, in Romania nu gasesc un E30 la un pret convenabil....
Link to comment
Share on other sites

pai din niste posturi anterioare am inteles ca daca faci RAR intr-un anumit oras poti lua E2, sincer deja sunt foarte dezamagit, am mai auzit treaba cu recarosarea, nu stiu cat e de adevarata, practic sunt impins spre pisicuta (E36), fara sa vreau, in Romania nu gasesc un E30 la un pret convenabil....

 

 

Daca faci greseala sa adopti o pisica vei regreta .. daca vei alege Ursuletul va fii inposibil sa mai vrei altceva .. e o legenda , e un model care a facut BMW -ul , e singura si unica care nu are adversar , atit intretinerea , performanta , cit si nevoile ei is mai mult ca perfect ptr oameni care stiu ce fac cu bani ... singura problema e ca in Romania e aiurea cu hartiile ... e deja chiar hazliu cit suporta romanul .. asta e

 

Iar daca vrei cu adevarat si sa sti ca e in regula toate , iti cumperi una mai bolnavioara la pretz de nimik si te apuci cu un proiect , si eu la fel am procedat si sa sti ca ma simt mult mai bine asa ca stiu ce e facut e sigur ok , desi va trece un timp pina termin cu ea dar va fii exact cum vreau eu Perfecta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.