Jump to content

Uleiul peste MAX & antigel de care?


Recommended Posts

Salut,

 

1. Am deschis astazi capota sa mai verific una alta (masina pe loc drept, dupa ce a stat vreo 5 ore oprita) si cand am verificat joja, uleiul este peste inscriptia MAX cam cu 0,2 - 0,3 cm. De asemenea, desi au trecut 8 000km de cand l-am schimbat, mi se pare ca este fff negru si miroase a ulei ars.

 

Auzisem o varianta prin care este posibil ca ceva motorina sa patrunda in traseul uleiului?

Problema e ca nu-mi mai amintesc cand l-am verificat dupa inlocuire la ce nivel era :|

 

 

2. O alta chestiune este nivelul lichidului de racire - aproape de minim. Lichidul de racire din sistem este pus de reprezentanta din Germania, deci nu am idee de care e. Daca ii pun dintr-ala cu recipient cu dop rosu (cu lichid de culoare roz) e OK? Am deja acasa dintr-asta si l-as completa diluat in motor, peste ce este deja acolo. Exista vreo combinatie de doua antigeluri care sa faca aiba reactie chimica?

 

Multumesc anticipat.

 

Edit: am cautat foarte mult un manual de utilizator in engleza sau romana si nu am gasit nicaieri. Alte marci pun la dispozitie pe site manuale de utilizator pentru fiecare model in pare? La BMW ce se intampla? Doar nu e Bentley sau Aston Martin.... :(

Cel pe care il am e in germana si nu prea inteleg.

 

Multumesc.

Edited by StGermain
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns.

 

Cum fac sa scot din ulei sa ajung la cantitatea optima?

 

 

Daca lichidul de racire e roz completez tot cu roz. Daca e de alta culoare ma duc la mag de piese si cer antigel de aceeasi culoare? E suficient sa fie de aceeasi culoare? Marca si tipul care se afla acum in motor nu le cunosc.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul o sa il pape ea incetisor, numai sa verifici din cand in cand treaba asta in ideea ca uleiul sa fie curat sa nu aiba motorina sau apa si dasta sa aiba nivelul crescut. De negru la fel stai linistit, doar e diesel. Antigelul completezi cu aceeasi culoare, motorul trebuie sa fie rece intotdeauna cand umbli la antigel. Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Am completat cu antigel nediluat, Hepu P999, de culoarea albastra ca de asta avea si masina. Ce-i drept motorul era cald. Am pus nediluat pentru ca am testat antigelul si tinea pana pe la ~ -24. Stiu ca sunt 10 grade afara, dar am zis ca sa fie acolo. L-am pus fara apa distilata, ca oricum se amesteca in sistem.

 

Cu privire la ulei, are 8 000 km, deci peste 2000 il schimb si gata.

 

Acum singurul lucru care imi lipseste este un manual de utilizator, fie in romana sau engleza, nu conteaza. Chiar nu are nimeni / nu se gaseste pe nicaieri?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.