Jump to content

Intretinere Cabrio


radduu

Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru posesorii de masini cabrio cu soft top si nu numai.

Sa scriem aici ce solutii si modalitati folositi pentru intretinerea soft topului, si in general a masinilor cabrio.

 

Personal, pentru masina din semnatura (E46 CABRIO), folosesc doua solutii de la SONAX pentru ingrijirea soft topului.

 

 

- una pentru spalat prelata iar alta pentru intretinerea ei. Eu le folosesc pe amandoua, cea pentru sapalat se pulverizeaza pe prelata inainte de a sapala masina, face o spuma foarte mare si trebuie indepartata cu jetul de apa ( de la distanta pentru a nu fi afectat materialul textil).

 

- a doua solutie , este pentru intretinerea materialului din care este confectionat soft topul si se aplica dupa ce prelata a fost spalata si uscata. Aceasta solutie este foarte buna, intensifica culoarea soft topului si are un efect de ceara protectoare, astfel excrementele de pasari, praful, precum si alte scurgeri din copaci nu se impregneaza in prelata, si pot fi indepartate imediat si foarte usor. (Nu folosesc buretele din cutie deoarece nu mi se pare deloc util. Am pus solutia intr-o sticla de spalat geamuri si pulverizez pe prelata, apoi o intind cu o carpa uscata. Rezultatul este impresionant.)

 

Am testat cele doua solutii in vara aceasta pe masina mea si chiar isi fac treaba foarte bine. Recomand. :thumbsup:

 

De asemenea, nu folosesc in niciun caz, spuma activa pentru spalarea prelatei, deoarece aceasta spuma ataca materialul din care este confectionat soft topul, iar in timp il decoloreaza si ii reduce din calitati. (ex. impermeabilitate). Pentru spalare folosesc doar acea solutie speciala.

 

Chederele sunt tratate periodic tot cu o solutie de la sonax speciala pentru ingrijirea si prevenirea degradarii acestora. De asemenea aceastea au o importanta deosebita la masinile cabrio, degradarea, uscarea lor, pot permite infiltrarea apei in autoturism.

 

Sistemul de decapotare si cel de prindere este tratat de cel putin 2 ori pe an, cu un spray cu vaselina.

post-2420-0-98633300-1326634659_thumb.jpg

post-2420-0-81479100-1326634687_thumb.jpg

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

si mai profund de atat, se poate schimba uleiul la hidraulicul de acolo, sau alte chestii ce se pot face pt prevenirea diverselor defectiuni? Va multumesc

da se poate schimba, eventual completa. Daca nu mai ai lichid in vas, atunci sistemul de decapotare va functiona partial sau nu va functiona deloc. Ms

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

da se poate schimba, eventual completa. Daca nu mai ai lichid in vas, atunci sistemul de decapotare va functiona partial sau nu va functiona deloc. Ms

 

Radu,

 

Spune-mi unde se afla vasul respectiv, ce ulei sti tu ca se foloseste?

Tu de unde iti achizitionezi produsele pentru intretinere plafon ( cele de curatat, uns chedere, etc, tot ce folosesti)

 

Mi-ai fi de mare ajutor, iti multumesc .

 

Sasa

Link to comment
Share on other sites

Vasul respectiv se afla in portbagaj, iar uleiul special se cumpara de la BMW. Daca decapotarea functioneaza ok, sa nu te manance undeva sa umblii la pompa aia.

Produsele respective le poti achizitiona online de pe site-ul sonax, dar sa stii ca in ciuda faptului ca sunt cam piperate preturile, ele isi fac treaba foarte bine si te tin destul de mult timp. Cele de uns chedere gasesti si la supermarket.

post-2420-0-16821400-1413628295_thumb.jpg

post-2420-0-25653900-1413628299_thumb.jpg

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am folosit si eu produsele acelea de le Sonax ( curatare, impermeabilizare ). Sunt foarte multumit de rezultat. Chiar isi face treaba precum descris. Pentru chedere am luat solutie tot de le Sonax, dar inca una de la liqui moly. Multumit de amandoua.

Legat de vasul cu lichid pentru decapotare, nu am verificat inca nivelul la ulei, dar probabil o voi face in primavara asta. Mentionez ca nu am nici o eroare sau piedica la decapotare, insa cand iti este "dus softul" ( din cap , sa ne intelegem), trebuie sa-mi satisfac curiozitatea.

 

Multumesc radduu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.