Jump to content

Detalii Achizitie 318I


AlinMotru90

Recommended Posts

Salutare tuturor! Daca as vrea sa achizitionez un E46 NFL 318i din DE http://cautare.mobil...001&tabNumber=2 cam ce ar trebui facut si cat m-ar costa toata treaba? Intreb si eu, pentru ca sunt in pom cu chestiile astea... :frantics: P.S. - taxa de inmatriculare este de 695 euro. Edited by AlinMotru90
Link to comment
Share on other sites

In primul rand te mai costa drumul din Germania (recomand pe trailer =500 eu,depinde de unde si pana unde).Dupa ce ai ajuns in Ro poti sa iti scoti a 2-a zii numere rosii (150 ron/luna).Rar e 400 ron + taxa de talon 80ron(sper sa imi aduc aminte bine)+ 695 taxa poluare si RCA 230 ron/jumate de an.

Cel putin asa am procedat eu anu trecut prin septembrie.

P.S. Arata bine masinuta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Daca as vrea sa achizitionez un E46 NFL 318i din DE http://cautare.mobil...001&tabNumber=2  cam ce ar trebui facut si cat m-ar costa toata treaba? Intreb si eu, pentru ca sunt in pom cu chestiile astea...   :frantics: P.S. - taxa de inmatriculare este de 695 euro. 

Esti sigur ca e asa mica taxa?

Link to comment
Share on other sites

Nu fii sigur.Teoretic da.Doamne fereste daca ti se strica ceva pe drum ,nu te vad bine.Totusi e o masina de aproape 14 ani.Orice e posibil.A mea cel putin imi baga benzina in baia de ulei si dupa cateva sute de km sigur o zapaceam :pardon:

 

Esti sigur ca e asa mica taxa?

 

Eu am platit 880 eu anu trecut si dupa noua taxa ,da,atat e.

Link to comment
Share on other sites

Nu fii sigur.Teoretic da.Doamne fereste daca ti se strica ceva pe drum ,nu te vad bine.Totusi e o masina de aproape 14 ani.Orice e posibil.A mea cel putin imi baga benzina in baia de ulei si dupa cateva sute de km sigur o zapaceam :pardon:

 

 

 

Eu am platit 880 eu anu trecut si dupa noua taxa ,da,atat e.

 

Ok, deci ramane varianta cu trailerul. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Toate E46 scot floricele pe toba :frantics:

 

Si dieselul de pe e46 tot E3 este,din 2004.05 E4.

 

Sfatul meu este sa rezervi cateva masini inainte,aprox in ac zona,asta ca sa nu iti para rau.

 

...Eventual sa-ti trimita un fax de confirmare cu stampila firmei.Eu asa am facut.Ca sa nu mergi pana acolo si sa fie vanduta.Pana la 3 zile ti-o poate rezerva .

Link to comment
Share on other sites

Ok, va multumesc pentru lamurire. :D Oricum cred ca undeva prin vara o sa imi iau masina. Eram doar curios cum sta treaba cu Germania. :)

 

 

Aaaa....pai pana-n vara mai trece apa pe dunare!!! Se vor vinde si ras-vinde masinile pe care ai pus tu ochii...

P.S. Asta e un topic ca sa nu ne ducem la culcare,sa mai atarnam pe la PC...:popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Aaaa....pai pana-n vara mai trece apa pe dunare!!! Se vor vinde si ras-vinde masinile pe care ai pus tu ochii...

P.S. Asta e un topic ca sa nu ne ducem la culcare,sa mai atarnam pe la PC...:popcorn:

 

De fapt, eu am fost mai mult curios cum se procedeaza pentru a aduce o masina din DE, deoarece cum am mai spus, nu le am cu chestiile astea. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

-1 la ultima parte cu mizerii, eu am avut E46 318 si desi nu e vreun monstru sa rupa scaunul cu tine :) e ok masinuta daca e in mintile ei...e drept ca era primul meu BMW, la ceva vreme dupa ce l-am luat am regretat ca nu am luat cel putin un 2.2, dar trecand prin toate ajungi sa apreciezi mai mult L6-le...dar, da, ia mai bine un 320i, oricum cam tot pe acolo iesi cu banii dar te bucuri de un motor mai silentios, mai putine vibratii, mai vioi, mai puternic, etc...
Link to comment
Share on other sites

-1 la ultima parte cu mizerii, eu am avut E46 318 si desi nu e vreun monstru sa rupa scaunul cu tine :) e ok masinuta daca e in mintile ei...e drept ca era primul meu BMW, la ceva vreme dupa ce l-am luat am regretat ca nu am luat cel putin un 2.2, dar trecand prin toate ajungi sa apreciezi mai mult L6-le...dar, da, ia mai bine un 320i, oricum cam tot pe acolo iesi cu banii dar te bucuri de un motor mai silentios, mai putine vibratii, mai vioi, mai puternic, etc...

 

Consumul din cate stiu la 320i e cam acelasi, insa intretinerea, piese, consumabile, etc. ?

Link to comment
Share on other sites

gresesti consumu e cam cu 2 litri in plus la 320i fata de 318i si iti ofera doar 0,5 secunde la demaraj

 

In cazul asta nu cred ca as fi interesat, nu sunt eu vreun "racer" , iar cred ca cei 118 caluti imi sunt suficienti. Plus de asta cred ca si intretinerea e mai scumpa, totusi e un L6. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.